Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметът на Приморско Иван Гайков:

Ако бъде внесено предложение за резерват „Маслен нос“, ще блокираме центъра на София

Иван Гайков, кмет на Приморско
Снимка: БТА

„Стигне ли се до внасяне в Министерството на околната среда и водите на предложение за създаване на природен резерват „Маслен нос“, ще покажем доста ясно несъгласието си. Ще затворим центъра на София, ще затворим жълтите павета.“ Това заяви кметът на Приморско Иван Гайков в интервю за БНР Бургас.

Предложението за създаването на резерват в Черно море е на „Грийнпийс“ – България. От неправителствената екологична организация искат той да обхваща черноморската акватория на три общини – Приморско, Созопол и Царево и да е на площ от 500 кв. км – от нос Агалина до нос Лозенец. От „Грийнпийс“ твърдят, че се предвижда изключването на около 3 км от брега на Приморско, че желаната защитена територия не включва бреговата ивица и че резерватът не би засегнал поминъка на хората.

Черноморските общини посрещнаха искането с отрицателни становища. Такива гласуваха общинските съвети на редица места, включително в Бургас, Царево, Приморско.

Кметът Гайков не вярва, че ще бъде изключена част от бреговата ивица, нито че резерватът ще бъде навътре в морето и няма да засегне туризма:

„Не е вярно, че няма да засегне плажовете. Това, което те ни представиха, засяга изцяло крайбрежието и всички дейности, които ние планираме“.

Според него „ние няма да можем да провеждаме състезанията по ветроходство, няма да може да се провеждат водни спортове, няма да се могат да се ползват различните алтернативни методи за разходка покрай нашите живописни скали, покрай фиордите, хората няма да могат да видят нищо от това, което ние имаме. Това неминуемо ще рефлектира върху туризма, върху съществуването и препитанието не на рибари, на цялата общност в Южното Черноморие. За нас това е абсолютна радикална мярка, касаеща дестабилизация на държавата“.

Това би означавало, че „нито едно от децата на България няма да може да отиде да види устието на Ропотамо, Маслен нос, залива Мириус, няма да може да се разходи с лодка“, защото „се забранява всякакъв вид дейности“.

Няма да може да се прави нищо извън определените към момента допустими дейности, а те са единствено къпане в морето“. Той се съмнява дори, че и това може да бъде ограничено и дава пример с обявяването на Ропотамо за защитена зона:

„Ние видяхме последователни действия със съсипването на река Ропотамо. Сега не може да отиде човек там.  Ако отиде, е престъпник. На плажа има табела: „Забранява се забиването на чадър, забранява се слагането на хавлия, забранява се стъпването върху тревата“.

„Река Ропотамо беше една от атракциите на Южното Черноморие - напомни той, - на ден идваха между 30 и 40 автобуса, хората преживяваха една живописна разходка, виждаха уникалните скали, виждаха лъвската глава, една от малкото лонгозни гори в Европа се намира тук, най-голямата пясъчна дюна на Балканите се намира тук. Забраниха лодките, дори ограничиха националния отбор по кану-каяк с мотива, че нарушава популацията на костенурките. Това няма как да го допуснем. Морето е на всички, плажовете са изключителна държавна собственост. Ние единствено полагаме грижи да ги стопанисваме и, по техни думи, имаме 98% съхранение на биоразнообразието. То означава точно това – че ние си вършим добре работата като стопани.“

Дали ще има природен резерват в Черно море , или не зависи от Министерството на околната среда и водите. Разговорите към момента показват, че министърът няма да разпише такова решение, увери Гайков, но притеснението остава, защото „това е служебен министър“, т.е. с кратък хоризонт на действие.

„И лошото тук е, че тези резервати не се предлагат на Министерския съвет. Това се случва с един министерски подпис и ние не знаем някой министър, ако дойде нов, как би бил посъветван, как би бил стимулиран, какво би повлияло на неговото решение. Това решение не се обжалва в съд, не подлежи на обжалване. Това е тотален разстрел. Стигне ли се до входиране на подобно радикално решение, ние ще покажем доста ясно несъгласието си. Ще затворим центъра на София, ще затворим жълтите павета“, предупреди Гайков.

Според него залогът е поминъкът на „десетки хиляди хора“.

„Това съсипва поминъка на три общини и конкретно на Южното Черноморие. Тук, при нас, много хора пласират своята земеделска продукция, своите месни и млечни продукти. Ние реализираме милиардни обороти през летния сезон!“, каза още той.

Интервюто може да чуете в прикачения файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Яна Стратиева

Яна Стратиева: Има реална опасност от празни рафтове по магазините

" Ние не само сме притеснени, а сме много притеснени , защото ако не ни чуят, наистина нашата индустрия успя да устиска през две страхотни кризи - Covid-19 и началото на войната, където навсякъде в Европа имаше празни рафтове, ние успяхме на собствени ресурси и с наши усилия да не допуснем това да се случи в България и никога не е имало, но твърдим..

публикувано на 21.07.25 в 16:00
Снимката е илюстративна

Рибари от Несебър: Искаме достъп до морски територии, изолирани сме от собствения си занаят (ОБНОВЕНА)

От Рибарско сдружение - Несебър алармираха в отворено писмо, че поминъкът им е застрашен. Причината е заповед от 2012 година на земеделското министерство, в която е посочено, че се забранява стопанския риболов в акваториите на пристанищата с отдалеченост до 1 морска миля от бреговата линия, с изключение на риболова в зоните на действие на..

публикувано на 21.07.25 в 15:55

Винетките все още са в лева… Фалшиви сайтове заблуждават и начисляват такси

В разгара на активния летен сезон, когато пътуващите в страната се увеличават, чрез нелицензирани сайтове се продават винетки на високи цени, показани заблуждаващо само в евро, като се изисква плащането и на допълнителни такси. За това предупреждават от националния доставчик на електронни услуги за пътни такси "Интелигентни трафик системи",..

публикувано на 21.07.25 в 12:30

Показателите за бедност в България се влошават

Показателите за бедност в България се влошават през миналата година спрямо 2023 г. Бедни през 2024 година са 1,401 милиона или 21,7 %  от населението на страната. Данните са отчетени от правителството в приетия План за действие по националната стратегия за намаляване на бедността. Заради негативната ситуация са набелязани действия, с които да се намали..

публикувано на 20.07.25 в 17:15

Константина Петрова: Българското Черноморие не е мръсно, а нарочено

Българските плажове са добри за почивка и не трябва да се уронва имиджът на родния туризъм. Това заяви народният представител Константина Петрова на брифинг в парламента. Повод за изявлението ѝ е декларация на Ивелин Михайлов от партия „Величие“, в която той отправя критики към състоянието на Черноморието. Според Петрова това е недопустимо в разгара..

публикувано на 18.07.25 в 16:00

Близо 100 000 нарушения на трудовото законодателство

Над 3 млн. лева забавени заплати са изплатени на работещите след намесата на Главната инспекция по труда за първото полугодие на 2025 г. При проверките за този период са хванати над 1700 случая на работа без трудов договор, което е най-тежката форма на недеклариран труд в страната. От инспекцията допълват, че за първите шест месеца на годината са..

публикувано на 16.07.25 в 17:30

24,3 млн. лева приходи от нощувки през май в Бургаско

333 800 са реализираните през месец май нощувки в хотели и къщи за гости  в Бургаска област, съобщават от Териториалното статистическо бюро „Югоизток“ на НСИ. Нощувките от български граждани са малко над 94 000 и се увеличават с 16%, а тези на чуждите граждани са 239 600, но намаляват с 2.3% спрямо май 2024 година. Близо 85 на сто..

публикувано на 16.07.25 в 11:48