След интереса към курсовете по японски език и култура, Софийският университет „Св. Климент Охридски“ ще доведе португалския език на бургаска земя.
През лятото ще се проведе курс във филиала на висшето учебно заведение по португалски език и култура.
Занятията ще се водят от екип на катедра „Португалистика и лузофонски изследвания“ във Факултета по класически и нови филологии. Ръководителят ѝ проф. Яна Андреева посочи, че за първи път ще се организират курсове по този език не само в Бургас, а изобщо извън София. Проф. Андреева е преподавател по португалска и бразилска литература. Относно занятията, които ще бъдат през лятото, тя обясни:
„Най-вече сме се ориентирали към средношколска публика, ученици от прогимназиалния и гимназиалния етап, които вече знаем, че изучават чужди езици, но португалският език, все още, в България не се изучава като общообразователна дисциплина в средните училища. По-малко познат е и затова ние искаме да го представим пред средношколска публика в Бургас, във филиала на Софийския университет в Бургас. Там ще се организира този курс. Ще го проведем в интензивен формат. Предвиждаме сутрешни и следобедни занятия в рамките само на една учебна седмица. Той е курс за съвсем начинаещи, 5-дневен, в периода между 30 юни и 4 юли.“
Курсистите ще придобият базисни умения за комуникация, но и не само:
„Ще говорим за португалската култура, кулинария, фолклор, за португалския и за бразилския футбол, за бразилския карнавал, за самба, за капоейра /бойно изкуство/.“
Португалският език се говори от 260 милиона души на пет континента, посочи проф. Андреева и допълни:
„Предполага се, че през 2100-та година, поне такива са прогнозите на Обединените нации, повече от 500 милиона ще говорят португалски език, защото населението на португалоезичните страни е младо и бележи голям демографски ръст. В южното полукълбо на света това е най-говореният език. Има девет страни, които са познатите ни Португалия и Бразилия, но също така и седем африкански страни.“
От Бургаския филиал на Софийския университет потвърдиха, че за трето лято ще се проведе двуседмичния курс по Китайски език и култура, съвместно с Институт „Конфуций“. Записванията и за двата курса ще започне през пролетта.
Повече чуйте в звуковия файл:
Повече от 500 участници от цялата страна пристигат в Бургас за участие в третото издание на големия двудневен образователен форум, посветен на изкуствения интелект – EduBurgas, който ще се проведе на 14 и 15 април в Конгресния център до Морска гара. Национален форум EduBurgas е инициатива на РУО-Бургас и Община Бургас, която има за цел да създаде..
Обучението по религия, независимо под каква форма ще бъде, е изключително полезно, това заяви в предаването "Булевард Демокрация" Константин Янков, областен координатор на Синдиката на българските учители в Бургас. В момента има издадени учебници и помагала за часовете по свободно избираема подготовка, където се учи религия. Темата не е нова, тя се..
Във връзка с кандидатстудентската кампания на Националната спортна академия „Васил Левски“, в Сливен ще бъдат представени възможностите за продължаване на образованието в НСА и реализация след това. Днес в зала „Васил Левски“ от 14 часа екип от Академията ще представи специалностите, бакалавърските и магистърските програми в трите факултета -..
През учебната 2024/2025 г. Центърът за подкрепа на личностното развитие-Бургас отбелязва 30 години от създаването си и 10 години от стартирането на Програмата за ранно чуждоезиково обучение на Община Бургас. По програмата хиляди деца и ученици от Община Бургас са обучавани по английски език, а обучението е провеждано от десетки учители – щатни и..
От днес започва Седмицата на гората. По традиция тя включва множество инициативи, повечето насочени към младите хора. Тази година се навършват 100 години от обявяването и отбелязването й, каза Кирил Петков, директор Държавно горско стопанство -Бургас, едно от 13-те в региона. ДГС е подготвило над 150 фиданки от различни горско-дървесни видове, които..
От Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" предлагат отсъствията на ученици по домашни причини, които преди година бяха увеличени от 10 на 15 по настояване на родители - да бъдат намалени до 7-8, за да се увеличи ефективното учебно време на българските ученици. Пред "Хоризонт" Юлиян Петров, председател на синдикат "Образование", обоснова..
След предложението на просветното министерство за пълна забрана на мобилните телефони в училищата, подхванахме темата за или против тази идея. Целта е да се намали екранното време на децата, да се подобри тяхната концентрация и социализация. МОН подготвя законови промени за забрана на мобилните телефони в училище Преди дни, след..
Повече от 500 участници от цялата страна пристигат в Бургас за участие в третото издание на големия двудневен образователен форум, посветен на изкуствения..