Холокоста е историческият пример, но днес език на омразата има спрямо жени, етнически групи, инвалиди, мигранти и безработни. Речта на омразата е процес, подчерта Алберта Алкалай от център „Алеф“:
"Първата стъпка-търсене на виновници-редица хора, които биват определени за виновни за различни злини. Така се разрастват анекдоти, слухове, теория на конспирацията. След това започва дехуманизацията. Явлението става още по-опасно, когато външните групи се характеризират като такива, които нямат право на същите права, каквито имат останалите цивилизовани или морални хора. Сравняването на тези хора с животни или нецивилизовани диваци е част от идеологическия инструментариум на системите за масово потистичество и крайно насилие. Инверсия на заплахата-за да убедят хората да причинят вреда на по-слаба общност кампаниите на омразата се опитват да обърнат заплахата-в тези послания се твърди, че външната група е виновна-тя заговорничи срещу нашия мир и блага. Такъв пример мога да дам с мигрантите. Крайният етап в пропагандата е призивът за насилствени действия, които могат да приемат различни форми-нападения, рисуване на свастики, графити до линчуване и геноцид."
Сред лекторите бе Златина Дукова от Комисията за защита от дискриминацията, която презентира законодателството по темата и практиката:
"Такъв тип случаи достигат доста често до нас. КЗД разглежда проявите на слово на омраза като специфична форма на дискриминация. Специфичната форма е тормоз. Друг закон, да речем, като Наказателния кодекс, инкриминира и превръща в престъпление езика на омразата. Най-често става дума за обществени прояви. Словото на омразата много добре се чувства в електронна среда, в интернет среда, където хората в много случаи са анонимни, където могат да си говорят каквото и както пожелаят без да се притесняват, че могат да бъдат санкционирани затова, което е жалко, защото действително е така. И в електронна среда най-често се прекрачва тънката червена линия, която превръща свободното слово в слово на омраза. Борбата е много трудна, продължителна и с неясен резултат."
С презентация по темата в конференцията се включи и Цветелина Рандева, областен говорител на МВР-Бургас. Тя направи преглед на ангажиментите и реакциите на МВР в случаите на регистрирани реч на омразата и агресия, породена от нея. Главният редактор на в. „Черноморски фар” Силвия Шатърова даде примери за промените в речта и изказа на медиите - освободени в първите 30 години от либерализацията и значително по умерени сега, след въвеждане на определени регулатори. Олга Вихристюк - психолог и младежки работник и Георги Атанасов - образователен медиатор.
Своя опит с речта на омразата споделиха градоначалници от бургаски регион. Пример за активно противодействие даде кметът на Поморие Иван Алексиев:
"Преди няколко години получихме сигнал, че на един от павилионите за сувенири има изложени хавлии с пречупен кръст, с лика на Хитлер. Веднага издирихме собственика и в рамките на 24 часа всичко бе иззето и повече не се появи на пазара. Това бе високо оценено от еврейската общност в България и ние сме единствените носители на наградата "Светлината на мира". Втори пример от това лято-войната Русия-Украйна. Появиха се чаши с лика на Путин и надпис-победител. Украинската общност настръхна, а ние сме един спокоен и толерантен град-приехме ги. Те се адаптираха-децата им учат в нашите детски градини и училища, записани са в спортни клубове, учат български език. Даваме им възможност да си честват националните празници. В момента, в който получихме сигнала, без много шум посетихме собственика. Всичко това се иззе."
Според заместник-кмета на Община Бургас Михаил Ненов речта на омразата е симптом за най-дълбокото ни разделение като общество, а кметът на Малко Търново Илиян Янчев акцентираха върху това, че език на омразата се чува и от най-високата трибуна в държавата. Кметът на Царево Марин Киров посочи, че по дефиниция проводник на проблема най-често са лидерите на мнение, но днес социалните мрежи са довели до това езикът на омразата да е навсякъде, да идва от ниските нива, анонимно. По темата говориха още кметът на Приморско Иван Гайков и заместник-кметът на Айтос Калоян Калоянов.
Алберта Алкалай беше удостоена със специалния почетен плакет на Комисията за защита от дискриминация за своя принос в насърчаването на толерантността и защитата на правата на хората.
След големия пожар във вилна зона „Острицата“ община Бургас форсира преписката за обособяване на улици и изграждане на водопровод там. Тя е окомплектована и внесена от кмета Димитър Николов за разглеждане на заседанието на Общинския съвет на 29 юли. Подробният устройствен план за улична регулация и последващо изграждане на техническа..
Жълт и оранжев предупредителен код за горещо време издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за 18 области на страната в Югозападна, Югоизточна и Североизточна България (виж графиката по-долу). Днес ще е слънчево. Около и след обяд над Западна и Централна България ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще..
Постепенно се нормализира ситуацията в ямболските села, в които по -рано смеси избухнаха пожари. Ситуацията около село Козарево, където трикратно беше задействана системата за ранно предупреждение BG-ALERT, вече е по- спокойна. Няколко необитаеми къщи, селскостопански постройки, стотици декари земеделски земи и горист терен са щетите към..
Особено сериозна стана ситуацията следобед в ямболското село Козарево. Голям пожар навлезе в селото и опожари няколко къщи. Силният вятър не позволява овладяването на огъня, а населеното място е обгазено. Токът в селото е прекъснат, което усложнява ситуацията, тъй като помпите в дворовете не работят и снабдяването с вода е изключително трудно. По..
Обявено е частично бедствено положение за ямболските села Козарево, Калчево и Търнава, заради бързоразрастващ се пожар в близост до населените места. Особено сериозна стана ситуацията следобед в ямболското село Козарево. Голям пожар навлезе в селото и опожари няколко къщи. Силния вятър не позволява овладяването на огъня, а населеното място е..
Обявено в частично бедствено положение за ямболските села Козарево, Калчево и Търнава, заради бързоразрастващ се пожар в близост до населените места. В село Козарево са предприети са действия за предупреждаване и съдействие за извеждане на хората, живеещи в крайните къщи. Задействана е и системата BG-ALER с предупреждение за възможна..
Сигнал за нов пожар е постъпил в Областната дирекция на МВР – Ямбол, съобщи говорителят ѝ Татяна Павлова. Той е пламнал с местността Бакаджик край Ямбол, откъм село Чарган (община Тунджа). Огънят е навлязъл в борова гора. Няма опасност за близкото населено място, посочват от полицията. На място са изпратени три противопожарни автомобила. Включена..
Особено сериозна стана ситуацията следобед в ямболското село Козарево. Голям пожар навлезе в селото и опожари няколко къщи. Силният вятър не позволява..
Постепенно се нормализира ситуацията в ямболските села, в които по -рано смеси избухнаха пожари. Ситуацията около село Козарево, където трикратно беше..
Обявено е частично бедствено положение за ямболските села Козарево, Калчево и Търнава, заради бързоразрастващ се пожар в близост до населените места...