Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Елхата - красивата гостенка на всеки дом

Снимка: Ани Петрова

В дните преди Рождество във всеки дом пристига една дългоочаквана гостенка. Всяка година по едно и също време тя приковава погледите на малчуганите и сбъдва желания. Кога и как елхата е намерила място в нашата страна и как е изглеждала преди век? 

Украсяването на елхата, детската глъчка и трепетното очакване на подаръците. Всичко се повтаря година след година, но никога не омръзва. Етнографът Динка Ангелова разказва кога и как се е появила елхата в Ямбол и как се е превърнала в част от традицията:

"Елхата е градско явление, което идва от Европа. При нас елхата се появява в началото на ХХ век, като първоначално тя се появява на тези градските забави, които стават във военния клуб, в богатите домове на нашите съграждани. И много, много по- късно навлиза в домовете на обикновените хора в града. В селата е още по-късно явление."

Как в града е възприето явлението Коледна елха:

"Като всяко ново нещо.. хората обичат новите неща. Елхата идва, както казах от Европа, от Русия също, и тя е един интересен гост, който се посреща с любопитство и с интерес в началото. Тя се прави не за Коледа, а за Нова година. По принцип тя е новогодишно явление. Тази светла и лъскава елха се харесва все повече и повече от хората и навлиза така в живота на хората. Днес вече е неотменна част от нашия празник, но в миналото си е било екзотика."

С какво се е украсявала елхата?

"С точност какви играчки и аз не знам, но това, което съм срещала - една голяма част от тях са си ги приготвили сами от хартия, орехчета във фолио, стъклени топки. За разлика от сегашните пластмасови, които слагаме. Но стъклените топки също са били нещо много ценно и скъпо като удоволствие."

Близо 80-годишната детска учителка Стефка Кичева си спомня как в нейното семейство е украсявана елхата:

"Във всяка къща, когато влезе елхата и става един празник. Когато бях дете, нямаше играчки, нямаше украса. Ние я украсявахме с шишарки, орехчета, боядисвахме ги червени, зелени, от хартия, правихме фенерчета, корабчета и това бяха играчките, но въпреки всичко, елхата беше красива."

Композиторът Стоян Косев, автор на музиката на десетки песни за театрални пиеси, си спомня как в неговия дом е идвала елхата:

"Винаги ни доставяше огромна радост и тогава нямаше коледни празници - по времето на социализма имаше Нова година и Дядо Мраз. Играчките бяха от много фино, стъкло бяха много леки и чупливи. Просто бяха много ефирни. Сигурно са се изпочупили една по една и са изчезнали така, както изчезна магията от празника." 

По публикацията работи: Християна Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Три брадати лешояда бяха пуснати символично в Сливенската планина (ОБНОВЕНА)

Три брадати лешояда бяха пуснати символично в Сливенската планина, след което те бяха пренесени на мястото в специално изкуствено гнездо.  Официалното събитие се състоя в крепостта „Туида“ в Сливен. Лешоядът Балкан е излюпен в спасителния център на „Зелени балкани“, а  Боев и Лайфбг са донесени от зоопарка “Злин” в Острава, Чехия. Птиците са..

обновено на 17.05.25 в 21:58

Сдружение „Черноморска Странджа“ с научна конферения в Ахтопол

Кметът на община Царево Марин Киров участва в кръгла маса, организирана от сдружение „Черноморска Странджа“ на тема: „Черноморска Странджа: войни, находки, проблеми“. С него беше и кметът на Ахтопол Станислав Димитров. „Сдружението организира няколко ежегодни конференции и Ахтопол става средище на наука, тук идват видни юристи, археолози,..

публикувано на 17.05.25 в 17:00

Общински съвет - Болярово подпомага семейство с изгорял дом

Помощ от 5000 лева, която да бъде в подкрепа на пострадало семейство при пожар, гласуваха общинските съветници в Болярово. Изгоряла до основи е семейна къща в Малко Шарково. Инцидентът е станал на 14 май. Кметът на селото Иван Апостолов поясни, че къщата е изгоряла за минути.“ „Нямаше как да реагираме по никакъв начин. Пожарната с огнеборците..

публикувано на 17.05.25 в 14:20

17 май: Работещите в музеите и художествените галерии ще протестират символично

След протестите за ръст на заплатите в градския транспорт и обществените медии, специалистите в музеите и художествените галерии също ще протестират. Трети ден без наземен градски транспорт в София, метрото работи "Преди всички с ниски доходи"... Протестът на обществените медии в центъра на София Работещите в БНР, БНТ и БТА на протест,..

публикувано на 17.05.25 в 11:30

Премахнаха незаконната „Гъбка“ в Морската градина и ще монтират нова с подобрена визия (ОБНОВЕНА)

След издадена заповед за премахване на незаконния обект, Община Бургас предприе действия за отстраняване на стария и амортизиран павилион, известен като "Гъбката" в Морската градина.  "Гъбката" трябва да бъде затворена от днес Наемателят на " Гъбката" в Бургас организира протест Теренът, върху който бе разположен обектът е парк „Историческо..

публикувано на 17.05.25 в 10:59

Зоопарк Бургас е част от „Зеления уикенд“

Зоопарк Бургас се включва в програмата на Зеления уикен.  Днес от 12 часа започва беседата, в която ще се обясни как да се хранят приматите. В тяхното меню ежедневно присъстват любимите им плодове - манго, папая, драконов плод и много други. Посетителите ще могат да наблюдават отблизо как различните видове маймуни и котешки лемури похапват. На..

публикувано на 17.05.25 в 10:40
Брадат лешояд

Пускат в Сливенския балкан три птици от вида брадат лешояд

Три млади брадати лешояди ще бъдат освободени в дивата природа на Сливенския балкан. Това се прави за първи път, след като последната птица в страната е намерена мъртва в началото през 1972 година,  в Природен парк „Сините камъни“. Освобождаването на птиците ще стане на официална церемония в крепостта „Туида“, организирана от „Зелени..

публикувано на 17.05.25 в 07:20