Изложбата “Места на памет. 1873-1937 г.”ще бъде открита днес (18 февруари) в Бургас. Тя е по повод 152 години от обесването на Васил Левски. Тя e подготвена от Института за исторически изследвания и Централната библиотека на Българската академия на науките . Изложбата се осъществява по покана на Община Бургас и Общински комитет "Васил Левски" - Бургас със съдействието на Национален музей "Васил Левски" - Карлово.
В нея се проследява как се изгражда образът на националния ни герой в периода от първите години след трагичната му гибел до средата на 30-те години на XX в., съобщи Данка Георгиева директор на Дръжавен архив –Бургас:
"Вниманието е насочено към ключови места на памет, които и днес участват активно в създаването на представата за Апостола – творбите на Христо Ботев и Иван Вазов; първите негови биографии, дело на Захари Стоянов и Стоян Заимов; изграждането на паметниците в София и Карлово и тяхното включване в социалния и политическия живот на столицата и родния град на Дякона. Специално внимание е отделено на навлизането на сведения за личността и делото на Левски в учебниците по история и литература, за да се покаже как чрез училищното образование – един от най-важните инструменти за изграждане на национална идентичност – знанията и представата за Васил Левски и за неговия подвиг се утвърждават в паметта на новите поколения, възпитавани в младата българска държава."
Проследено е и как се изгражда неговият образ със средствата на изобразителното изкуство – портрети и картини, показващи различни епизоди от работата му в Българско, пощенски картички, живи картини и др. Вниманието на посетителите е фокусирано и върху издирването и издаването на неговия и на БРЦК архиви, както и върху издигането наново из руините на Къкринското ханче и къщата музей в родния му град. Акцентите върху първото широко отбелязано в Княжество България честване на Дякона – 25-годишнината от обесването му (1898) – и създаването на Народния комитет „Васил Левски“ (1923) хвърлят допълнителна светлина върху институционализирането на паметта за героя.
В изложбата ще се включат, в няколко витрини, оригинални документи от Държавен архив – Бургас, които илюстрират различни събития в Бургас, с които се утвърждава Васил Левски като национален герой - оригинална снимка на В. Левски във фонда на негов сподвижник Иван Цанков; усилията на спортен клуб „Левски” – Бургас за изграждането на паметник на Апостола; марш „Левски”, композиран от маестро Георги Шагунов през 1948 г. и др.
Изложбата „Места на памет. 1873-1937 г.” ще бъде открита в 17 часа в културен център "Морско казино" и може да бъде посетена до 5 март.
повече може да чуете в звуковия файл:
Симфоничен концерт с участието на ученици от Националното училище за музикални и сценични изкуства „Професор Панчо Владигеров“ в Бургас предстои утре от 19 часа в операта. Концертът на основната сцена на е част от програмата на културната институция за насърчаване на младите изпълнители. Диригент на събитието ще бъде проф. Деян Павлов –..
На Цветница в Бургас ще има Парад на цветята, арт базар, работилнички, рисуване, музика и танци, съобщи Община Бургас. Над 800 деца и танцьори ще се включат в цветно дефиле по централните градски пространства. Парадът ще започне на 13 април от 10.45 часа от площад „Тройката“, с артисти на кокили от клуб „Дивинитас“, облечени като цветя. В него ще се..
Прожекцията на филма „Сватба“ в памет на големия български актьор Васил Банов, ще има днес от 19.00 часа в Културен дом НХК. Филмът по едноименния разказ на големия български писател Николай Хайтов.Лентата е дело на режисьорката Магдалена Ралчева, а в главните роли са актьорите Ралица Стоянова и Радослав Владимиров. В този филм Васил Банов създаде..
Дипломатът и историк проф. Петър Куцаров ще представи днес в Бургас своята книга озаглавена „Пътеките на Еркеч“. Изданието описва от нови и непознати туристически маршрути до най-известните в региона исторически обекти. Читателите ще се срещнат с непознатото лице на еркечани като гранична стража на североизточната граница на Първата и Втората..
Операта "Палячи" на Руджеро Леонкавало ще бъде представена днес на сцената на Държавна опера-Бургас от 19 часа под палката на Вилиана Вълчева – гост-диригент от русенската Държавна опера. В спектакъла участват сопраното Мария Цветкова-Маджарова, тенорът Валерий Георгиев, баритоните Александър Крунев и Валери Турманов, както и Яни Николов - тенор, заедно..
Художникът Любомир Йотов представя първата си самостоятелна изложба в Бургас. 38 картини живопис, акварел, масло и акрил очакват своята публика в галерия "Ателие Р" от 18.30 часа. Експозицията е озаглавена "Коминчета, магарета и още нещо". Роден съм на село, живял съм там до навършване на пълнолетието ми, след това отидох в Плевен и живея днес..
Режисьорът Мария Генова ще направи дебюта си на сцената на ДТ "Адриана Будевска" в Бургас с "Мъртвешки танц" на Август Стриндберг. Тя спечели конкурса за абсолвенти, завършващи режисура на името на Борислав Чакринов. Премиерата е на 10 април в камерната зала. Пиесата на Август Стриндберг ще бъде поставена за първи път на морска сцена , а..
Дипломатът и историк проф. Петър Куцаров ще представи днес в Бургас своята книга озаглавена „Пътеките на Еркеч“. Изданието описва от нови и непознати..
Прожекцията на филма „Сватба“ в памет на големия български актьор Васил Банов, ще има днес от 19.00 часа в Културен дом НХК. Филмът по едноименния..
На Цветница в Бургас ще има Парад на цветята, арт базар, работилнички, рисуване, музика и танци, съобщи Община Бургас. Над 800 деца и танцьори ще се..