Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

УМБАЛ Бургас оборудва неврохирургичната операционна с нова апаратура

41% от операциите в региона се извършват тук, останалите поемат други четири болници

Отделението по неврохирургия на УМБАЛ Бургас оборудва операционната си с последно поколение апаратура – операционен микроскоп и мобилен рентген – т.нар. С-рамо.  Стойността е близо 1 300 000 лева, а средствата са осигурени чрез защитен проект на УМБАЛ Бургас пред Министерството на здравеопазването.

И двата уреда заменят стари и дълго използвани апарати. Микроскопът вече се използва и миналата седмица с него бяха извършени първите гръбначни операции. С-рамото предстои да бъде пуснато в експлоатация скоро. Комбинацията им ще подобри условията, при които работят лекарите и ще направят операциите по-щадящи за пациентите. Основните предимства на С-рамото са дигиталният образ в реално време, което помага на хирурзите да видят какво става в тялото и да правят по-прецизни операции, с по-малък риск от усложнения. Той е способен да дава качествени изображения с по-ниски дози радиация, т.е. намалява се вредното облъчване. Апаратът е мобилен – може да бъде преместван в различни зали.

„Целият екип е удовлетворен от апаратурата, която технологично ни доближи до най-съвременните неврохирургични операционни. Имахме такава необходимост, защото операциите в УМБАЛ Бургас се увеличават всяка година и сме благодарни на ръководството на болницата за инвестицията в нашите умения“, коментира д-р Стефан Шишков, началник на Отделението по неврохирургия.

На последния Есенен медицински форум УМБАЛ Бургас представи анализ и тенденции на неврохирургичните операции в региона. Изследвани са 5 лечебни заведения с отделения по неврохирургия за петгодишен период. За последните пет години броят операции се е увеличил двойно – от 2391 на 5051. 41% от всички операции се извършват в УМБАЛ Бургас, а останалите проценти се поделят между други четири болници. През този период през УМБАЛ Бургас са преминали 5698 пациенти с черепно-мозъчни травми, а всяка от останалите болници е поела средно между 156 и 2200 случая.

Миналата седмица неврохирурзи от УМБАЛ Бургас представиха доклад на Втората международна конференция по вертебрология и Шестата международна конференция по спинална хирургия на тема: „Неврохирургичните операции в България в областта на спиналната хирургия за 7 годишен период - 2017-2023 г.“.




По публикацията работи: Свобода Атанасова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Бургаският мост светва в лилаво по повод Световния ден за борба с епилепсията

Бургас се присъединява към националната кампания във връзка с отбелязване на Световен ден за борба с епилепсията – 10 февруари. В знак на съпричастност днес Моста ще бъде осветен в лилаво, съобщават от пресцентъра на администрацията. Целта е институции заедно с общността да засилят подкрепата и осведомеността на обществото към този важен здравен и..

публикувано на 10.02.25 в 16:37

От сряда отпадат противоепидемичните мерки в Сливенска област

От 12 февруари отпадат противоепидемичните мерки срещу грип и остри респираторни заболявания в Сливенска област. Това съобщи пред БНР д-р Даниела Калева, директор на дирекция „Надзор на заразните болести“ в Регионалната здравна инспекция в Сливен, след заседание на Областния оперативен щаб.  Понижената заболеваемост е причината да отпаднат..

публикувано на 10.02.25 в 15:11
Снимката е илюстративна

Проверени са 36 козметични салона в Бургаско заради пострадалите с ботулинов токсин

36 козметични салона са проверени в Бургаска област за извършване на нерегламентирани медицински дейности. Проверките са разпоредени от здравното министерство във връзка със случаите на пострадали жени след поставяне на ботулинов токсин. Издадено е едно предписание за премахването на апарат в един от обектите.  В нито един от проверените до..

публикувано на 10.02.25 в 13:40

Ваня Чечева: Трябва да обръщаме внимание и на психичното си здраве

И още по темата за психичното здраве. Липсата на човеколюбие в напрегнатото ежедневие, поемането на вербална или физическа агресия най-често водят сензитивните хора в кабинетите на психотерапевтите. До такава професионална помощ стигат все по-често бургазлии, които са осъзнали, че имат нужда от подкрепа и изслушване. Това обясни за БНР Бургас..

публикувано на 07.02.25 в 14:45

От 1 април: НЗОК ще контролира в реално време издаването и изпълнението на е-рецепти

От 1 април Здравната каса ще контролира в реално време издаването на електронни рецепти и изпълнението им в аптеките, съобщиха от институцията. Това означава, че Касата ще проверява достоверността на рецепта в момента на предписването ѝ и така пациентът няма да бъде връщан от аптека заради сгрешени данни в нея, обясниха за БНР от Българския..

публикувано на 06.02.25 в 12:20
Д-р Георги Гребенаров

Д-р Георги Гребенаров: Стресът, проблемите и наркотиците могат да са пагубни за психичното здраве

Тежкото ежедневие, проблемите, стресът, както и употребата на упойващи вещества влияят негативно върху психичното здраве. Това каза за общественото радио д-р Георги Гребенаров, от Центъра за психично здраве в Бургас. Поводът е зачестилите инциденти с психично болни хора и какво трябва да се промени в грижата за тези пациенти. "Самото..

публикувано на 05.02.25 в 16:00

Бургаски учени разработват изкуствен интелект в помощ на медицината

Изкуствен интелект, разработен от бургаски учени ще помага на лекарите при диагностиката на различни заболявания. Проектът, по който работят в Университет „Проф. Д-р Асен Златаров“ в Бургас е насочен към биоинформатиката, поясни проф. д-р Сотир Сотиров. Вече е готов алгоритъм за разпознаване на пневмония при децата, а в момента се работи и върху..

публикувано на 04.02.25 в 14:46