Лекция ще проследи развитието на Бургаския музей през втората половина на ХХ век. На нея ще се открои неговата основна роля в проучването и опазването на културното наследство в Бургаския регион. Ще бъдат представени разкопки на ключови археологически обекти, научни изследвания и значими личности, допринесли за утвърждаването на музея като водещ регионален културен и научен център.
След Освобождението, Бургас полага основите на своето музейно дело, и на първо място археологическите проучвания в района. През 1912 г. е основано археологическото дружество „Дебелт“, което се работи за съхранение и проучване на древните културни ценности в региона. Въпреки прекъсванията от войните, активната музейна дейност се възобновява през 1925 г. В следващите десетилетия музеят се утвърждава като водещ местен културен и научен център, провеждащ археологически разкопки, представящ музейни експозиции и извършващ научни изследвания. След Втората световна война институцията е преобразувана в градски, окръжен и от 2000 г. и регионален исторически музей за територията на цялата Бургаска област.
Бургаският музей е и една от най-старите музейни институции в страната, организирала и провела подводни археологически проучвания.
Музеят организира множество археологически разкопки и проучвания на ключови обекти като Несебър, Созопол, Поморие, Приморско, Дебелт, Малко Търново, Айтос, Царево, Карнобат, Нефтохимическия комбинат, емпориумът при Сладките кладенци, римският некропол в центъра на Бургас. Благодарение на отдадените усилия на археолози и историци, като Георги поп Аянов, Иван Панделиев, Иван Гълъбов, Михаил Лазаров, Иван Карайотов, Петър Балабанов и Цоня Дражева, бургаският музей притежава богата колекция от уникални артефакти. Днес музеят продължава да проучва и популяризира културното и природното наследство на Бургаския край.
Лекцията ще се състои на 13 февруари 2025 г., от 11:00 часа, в конферентната зала на Етнографския музей - Бургас на ул. „Славянска“ 69.
Националният статистически институт започна анкетно изследване за използването на информационни и комуникационни технологии от домакинствата и хората през 2025 година. То се провежда във всички държави от Европейския съюз по обща методология и дава възможност за международна съпоставимост на резултатите. В област Бургас ще бъдат анкетирани 336..
Девет месеца след като „приюти“ помощта за пострадалите от пожарите в село Воден, община Болярово, местното Читалище ще бъде санирано с проект, финансиран от Националния план за въстновяваване и устойчивост На 11 април в 11.00 часа ще се постави символичното начало на ремонтните дейности по проект № BG-RRP-4.020-0025 - "Енергоефективна..
Три сгради ще бъдат ремонтирани в Созопол. Това са общината, Средно училище „Св. св. Кирил и Методий“ и детската градина в село Атия. Общата стойност на проектите е за над 7 млн. лева от Плана за възстановяване и устойчивост. Днес ще бъдат направени първите копки за старт на ремонтните дейности. И за трите обекта са включени идентични..
Във връзка със строително-ремонтни дейности на ул. „Уилям Гладстон“ в участъка от ул. „Васил Левски“ до бул. „Сан Стефано“ от днес /10 април/ до 9 май в часовия диапазон от 9 до 16 часа, поетапно ще се затварят за движение отделни участъци от ул. „Уилям Гладстон“, съобщават от община Бургас. Временно затворена за автомобили днес ще е и..
Безплатни фиданки за засаждане предостави Държавно горско стопанство Сливен на гражданите и гостите на града. Дръвчетата са отгледани в едно от най-старите в страната горски разсадници в местността „Абланово“ в Сливенската планина, който тази година навършва 130 години от създаването си. Лесовъдът Стефан Джангозов, който отговаря за разсадника..
Над 43 км. речни корита, дерета и отводнителни канали в урбанизираната територия почиства по график Община Бургас . Целта е да се увеличи и поддържа хидравлична проводимост на водните течения, поясняват от местната администрация. Под постоянен мониторинг са и всички отводнителни канали чрез страницата ИСУВ на платформата Smart Burgas. При..
Ремонтът на моста до Черноморец е планиран от години поради опасността от пропадане. Съоръжението свързва Черноморец с главния път Бургас-Созопол и е част от републикански път, затова ремонтирането му е задача на държавата, но от постоянната смяна на правителства през последните години, резултат до този момент няма. Това, обаче, е на..
Над 83 млн. лева е макрорамката на бюджета на община Царево за 2025 година . Основните проекти в него бяха представени на обществено обсъждане в..
В поредна благотворителна кампания се включва Областна администрация Бургас. След успешната кампания за изграждането на църква в бургаското село..
Под обществен натиск Общинският съвет на Поморие реши проекта за застрояване на сграда архитектурен паметник на културата, която се намира в центъра на..