Първият изпит по актьорско майсторство на студентите от театралния колеж "Любен Гройс" - клас Бургас ще е пред зрители. Той ще бъде на 6 февруари от 18:00 часа в Дома на НХК.
Преподаватели в Бургас са Ники Илиев, Башар Рахал и Георг Киряков. Тук е първият клас, който е за актьорско майсторство едновременно за кино и театър. С това е съобразен и изпитният спектакъл, разказа в студиото на БНР-Бургас Георг Киряков:
"Ще видите сцени от известни филми, които те са работили през семестъра. Има сцена от един от най-популярните романтични филми от последените години "Тетрадката" с Райън Гослинг, сцена от "Крамър срещу Крамър" с Дъстин Хофман и Мерил Стрийп. Откъсите са заснети под режисурата на Ники Илиев. След като бъде излъчен откъса същите студенти ще излязат на сцената и ще представят монолог от него, вече с други изразни средства-тези на театъра. Вярваме, че се получи нещо интересно и различно!"
Танц и музика допълват спектакъла, защото актьорът трябва да може да прави много неща, добавя Киряков.
Обучението в специалността е 6 семестъра. Групата в Бургас е на възраст от 20 до 34 години.
Никога не е късно да откриеш своето призвание, смята актьорът, сценарист и шампион по спортни танци, който нашумя с филма "Пулсът на танца", чийто основен двигател е. В Бургас го познаваме и като едни от създателите на поетично-музикалния спектакъл „Жив”, посветен на творчеството на Христо Фотев,
В галерията на „Дружество на художниците – Бургас“ ще бъде представена експозиция "Те са още между нас", посветена на именити творци от града, които ни напуснаха през последните две десетилетия. Откриването е на 23 септември от 18:00 ч. Изложбата отдава почит на големи имена от бургаското и българското изобразително изкуство, оставили трайна следа..
Летният театър в Бургас ще бъде домакин на седмото издание на концерт-спектакъла „Обичам Бургас“. Днес сцената ще събере над 140 музиканти, танцьори и художници, за да поднесат вечер, посветена на музиката, поезията, театъра и танца – празник на духа и идентичността на града. Събитието е част от културната програма на Общината в Бургас за 2025 г. и..
Бургаският изпълнител и автор Явор Велчев – YAVI представи новата си песен „Дзен“ – музикален подарък, който той сам описва като „антидот срещу стреса“ от края на отпуските и началото на учебната година. Парчето носи плажни вибрации, безгрижно настроение и щипка романтика, а към него излиза и пъстро видео, заснето сред изгреви, плажове, яхти, танци и..
Изложбата под открито небе "100 килима от Котленско" ще се състои от 19 до 22 септември в екоселище "Синия вир" в село Медвен. Събитието събира на едно място ръчно тъкани килими, всеки от които носи духа на Котленския край, историите на женските ръце, които са ги създали, и символите, вплетени в традицията, разказва Дора Куршумова. Изложбата..
Улица „Алеко Константинов“ в Бургас ще се изпълни с цвят и настроение на 22 септември, когато там ще се проведе есенното издание на арт базара с участието на приложници и занаятчии от цялата страна. Посетителите ще могат да открият ръчно изработени бижута, сувенири, плетени играчки и различни арт изделия, а за доброто настроение ще се погрижат артистите..
Един от най-посещаваните туристически обекти в Бургас – туристическият комплекс „Акве калиде“, ще се включи в глобалната инициатива World Wellness Weekend под егидата на ООН. Международната неправителствена организация насърчава здравословния начин на живот и грижата за доброто състояние на хората по целия свят. В инициативата тази година се..
Регионална библиотека „Пейо Яворов“ е сред номинираните в престижната категория „Библиотечно дело“ на Националната награда „Христо Г. Данов“ 2025. Новината бе официално обявена от Министерството на културата. Отличието е сред най-значимите в страната и се присъжда на личности и институции, които развиват и опазват българската литература, словото и..
Бургаският изпълнител и автор Явор Велчев – YAVI представи новата си песен „Дзен“ – музикален подарък, който той сам описва като „антидот срещу стреса“ от..
В галерията на „Дружество на художниците – Бургас“ ще бъде представена експозиция "Те са още между нас", посветена на именити творци от града, които ни..