Само 6 на сто от българите оценяват личния си стандарт на живот като по-скоро висок (все пак има ръст от 2%), малко над половината го определят за среден (53%), а 28 на сто смятат, че водят нисък стандарт на живот.
Това показва национално представително социологическо проучване на изследователския център "Тренд" по поръчка на най-голямата академия за финанси и инвестиции у нас (Finance Academy).
Анкетата се прави за втора поредна година и цели да се видят предизвикателства пред финансовата грамотност и инвестиционните навици на нашите сънародници.
Резултатите от проучването, проведено през декември м.г., представи и коментира пред БНР-Радио София Николай Георгиев - оперативен директор на "Финансова академия".
"Макар и на няма съществени промени в усещанията на хората, можем да кажем, че 2024-та е била добра година."
Хората, които успяват да спестяват са се увеличили с 2% спрямо 2023-а и достигат почти една четвърт (24%). Само 8 от сто инвестират – три пъти по-малко от средния показател за Европейския съюз. 73% живеят от заплата до заплата без да могат да спестят средства.
84 на сто от българите разчитат само на доходи от заплата и/или пенсия.
Малко е изненадващо, но онлайн банкиране използват само 45 процента.
Едва 11 на сто вярват, че вдигане на данъците ще повиши качеството им на живот, докато 68% вярват в обратното.
В сравнение с допитването преди година, българите, които очакват животът им да се подобри през 2025-а са с 4 % по-малко (28%). 45 на сто от допитаните са изразили очакване да запазят стандарта си на живот.
Чуйте разговора на Невена Николова.
Летният сезон чука на вратата, а символичният му старт в Приморско ще бъде даден утре, 24 май в деня на българската азбука, просвета и култура, когато празнува и морския град. Между 20 и 30% по-силен сезон очаква кметът на Приморско Иван Гайков. Това заяви той в интервю за БНР Бургас. Освен много инфраструктурни промени, в града се..
Българският туристически сектор е готов за въвеждането на еврото, което ще направи страната по-привлекателна за чуждестранни туристи, заяви министърът на туризма Мирослав Боршош на работна среща с хърватския си колега Тончи Главина в Загреб. Основна тема на разговора бяха ползите от приемането на еврото и влиянието му върху туристическия сектор...
Предстои официалното откриване на летния сезон на 31 май. Според данните от записванията за тази година, в най-големия ни Черноморски курорт Слънчев бряг, се очаква по-силен сезон с около 15%. Това прогнозира Веселин Налбантов, зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА). Според него, обаче, пътната..
Нов воден атракцион ще има на Северния плаж в Бургас това лято. От управата на ивицата уточниха, че такива има по европейските курорти, но до момента друг подобен в България не е поставян. Подготовката на плажа е започнала с основно почистване и заравняване. Прави се и обезпаразитяване. След това ще се поставят чадърите и шезлонгите...
Министерството на електронното управление ще улесни подаването на документи и наемането на чуждестранни работници у нас чрез разработената Платформа за производство и издаване на разрешения за пребиваване и работа“. Това съобщи министърът на електронното управление Валентин Мундров по време на Национална дискусия "Достъп до пазара на труда на работници..
Обновена пешеходна зона ще бъде изградена на вълнолома в Бургас.Съоръжението ще бъде ремонтирано в следващите 900 дни. Рехабилитацията няма да засегне летните фестивали, които се провеждат на Морска гара. Затова дейностите ще започнат през юни и ще спрат през август, когато ще има най-много музикални събития, обясни днес директорът на ДППИ Ивайло..
Над 50 000 дружества, еднолични търговци и физически лица от Бургаска област обявиха доходите си пред Националната агенция за приходите в морския град. До крайния срок – 30 юни, за деклариране от страна на фирмите и едноличните търговци остава малко повече от месец. В национален мащаб това направиха над 162 000 дружества и еднолични търговци. Близо 30..