Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Ямбол започва кампанията „Да четем за България“

Снимка: БТА

Регионалната библиотека „Георги Сава Раковски“ в Ямбол започва кампания  „Да четем за България“. Инициативата е по повод 147 години от  Освобождението на България и е посветена на Националния празник 3 март. 

Инициативата е насочена към деца на възраст от 8 до 14 години, а какво трябва да направи всеки от участниците, обясни  Даниела Христова от детския отдел регионалната библиотека.

„Трябва да прочете поне две книжки, те са подредени при нас в тази искаме да подканим децата да четат книги от фонда на библиотеката, в които се разказва за нашата история, за нашето минало, за красотите на България", разказа Христова.

 Насърчаване четеното от ранна възраст и интерес към книгата са в основата на читателските инициативи и през тази година в детския отдел на библиотеката.

 „Децата на Ямбол четат, както всички деца- пред тях има много предизвикателства, но както винаги има и четящи деца, има по-малко четящи има и нечетящи деца. За радост, миналата година имаме около 1300 читатели, което показва, че един голям процент от децата на Ямбол се интересуват от хубавите книги“.

Фондът на Регионалната библиотека в Ямбол наброява около 226 000 книги, като от тях над 40 000 са заглавията в детския отдел.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Деца от Сливен съживиха традицията на приготвяне на обредни хлябове

В навечерието на Гергьовден деца от сливенското село Гавраилово и Обществен дарителски фонд (ОДФ) Сливен отново съживиха традицията на приготвяне на обредни хлябове, посветени на светеца-покровител на овчарите. Върху шаблони на обредни хлябове децата моделираха с тесто различните ритуални фигури – на овчар, овце, кучета и гега. По време на събитието..

публикувано на 05.05.25 в 17:37
Валентин Мундров

МЕУ: Спирането на сайтовете на няколко ведомства е заради технически проблеми

Министърът на електронното управление Валентин Мундров разпореди незабавна проверка за причините, довели до прекъсването на работата на сайтовете на няколко ведомства, съобщиха от МЕУ.  От министерството отбелязват, че поради технически проблем е била възпрепятствана работата на сайтовете на няколко ведомства в продължение на два часа, като към момента..

публикувано на 05.05.25 в 16:50

Ремонтират част от Подбалканския път край Айтос, движението ще е в една лента

От 7 май до 11 май движението в близо 13-километров участък от 472-и до 485-и км на път I-6 София – Бургас, в област Бургас, ще се осъществява поетапно в една лента, съобщиха от пресцентъра на Агенция  "Пътна инфраструктура". Промяната в организацията на движение е за ремонтни дейности по асфалтовата настилка. От 7 май ще се ограничи преминаването по..

публикувано на 05.05.25 в 16:49
Снимка: БГНЕС

Срив на сайтовете на НАП, Агенция "Митници" и на Министерството на електронното управление

Сайтовете на НАП, Агенция "Митници" и Министерството на електронното управление (МЕУ) се сринаха в продължение на около 2 часа, показа проверка на БНР. От Националната агенция за приходите обясниха, че са имали проблем с достъпността на сайта, но не и на електронния портал (https://portal.nra.bg/). В портала всички услуги са достъпни и работят..

публикувано на 05.05.25 в 16:25

Николина след пожара в "Зорница": Благодаря на всички за съпричастността

Десетки хора предложиха помощ и изразиха съпричастност към бургаското семейство, чието жилище пострада при пожар на 1 май .  Пожар изпепели апартамент в бургаския комплекс "Зорница"  Пети ден след огъня, изпепелил дома им в жк "Зорница", семейството продължава да живее при свои приятели. Апартаментът им е негоден за живеене след..

публикувано на 05.05.25 в 14:58
Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата

Има достатъчно агнешко на пазара, цената - без промяна

Цените на храните продължават да растат. Държавната комисия за стоковите борси и тържищата регистрира поскъпване на основни стоки през април, като първата седмица на май прави изключение с известно понижение на цените - под 1%. Тенденцията обаче остава към покачване. В същото време официалната статистика показва за април, че инфлацията се свива на..

публикувано на 05.05.25 в 13:15
Плаж

Плажната ивица на Поморие е почистена

Почистена е плажната ивица на Поморие от изплувалите мазутни петна. Проверка на БНР установи, че по брега вече няма разтопени нефтени образувания, а там, където плажните ивици бяха замърсени са оставени следи от почистващи машини. Нефтени петна изплуват по плажната ивица в Поморие Мазутните петна, които морето изхвърли по брега на плажовете..

публикувано на 05.05.25 в 12:20