Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Носии от фонда на Бургаския музей в календара "Девойко, мари хубава" за 2025 година



Две носии от фонда на Регионалният исторически музей в Бургас са включени в календара „ Девойко, мари хубава“ за 2025 година.  Той е издание на фондация „Български корени“. В него са представени фолклорни женски облекла, съхранявани в експозициите и фондовете на българските музеи и частни ко­лекции. Сред тях има празничните женски, невестински и обредни носии. Календарът е 14 листов, стенен. Той е луксозно издание с пълноцветен печат.  Двуезичен е, на български и английски език. 

Обредна моминска носия на лазарка от село Козичино, Поморийско (края на XIX век – началото на XX век) е показана на страницата на месец април, разказа Пламена Кирова, главен уредник в Етнографския музей: 

" Ризата – „главучките”, е булчинска, тъй като лазарките са в невестинска премяна. Ушита е от бяло памучно платно, с много ситна и гъста бродерия по полите. „Врахамът” е от вълнен вишнев плат, на който тънки ивици образуват големи квадрати. Кройката му е с висока талия, срязан е под пазвения разрез. Престилката, наречена „крива”, е с черни вертикални ивици, а между тях 6 бели посинени. Коланът е черно-бял, вълнен, тъкан на кори. 

Главата е покрита със зелена тънка копринена вала, върху която са прикрепени накитите. Украсата е пъстра, разпознаваема и подчертава обредния характер на цялото облекло. Важен елемент е герданът – нагръдник от плътно пришити една до друга монети и висулки от мъниста."

Модел за тази носия е Мария Петкова - ученичка в Търговската гимназия. Моментът, когато облече тази носия на повече от 100 години, остава за нея изключително вълнуващ: „Магично и енергийно зареждащо,“ споделя тя, подчертавайки, че носията носи специално усещане само за тези, които я приемат искрено. Самата тя притежава собствена носия и с радост би я облякла за всеки повод, който позволява връзка с българския фолклор.

Другата носия от Бургаско е от Западна Странджа, където се намира село Драка. Тя се отличава с многообразие, разказа още Пламена Кирова. 

" Ризата е от бяло, памучно, домашно тъкано платно. Полите ѝ завършват с плетена на ръка дантела. Ръкавите са украсени с бродирани цветя в зелено, светлозелено, червено и розово и тясна ръчна дантела. Сукманът „перата”, гръцки модел, е изработен от Стояна Георгиева Воева през 1935-6 година. Пазвеният разрез, дълбок 24 см, е обримчен с вълнен оранжев конец и е украсен с черно кадифено парче, върху което са избродирани растителни орнаменти в ярки цветове. Полите от кадифе, пришито към сукмана, богато извезани със сърма, са дълги 20 см и завършват с 3-сантиметрова дантела. „Перата” са фино изработени от сърма и пайети. Престилката е черна, литотъкана, завършва със светлосини ресни. Към носията има връхна дреха – астраган, украсена на яката и в долната част на ръкавите с тънък черен гайтан. Купена е през 1940 година от Карнобат, за сватбата на Стояна. Забрадката е памучна, бяла, украсена по краищата с ръчна дантела с нанизани сини и зелени синци."
Моделът, който представя носията в календара е Селин Акар. Тя е на 20 години и се занимава с народни танци от дете. В момента е част от  ПФА „Странджа“ – гр. Бургас. Студентка съм в АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ – гр. Пловдив, специалност „Българска народна хореография“.
Покрай сценичните костюми се зародила любовта й към традиционните, автентични български носии, които винаги се радва да облече и представи, ако има възможност.

Снимките на носии от Бургаско са направени в село Бръшлян, община Малко Търново.

повече може да чуете в звуковия файл: 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Празник на пъпеша в каварненското село Българево

Седемнадесето издание на празника на пъпеша се провежда в каварненското село Българево. Събитието за поредна година събира местни жители, гости и любители на сладкия летен плод на централния площад в селото. Тазгодишното издание се организира от Община Каварна със съдействието на кметството и Народно читалище „Народен Будител – 1940“ в Българево. В..

публикувано на 27.07.25 в 15:00

Лонгозните гори по Българското Черноморие

Лонгозните гори по нашето Черноморие представляват крайречни гори, разположени в долните течения на някои черноморски реки, където климатичното влияние на морето е най-ясно изразено. Характерният облик на лонгозните гори по Българското Черноморие е свързан с участието на редица растения с дълги увивни стъбла (лиани). Тези горски формации са..

публикувано на 27.07.25 в 13:00

В Малко Търново канят на Фестивал на занаятите „По Малкотърновски – от извора на Странджа“ 2025

14 – ти Фестивал на занаятите „По Малкотърновски – от извора на Странджа“ 2025  ще се проведе днес и утре в  Малко Търново .  По време на събитието отново ще бъдат представени елементи от  уникалните странджански занаяти, кухня, традиции и фолклор, съобщи Милена Райчева, секретар на читалище „Георги Попаянов 1914“, организатор на..

обновено на 26.07.25 в 10:38

Показват антична мода и гладиаторски битки днес на фестивал в Деултум

Националният археологически резерват „Деултум“ край село Дебелт ще бъде домакин днес  на античния фестивал „Деултум - малкият Рим в Тракия“. " Събитието отбелязва 45 години от началото на археологическите проучвания на първата римска колония на територията на днешна България, а именно Деултум “ - казва директорът на общинския исторически музей в..

публикувано на 26.07.25 в 09:00

Фестивал на виното за 13-и път в Бургас

Бургас е домакин за 13-ти път на Wine & Spirits Fest 2025. Международният конгресен център на Морска гара ще събере почитатели на виното, спиртните напитки и автентичната фермерска храна в три дни, посветени на вкуса и вдъхновението между 25 и 27 юли.  За първи път събитието ще се проведе под патронажа на Президента на Република България – Румен..

обновено на 25.07.25 в 11:13

Безплатен курс обучава на практични умения по самозащита

За втора поредна година в програмата на Младежкия  международен център-Бургас е включен курс по самозащитата. Занятията са безплатни и се провеждат един път седмично в сградата ММЦ-Бургас в комплекс "Меден рудник".  Радостина Николова притежава II дан по Полицейска лична защита, и на участниците в курса предава своя опит като инструктор към..

публикувано на 23.07.25 в 14:45

В Созопол се намира единствената подводна каменна гора на нашата планета

През 1958 година любители водолази регистрират за първи път отделни дървета, без да знаят, че става въпрос за подводна каменна гора от епохата на Миоцена.  Тя се намира в района на Созопол и засега на науката не е известен друг подобен природен феномен. Геоложките слоеве доказват възраст от 20 милиона години , разказа пред БНР доц...

публикувано на 22.07.25 в 17:00