Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Днес е Банго Васил - как отбелязват Ромската нова година в Айтоско

Снимка: БГНЕС


Ромите днес отбелязват Васильовден или Банго Васил, като посрещат ромската Нова година. Счита се, че от най-голямо значение за семействата днес е първият гост в къщата. Според традицията какъвто човек прекрачи пръв прага на дома, такава ще бъде и цялата година, обясни Марияна Зърбова от ромската общност в Айтос.

„На трапезата и на най-бедното семейство има питка с късмети – за къщата, за здравето, за работа, за учение, за мързел, за бебе, слага се също баница, сарми и непременно патица“

Зърбова обяснява защо точно патица:

„Дяволът решил да удави ромите в морето и тогава Светецът Василий им пратил диви гъски и те отнесли всички цигани, роми от другата страна на морето. Затова вечерта на трапезата се слага гъска, петел или кокошка“

Традицията на този ден повелява:

„Най-старите чупят питката, всеки си взема едно парче и малките деца тази първата хапка не я изяждат, а си я слагат под възглавницата“

Зърбова споделя, че вече по малко обикалят сурвакари, но се спазват ритуалите за почитане на възрастните в една фамилия.

„Младите в семейството почитат възрастните, ако са в друго населено място отиват там, целуват ръка, искат прошка и благословия. Оставят непременно патица“

Празненствата са от 13 до 15 януари, като днес е кулминацията им. Празникът преминава с много танци и песни.

"Те са в кръвта ни", отбелязва Зърбова.

Повече чуйте в звуковия файл: 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

С 30-40% ще са по-ниски добивите от рапица

С 30-40% ще са по-ниски добивите от рапица, заради измръзването на продукцията прогнозира Николай Киров, регионален председател съюза на зърнопроизводителите. Аномалиите във времето са пагубни за овощните дръвчета и до голяма степен за рапицата, чието качество обаче едва ли ще пострада, смята той.  "Не толкова снега е проблем, колкото ниските..

публикувано на 08.04.25 в 16:30

83 млн. лв. е макрорамката на бюджет 2025 в Царево /ОБНОВЕНА/

Над 83 млн. лева е макрорамката на бюджета на община Царево за 2025 година . Основните проекти в него бяха представени на обществено обсъждане в читалището. Кметът Марин Киров подчерта, че залагат изключително много на нови проектирания . А основният принцип, който следват е грижа за всяко населено място.  Царево е с най-големият бюджет..

обновено на 08.04.25 в 15:57

Референдум решава бъдещето на бившата сграда на СДС в Поморие

Под обществен натиск Общинският съвет на Поморие реши проекта за застрояване на сграда архитектурен паметник на културата, която се намира в центъра на града, да бъде подложен на обществено обсъждане и референдум. Първоначалното решение на общината предвиждаше сградата се превърне в жилищно-търговски комплекс със 7 апартамента. На днешното си..

публикувано на 08.04.25 в 14:29
снимката е илюстративна

Авариен ремонт на АМ "Тракия" преди отбивката за Сливен

В отсечката между км 260 и км 270 на автомагистрала "Тракия" в посока Бургас се извършва авариен ремонт на асфалтовата настилка. Движението преди отбивката за Созопол и Ямбол ще се осъществява с повишено внимание между 13:00 и 17:00 часа днес.  Участъкът е сигнализиран с пътни знаци, съобщиха от Агенция „Пътна инфраструктура“.

публикувано на 08.04.25 в 12:30

Кметът на Созопол обсъди с регионалния министър ремонта на моста при Черноморец

Ремонтните дейности по път III-992 от хижа „Странджа“ до село Ясна поляна ще бъдат подновени през следващата седмица. Това стана ясно по време на работна среща между кмета на община Созопол Тихомир Янакиев и министъра на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов. В разговора участва и Венцислав Атанасов – член на Управителния съвет на..

публикувано на 08.04.25 в 11:30
Снимката е илюстративна

Предстои ремонт на водопроводната мрежа в най-големия ямболски квартал

В най-големия ямболски квартал – „Аврен“ започва основен ремонт на водопроводната мрежа. Средствата за реконструкцията- над 3,5 млн. лева, са част от инвестиционната програма на държавното ВиК дружество в града. В квартал „Аврен“ ще се извърши цялостна подмяна на водопроводната мрежа, която е на повече от 50 години, а загубите на вода по нея са..

публикувано на 08.04.25 в 10:00

ВиК авария в Морската градина в Бургас

Авария на водопроводна тръба има в Морската градина на Бургас.  Евентуалната причина е спукан кран, посочи говорителят на ВиК - Бургас Димитър Гюров.  На място има екип на дружеството, което предприема действия по отстраняване на аварията.  Сигналът по случая е подаден още снощи, уточни дежурният в община Бургас. 

публикувано на 08.04.25 в 09:12