Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Елхата - красивата гостенка на всеки дом

Снимка: Ани Петрова

В дните преди Рождество във всеки дом пристига една дългоочаквана гостенка. Всяка година по едно и също време тя приковава погледите на малчуганите и сбъдва желания. Кога и как елхата е намерила място в нашата страна и как е изглеждала преди век? 

Украсяването на елхата, детската глъчка и трепетното очакване на подаръците. Всичко се повтаря година след година, но никога не омръзва. Етнографът Динка Ангелова разказва кога и как се е появила елхата в Ямбол и как се е превърнала в част от традицията:

"Елхата е градско явление, което идва от Европа. При нас елхата се появява в началото на ХХ век, като първоначално тя се появява на тези градските забави, които стават във военния клуб, в богатите домове на нашите съграждани. И много, много по- късно навлиза в домовете на обикновените хора в града. В селата е още по-късно явление."

Как в града е възприето явлението Коледна елха:

"Като всяко ново нещо.. хората обичат новите неща. Елхата идва, както казах от Европа, от Русия също, и тя е един интересен гост, който се посреща с любопитство и с интерес в началото. Тя се прави не за Коледа, а за Нова година. По принцип тя е новогодишно явление. Тази светла и лъскава елха се харесва все повече и повече от хората и навлиза така в живота на хората. Днес вече е неотменна част от нашия празник, но в миналото си е било екзотика."

С какво се е украсявала елхата?

"С точност какви играчки и аз не знам, но това, което съм срещала - една голяма част от тях са си ги приготвили сами от хартия, орехчета във фолио, стъклени топки. За разлика от сегашните пластмасови, които слагаме. Но стъклените топки също са били нещо много ценно и скъпо като удоволствие."

Близо 80-годишната детска учителка Стефка Кичева си спомня как в нейното семейство е украсявана елхата:

"Във всяка къща, когато влезе елхата и става един празник. Когато бях дете, нямаше играчки, нямаше украса. Ние я украсявахме с шишарки, орехчета, боядисвахме ги червени, зелени, от хартия, правихме фенерчета, корабчета и това бяха играчките, но въпреки всичко, елхата беше красива."

Композиторът Стоян Косев, автор на музиката на десетки песни за театрални пиеси, си спомня как в неговия дом е идвала елхата:

"Винаги ни доставяше огромна радост и тогава нямаше коледни празници - по времето на социализма имаше Нова година и Дядо Мраз. Играчките бяха от много фино, стъкло бяха много леки и чупливи. Просто бяха много ефирни. Сигурно са се изпочупили една по една и са изчезнали така, както изчезна магията от празника." 

По публикацията работи: Християна Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Анна Йончева създаде филм за "пеперуденото момче" Гого - герой и мъдрец, който ни учи на емпатия

„Пеперудена прегръдка“ е филм, който разказва за Гого – пеперуденото дете, което почина в края на миналата година. А втор на лентата е Анна Йончева, тя реализира и проекта "Различните деца на България". Филмът e за 9-годишния малък голям герой, който се бори  до края на дните си с болестта Булозна епидермолиза. За нея няма  лечение.  Всеки дори..

публикувано на 26.01.25 в 17:00

Виолета Радева: БЧК - Бургас и през тази година ще работи в подкрепа на уязвимите и нуждаещи се

И през тази година социално слаби граждани в цялата страна ще получат хранителни продукти от първа необходимост по програма финансирана от Европейския съюз. През 2024 г.  16 хиляди души в Бургаско получиха такава помощ чрез местните структури на БЧК, съобщи директорът на областната организация Виолета Радева:   "Програмата се управлява от..

публикувано на 26.01.25 в 16:00
Незаконно сметище

Нерегламентираните сметища от мигранти е сериозен проблем за общините

Непрекъснато се менят местата, където се струпват отпадъци от преминаването на мигранти в Странджа. Това е много сериозен проблем, отбелязва директорът на екоинспекцията в Бургас Павел Маринов. Проблемът се контролира от общините и неправителствените организации. "Уведомяват ни, ние сме във връзка с общините и там се реагира сравнително бързо. Това са..

публикувано на 26.01.25 в 11:34

Обмислят се промени в маршрута на автобус номер 9 в Бургас

Промени в маршрута на автобус номер 9 обмислят от общинската фирма “Бургасбус“. Причината е, че голяма част от гражданите на „Славейков“ го използват за връзка с „Меден рудник“. Сред тях са ученици и работещи, затова в пиковите часове маршрутката е пълна с хора, обясни управителят Петко Драгнев. "Ще наситим с още един или два автобуса в пиковете..

публикувано на 26.01.25 в 11:24

КНСБ иска от кабинета поне 10% ръст на заплатите през 2025 г.

До края на следващата седмица КНСБ ще изпрати на правителството своите предложения, които настоява да залегнат в управленската му програма. Вече са започнали разговорите на синдикалистите с отделни министри по проблемите и приоритетите по сектори. Сред исканията на КНСБ е залагането в бюджета на поне 10 процента ръст на заплатите за 2025 година. Сред..

публикувано на 26.01.25 в 08:46

Базар за детска ски екипировка в КТК "Ченгене скеле"

От 12.00 до 16.00 ч. може да се включите в импровизиран ски/зимен базар в  паркинг зоната към туристическия обект на Ченгене скеле. Акцент на събитието е размяната на детски зимни дрехи, ски екипировка, ски, шейни, кънки и сноуборд принадлежности и други тематични артикули. Бургазлии могат да донесат и да открият на място, всичко което е подходящо за ски..

публикувано на 26.01.25 в 08:19

Burgas Game Jam завършва днес

Най-голямото събитие за създаване на игри в Бургас се провежда в Регионална библиотека „Пейо К. Яворов“   . Финалът на 48-часовият хакатон е днес. Събитието е част от глобалната мрежа Global Game Jam и предоставя  възможност на хора от различни възрасти и професии да се съберат и да създават игри, вдъхновени от обща глобална тема. Организатор е..

обновено на 26.01.25 в 08:14