Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НОИ: Над 16 400 мъже са ползвали отпуск при раждане на дете през 2024-та

Снимка: БГНЕС

Над 16 400 мъже са ползвали 15-дневен отпуск при раждане на дете, сочат данните на Националния осигурителен институт за деветте месеца на 2024-а година. За същия период на 2023-а отпуските са били с 1300 повече.

Когато майката и бащата са в брак или живеят в едно домакинство, бащата има право на 15-дневен отпуск при раждане на дете от датата на изписване на бебето от лечебното заведение. През това време бащите имат право на обезщетение в размер на 90 на 100 от заплатата си, колкото е обезщетението при бременност и раждане на жените. 

По данни на Националния осигурителен институт за деветте месеца на миналата година бащите са получавали средно обезщетение по този ред в размер на 76.50 лева на ден. 

По закон, те имат право да ползват и отпуск при раждане на детето до 2-годишна възраст. През това време получават обезщетение, което се определя в бюджета на Държавното обществено осигуряване за съответната година. Втората година на майчинството сега е 780 лева.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва 11-то издание на Скейт фестивала в Бургас

Започва 11-то издание на Скейт фестивала в Бургас. Днес в района на Съдебната палата ще има състезателна част, а след това ще бъде открита изложба с тематични фотографии в Конгресния център. Един от организаторите Ивайло Найденов, управител на Скейтборд клуб Бургас, каза че тази година форма е по-различен. " Състезанията няма да само на..

обновено на 23.08.25 в 08:24

Заради ВиК ремонт се затваря кръстовище до УМБАЛ Бургас

Във връзка с ремонтни дейности по ВиК мрежата в ж.к. „Зорница“ , от 07:30 часа до 17:30 часа днес се затваря  кръстовището на  ул. "Св. Пантелеймон Лечител" с улицата водеща до и от УМБАЛ  Бургас. Достъпен маршрут за пациенти на болницата и живущите в района: бул. „Димитър Димов“ – улицата до бл.82 в ж.к. „Зорница“ /Лазурен бряг/ - улицата пред жилищен..

публикувано на 23.08.25 в 07:40
снимката е илюстративна

Затварят ул. „Конт Андрованти“ в Бургас през уикенда

Община Бургас информира, че днес и утре (събота и неделя)  от 9:00 до 17:00 ч. ще бъде затворена за движение ул. „Конт Андрованти“ при кръстовището с ул. „Цар Петър“. Ограничението се налага заради товаро-разтоварни дейности на строителни материали и техника на ул. „Тракийска“ в района на сградата на НАП.

обновено на 23.08.25 в 07:22

Държавата подготвя нови изисквания за безопасността на атракционите

Държавата въвежда ясна отговорност и изисквания за безопасност към операторите на атракционни услуги. Това съобщиха от пресслужбата на министерството на транспорта.  Това стана ясно на среща на вицепремиера и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов с представители на министерствата на туризма, младежта и спорта, икономиката и индустрията,..

публикувано на 22.08.25 в 19:56

Празник в бургаския кв. „Черно море“ с детско парти и концерт

Тази събота, 23 август, квартал „Черно море“ в Бургас ще отбележи своя празник с много забавления и културни събития. Празничната програма ще започне в 17:30 часа с детско парти на площада, където аниматори ще се погрижат за веселото настроение на най-малките жители на квартала. В 18:30 ч. празничната атмосфера ще се допълни от поздравителен..

публикувано на 22.08.25 в 17:30
Корнелия Нинова

Корнелия Нинова: Има наредба за водните атракции, но по случая в Несебър май се прикрива нещо

Има специална наредба за водноатракционни услуги, приета през 2009 г. и е актуализирана през 2012 година.  По случая със загиналото дете в Несебър възниква съмнението, че се прикрива нещо. Това каза пред БНР Корнелия Нинова, бивш председател на БСП, а сега лидер на "Непокорна България", която по-рано написа в профила си във фейсбук: "Никога, ама..

публикувано на 22.08.25 в 16:00

Юбилейна изложба „ПолуАбстрактно – сънувани пространства“ на Добрин Вътев

Бургаският художник и председател на Дружеството на художниците в Бургас, Добрин Вътев, отбелязва своя 50-годишен юбилей с изключителна изложба в галерия „Неси“. Под мотото „ПолуАбстрактно – сънувани пространства“, Вътев представя 15 нови творби, създадени специално за този проект. Изложбата ще бъде открита на 26 август от 16:00 до 19:00 ч. с вернисаж,..

публикувано на 22.08.25 в 15:30