Акции за почистването на два от плажовете по Южното Черноморие организират неправителствени организации днес и утре (28-и и 29 декември). Инициативата е под мотото „Чистата Коледа“ и се провежда за седма поредна година – разказа един от съорганизаторите, Никола Бобчев.
Почистването ще се проведе на плаж Аркутино (28 декември) и в град Ахтопол на 29-и. И двете акции са с начален час 10:00.
Зад "Чистата Коледа" стоят организациите LessPlastic България и сърф училище Akasha. Тя е включена в инициативата WIND2WIN.
„Изключително благодарни сме на двете общини – Царево и Созопол, които подкрепят акцията, като ни помагат с извозването на отпадъците“, посочи Бобчев и разказа, че миналата година само на Аркутино с доброволците са успели да съберат над 580 килограма отпадъци. Тогава се включили 96 души, на които Бобчев благодари и се надява сега да бъде надминат както броят на хората, така и на килограмите смет.
Целта е да направим един подарък на природата, по коледните празници, между Коледа и Нова година, както правим подаръци на близките си, така да направим и един подарък на природата, обясни той.
„Отпадъците са от най-различен характер. Всъщност не само ние замърсяваме морето. Отпадъците идват от съвсем различни места. Срещат се всякакви видове отпадъци, като чашки, чинийки, пластмасови бутилки. Интересно е, че се срещат и сламки и бъркалки, които са забранени в България за разпространение, но все още са част от отпадъците по плажа – разказа Никола Бобчев. - Срещат се и отпадъци от съседните държави, като Турция и Румъния, които биват транспортирани от морските течения или биват изхвърлени при корабоплаването. Те представляват между 10 и 15% от всички отпадъци, които събираме.“
Желаещите да се присъединят няма нужда да носят нищо, „освен добро настроение“. „Ние сме организирали всичко. Имаме много чували, ръкавици. Държим да запазим коледното настроение и коледния дух. Обичайно всички се дегизираме с коледни шапки, еленски рогца или дори се обличаме като Дядо Коледа“, каза още Никола Бобчев.
Интервюто с него може да чуете в звуковия файл.Днес и утре Поморие е домакин на 16-то издание на Фестивала на клубовете за народни танци „Хоро край поморийския бряг". Танцов клуб "Чайка" е организатор на събитието, в което ще вземат участие близо 800 танцьори от 29 клуба от страната. Началото е в 16 часа с дефиле на хороигралците по главната пешеходна улица на града и ще продължи с общи..
Омбудсманът на община Средец Николина Дамбулова прехвърли питанията на сдружение „За чиста природа - село Дюлево“ относно соларния парк към кмета на Средец Иван Кичев. В няколко писма до обществения посредник местните жители изразяват притесненията си относно изграждането на фотоволтаична централа в землищата на четири села и призовават за защита..
Движението при км 10 на АМ "Тракия" в посока София се осъществява активната и аварийната ленти поради подмяна на мантинели. От пътната агенция призовават шофьорите да се движат с повишено внимание и съобразена скорост. Трафикът се регулира с пътни знаци.
Царево се готви за едно от най-колоритните и очаквани летни събития – „Нептунова вечер“. От 19:30 часа, пристанището на града ще се превърне в сцена на истинска морска приказка, когато Нептун – владетелят на моретата, ще пристигне по вода, придружен от своите русалки и приказни морски създания. Началото на празничната вечер ще бъде поставено с..
Днес е Международен ден на йогата. По традиция той се отбелязва с практики на открито в много градове на страната включително и в Бургас. В морската градина до Летния театър ще има групова практика от 9 часа. Всички събития са безплатни и свободни за посещение от всеки, който прояви желание да открие духовното посредством своето тяло...
В 5:42 часа у нас започна астрономическото лято, когато е и лятното слънцестоене, съобщиха от Националния институт по метеоролигия и хидрология. Днес денят е най-дълъг - 15 часа и 19 минути. Слънцето ще залезе в 21:08 часа. По Черноморието ще преобладава слънчево време, преди обяд с по-значителни увеличения на облачността, а след обяд ще се развива..
Президентът Румен Радев ще е в Несебър по повод празничния концерт на Фолклорния танцов ансамбъл „Отец Паисий“, с който съставът ще отбележи 70 години от създаването си, съобщават от прессекретарията на държавния глава. Формацията е най-старият български фолклорен ансамбъл в САЩ към Българо-македонския национален, образователен и културен център в..
Проектът на община Бургас за "Лакомата спирка" в к-с "Меден рудник" не е нов и търговците там са наясно с това, каза главният архитект на общината Тихомир..
Днес е Международен ден на йогата. По традиция той се отбелязва с практики на открито в много градове на страната включително и в Бургас. В морската..
В 5:42 часа у нас започна астрономическото лято, когато е и лятното слънцестоене, съобщиха от Националния институт по метеоролигия и хидрология. Днес денят..