Разлика между телефонната линия и чата е в това, че на чата ни пишат предимно деца, които са узрели за това, което искат да напишат, то се е натрупало, не е импулсивно.
Това каза пред БНР Георги Иванов, психолог и държавен експерт в Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД).
15 години след откриването на Националната телефонна линия за деца 116 111 - от 1-ви януари ДАЗД отвори и чат приложение, което е достъпно през 116 111.bg Приложението работи всеки ден от 13.00 до 18.00 часа.
"Правим го заради новото поколение деца, защото на тях им е по-лесно да пишат, отколкото да говорят. Към приложението има голям интерес", обясни експертът и уточни, че от година и половина приложението е достъпно, до досега е работило само два пъти седмично.
Близо 29 000 са обажданията на 116 111 през 2024 г., като от тях са проведени 11 900 консултации по различни теми, от тях консултации с деца - 6246, обобщи Георги Иванов и добави:
"Най-често децата се обаждат да споделят лични емоции и проблеми - тревожност, стрес, чувство на самота и изолация, липса на разбиране от родители или учители. Като второ са семейните взаимоотношения - различните конфликти в дома, конфликти между братя и сестри. Друго - взаимоотношения с връстници. Това са проблемите с приятели и някакво чувство за отхвърляне. И училищният живот - академичният натиск, конфликтите с учители и съученици".
Между 11 и 15 годишна възраст са децата, които най-често търсят съвет, информация или помощ на Националната телефонна линия за деца, каза още той и обясни, че в случай на констатиран риск за детето се подава сигнал към съответните институции, след което ДАЗД получават доклад за извършената от конкретната институция дейност:
"Линията е и за родители, и за полагащи грижи за деца. Обаждат ни се често и училищни психолози, лекари, адвокати, граждани, което говори за нетърпимостта на хората към насилието над деца. Децата обикновено се обаждат след училище".
Темите, по които децата пишат в чата, са взаимоотношения със съученици и семейни конфликти, в които детето става буфер, посочи Иванов.
Интервюто на Стефан Кунчев с Георги Иванов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Три млади брадати лешояди ще бъдат освободени в дивата природа на Сливенския балкан. Това се прави за първи път, след като последната птица в страната е намерена мъртва в началото през 1972 година, в Природен парк „Сините камъни“. Освобождаването на птиците ще стане на официална церемония в крепостта „Туида“, организирана от „Зелени..
Областният управител Владимир Крумов представлява област Бургас в заседанието на Комитета по наблюдение по трансграничната програма България – Турция 2021-2027, финансирана от Европейския съюз. Европейско и национално съфинансиране ще бъдат инвестирани в предотвратяване на горски пожари. Комитетът одобри правилата за кандидатстване по..
След протестите за ръст на заплатите в градския транспорт и обществените медии, специалистите в музеите и художествените галерии също ще протестират. Трети ден без наземен градски транспорт в София, метрото работи "Преди всички с ниски доходи"... Протестът на обществените медии в центъра на София Работещите в БНР, БНТ и БТА на протест,..
В ямболското село Бояджик почетоха паметта на загиналите в бунта преди 149 години. В кръвопролитните събития по време на Априлското въстание са избити близо 200 души. Инициативен комитет настоява те да бъдат канонизирани за свети мъченици от Българската православна църква. Въстанието в Бояджик е втората по мащаб акция в рамките на Сливенския..
"В момента средната работна заплата в радиото изостава с 45% от средната работна заплата за столицата, което е изключително унизително. Ние сме обществена медия, а обществената медия функциите са ѝ в кризи и във всякакви такива ситуации, в които хората разчитат единствено и само на нас", коментира Дарина Григорова – журналист в Радио България...
Бургас ще бъде домакин на инициативата „Зелен уикенд: Бъди активен!“ от 16 до 18 май, организирана от Община Бургас в рамките на новата програма за здравословен и устойчив начин на живот. Събитието ще предложи богата програма от активности на открито, насочени към всички възрастови групи и интереси – от спорт и екология до култура и семейни..
Карнавалът на биоразнообразието ще даде старт днес на „Зелен уикенд“ в Бургас. Поредица от прояви с екологична насоченост предстоят през двата почивни дни. В 13-то издание на Карнавала на биоразнообразието са записани 251 деца от 21 детски градини в Бургас. Празничното шествие, водено от музиканти от НУМСИ „Панчо Владигеров“ ще..
От днес - 16 май започва ремонт на пътя Бургас- кв. Сарафово, съобщават от общината. Поради тази причина за един месец пътното платно в посока от град..
Голямо количество опасни отпадъци, включително и използвани медицински консумативи, са открити в изоставен търговски обект в покрайнините на Ямбол. Подаден е..
Ученици от специалност "Парково строителство и озеленяване" в Професионалната гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Кольо Фичето“ – Бургас..