Сдружението за модерна търговия, което обединява големите вериги хипермаркети на българския пазар, заяви притеснението си от неспособността на държавата да се справя с кризи.
Търговските вериги отхвърлиха намеренията на правителството за фиксирани надценки и смятат, че държавната намеса е именно факторът за натрупване на инфлация.
Изпълнителният директор на организацията Николай Вълканов отговори на журналистически въпроси след представянето на данните от търговията през 2024 година и два дни преди втория бойкот на хранителните вериги, обявен за 20 февруари.
Сектор "Търговия" е един от най-регулираните и най-проверяваните и работи в условията на изключително изострена конкуренция, каза той.
От сдружението изтъкнаха политическата нестабилност, колебливия законодателен процес и противоречивите регулации като пример за неспособността на държавата да се справя с кризи.
Те припомниха ситуацията след началото на войната в Украйна, когато бе ограничен износът на зърно и това създаде напрежение на пазара. Така търговските вериги обясняват, че заявените намерения за ограничаване на надценките сега биха довели до по-голяма инфлация.
По време на представянето на данните за бизнес климата в сектор "Търговия", изпълнителният директор на сдружението на търговските вериги коментира примера на земеделския министър Георги Тахов за законите, които ограничават надценките до 30% във Франция и други европейски държави.
А за възможностите, разплащанията с производителите на нетрайни хранителни стоки да стават в срок, по-кратък от 30 дни, Вълканов посочи, че периодът е фиксиран в европейска директива и записан в българското законодателство.
Със забележка от Сдружението за модерна търговия коментираха и проверката на Комисията за защита на потребителите към някои от търговските вериги.
По повод предстоящия втори бойкот на търговските вериги в четвъртък от сдружението предположиха известен отлив на клиенти, но подчертаха, че очакват ползотворен диалог с правителството.
Подробности чуйте в звуковия файл.
Министърът на туризма Мирослав Боршош обсъди с президента на Световния съвет за пътуване и туризъм Джулия Симпсън възможностите за стратегическо партньорство и съвместни инициативи за развитие на сектора у нас. Акцент в разговора беше организирането на международен инвестиционен форум, посветен на медицинския, СПА и уелнес туризъм. По думите на..
Между 600 и 800 лв.на декар са загубите на зeмeделските производители заради измръзналите овощни насаждения в Югоизточна България. Това каза Живка Грозева от Асоциацията на овощарите в България. Над 100 са засегнатите стопани от общините Бургас, Карнобат, Айтос, Руен и районите около Сливен и Ямбол. За 1- ви път от 25 години овощните градини в..
Министрите на туризма Мирослав Боршош, на земеделието и храните Георги Тахов и кметът на Бургас Димитър Николов ще открият 16-то „световно“ състезание на вината от сорта Совиньон блан. От 11 до 13 април морският град ще е домакин на престижния международен Concours Mondial de Bruxelles (CMB), на който за медали ще се състезават над 1000..
Държавата ще компенсира земеделските производители заради измръзналата продукция, заяви министър Георги Тахов. Условието за покриване на загубите е за 100% пропаднали площи. Компенсацията ще е за 80% от извършените разходи, съгласно технологичните карти на Министерство на земеделието и храните, обяви Тахов по време на брифинг в Министерски съвет...
За целогодишна експлоатация на летище Бургас с ясен ангажимент за възстановяване на редовните полети и устойчива стратегия за развитие. Това ще поиска протест на 12 април пред Областната управа в Бургас. Инициативата е на Гражданското обединение „Бургазлии“. Летището не можа да възстанови нивото си на работа от преди Ковид 19, посочи един от..
Изготвеният от Община Бургас технически проект за цялостна реконструкция на участък от третокласния държавен път 9008, между Бургас и Долно Езерово ще бъде входиран в София от регионалния директор на АПИ инж. Митко Порязов още тази седмица. Това стана ясно след среща днес на кмета Димитър Николов и инж. Порязов. Започна подписка с..
В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците. Сега налице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт . Авиокомпаниите редовно..
Изготвеният от Община Бургас технически проект за цялостна реконструкция на участък от третокласния държавен път 9008, между Бургас и Долно Езерово ще..
За целогодишна експлоатация на летище Бургас с ясен ангажимент за възстановяване на редовните полети и устойчива стратегия за развитие. Това ще поиска..
Между 600 и 800 лв.на декар са загубите на зeмeделските производители заради измръзналите овощни насаждения в Югоизточна България. Това каза Живка Грозева..