Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НАП напомня на инфлуенсъри да декларират доходите си от тази дейност

снимката е илюстративна

В разгара на Данъчната кампания 2025, която стартира на 10 януари, НАП напомня на инфлуенсъри, блогъри, влогъри и други създатели на онлайн съдържание, както и на търгуващите в социалните мрежи, че са задължени да декларират доходите си от тази дейност. Съобразно вида на получените суми, е необходимо те да бъдат обявени в Приложение №2 – за доходи от стопанска дейност като едноличен търговец или в Приложение №3 – за доходи от друга стопанска дейност, в което се вписват авторски и лицензионни възнаграждения. При продажба през социалните мрежи на произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети, която не е свързана с извършвана от физическото лице стопанска дейност, доходите се декларират в Приложение № 5. Това инфлуенсърите и продаващите стоки и услуги във Facebook, Instagram или TikTok могат да направят изцяло онлайн през електронната услуга за подаване на годишна данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ, която е достъпна с персонален идентификационен код (ПИК) или с квалифициран електронен подпис (КЕП) в е-Портала на приходната агенция.

Приходната агенция разполага с информация за получените доходи от инфлуенсъри, както и от физически лица, които продават различни стоки и услуги във Facebook, TikTok, Instagram. Тези данни се подават периодично от онлайн платформи, куриерски фирми и други. НАП периодично напомня с писма и обаждания по телефона на тези лица, че са задължени да декларират доходите си, а ако не го направят, подлежат на санкции, които могат да достигнат и до 2000 лв. Освен това спрямо тях ще бъде образувано контролно производство за установяване на задълженията им към фиска, които те ще трябва да платят с дължимите лихви.

За да не се стига до налагането на санкции, НАП изготви информационни материали за инфлуенсърите и търгуващите в социалните мрежи. В брошурите „Професия инфлуенсър – данъци и осигуряване“ и „Облагане на доходи от продажби в социалните мрежи и онлайн платформи“ се дават насоки как представителите на тези две нови и непрекъснато променящи се професии да декларират и платят данъците си и да се осигуряват.

Информация за попълване и подаване на данъчни и осигурителни декларации и внасяне на суми към бюджета може да се получи и на телефоните на приходната агенция: 0700 18 700 или 02/9859 6801, на цена по тарифата на съответния оператор, както и от рубриките „Данъци“ и „Осигуряване“ в сайта на НАП.


По публикацията работи: Ивайло Пеев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Зрелостниците имат седмица, за да платят здравната си вноска за юли

До 25 август младежите, завършили средното си образование през тази година, трябва да внесат здравноосигурителната си вноска за юли, ако не са започнали работа или висше образование, напомнят от НАП. В Бургаска област около 3500 ученици са завършили средно образование, от които 2200 в Община Бургас. Тъй като абитуриентите не попадат в категориите ученици..

публикувано на 18.08.25 в 16:30

Катастрофа затруднява движението в района на Равда

Катастрофа затруднява движението в района на Равда по пътя I-9 Ахелой – Слънчев бряг, в посока Варна. Движението временно се осъществява в една лента. Ограничението е от км 211 до км 209. Трафикът се регулира от „Пътна полиция“.

публикувано на 18.08.25 в 14:30

Все повече хора искат да стават доброволци

Все повече хора искат да стават доброволци, смята Петър Неделчев, който е начело на Доброволното формирование УК N 17-01 към община Камено. В момента то включва 11 души с тенденция да се увеличат до 15.  В  помощ на РДПБЗН Бургас е кипът участва в гасенето на пожара край Българово в събота. Това беше първо тяхно участие изън пределите на община..

публикувано на 18.08.25 в 13:30

Три пожара са били потушени в област Бургас през уикенда

Три пожара са били потушени в област Бургас през последните дни. Огънят е засегнал постройки и сухи треви, а причините се изясняват. На 15 август около 15:15 ч. в Районното управление – Руен е постъпил сигнал за пожар в сухи треви и храсти край с. Разбойна, насочил се към южната част на селото. На място са работили пет противопожарни автомобила с..

публикувано на 18.08.25 в 10:00
снимката е илюстративна

Обстановката в Бургаска област е спокойна, няма активни пожари

Обстановката в Бургаска област е спокойна и към момента няма активни пожари. Огнищата от вчера са локализирани и няма опасност от разпространение, съобщи дежурният в Областната администрация - Бургас.  Пожар гори между Несебър и Равда, огънят е овладян (ОБНОВЕНА) Ситуацията се следи и остава под контрол. Задържаха 45 - годишен мъж заради..

публикувано на 18.08.25 в 08:30

ВиК ремонт променя трафика в Бургас: ограничения на „Дебелт“ и в „Зорница“

В Бургас се въвежда временна организация на движението заради ремонт на мрежата за водоснабдяване и канализация. Участък от ул. „Дебелт“ между ул. „Сливница“ и ул. „Александър Стамболийски“ се затваря за моторни превозни средства (МПС) от 10:00 ч. днес за срок от 10 дни. Ограничения има и в ж.к. „Зорница“. От 09:00 ч. днес до 18 септември се..

публикувано на 18.08.25 в 08:00

Понеделник започва със слънце, след обяд облаци, но без дъжд

В понеделник сутринта ще е предимно слънчево. Около и след обяд ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места в Западна и Северна България ще има превалявания от дъжд и гръмотевици. По интензивни ще са явленията в планинските райони. Почти без валежи ще остане в Източна България. Вятърът ще се ориентира от запад-северозапад, ще е умерен и..

публикувано на 18.08.25 в 07:08