Рекорден брой документални филми ще имат своите премиери в Бургас на “София филм фест на брега”. Част от тях са българските продукции “Желанието на Гери”, “Писма до… и обратно”, “Ний всички сме деца”, “Аз, морето - Живот в мълчание” и “Дух и тяло”.
Световната премиера на „Желанието на Гери“ беше в програмата на филмовия фестивал в Шанхай, номиниран за наградата „Златен бокал“. Филмът на Тонислав Христов бе представен и на фестивалите CinEast, Нордиск Панорама, Вуковар филм фест, „Северно сияние“ в Беларус, а на фестивала за българското документално и анимационно кино „Златен Ритон“ в Пловдив спечели голямата награда за най-добър документален филм, приза за най-добър режисьор и отличието на гилдия „Критика“ на СБФД.
Филмът представя интимен портрет на едно 18-годишно момиче на прага на зрелостта, което се справя с предизвикателствата на миналото и несигурността на бъдещето. Гери живее в дом за деца, лишени от родителска грижа във Враца, завършва гимназия и има желание да продължи обучението си в университет. С подкрепата на брат си, Гери успява да разбере защо майка им я е изоставила и се стреми да сложи край на цикъла от семейни грешки...
Продуценти на новия българско-финландски филм на Тонислав Христов са Андреа Станоева (Соул Фууд) и Каарле Ахо (Making Movies).
70 години любов, излята в 437 писма, 30 картини нарисувани върху техните пликове и разнесли тази любов по света – всичко това стои в основата на разказа, пресъздаден от четири поколения, за които „малки неща в живота” няма. Това е историята, която разказва филма на Христо Димитров-Хиндо „Писма до... и обратно“, на който той е сценарист, оператор и режисьор, а съавтор на сценария и продуцент е Станимир Петров.
Самият Хиндо определя себе си като „някога авантюрист, сега – полуотшелник“, който има „киномечта – дофинансиране на филми, заснети на собствен риск“.
„Ний всички сме деца“ е филм на режисьорския тандем Светла Цоцоркова и Светослав Овчаров. Главни герои в него са децата, родителите и жителите на отдалеченото планинско село Равна гора. В местното училище учат 76 деца – повече от половината роми, а останалите българи и турци. В селото, натиснато от безработица и немотия, училището е оазис на търпимост, знание и добрина. То обаче е застрашено от закриване, тъй като минималният брой ученици в него е 80...
Светла Цоцоркова и Светослав Овчаров са автори на три игрални филма заедно, а представеният през 2023 година в програмата на София Филм Фест „Герой на нашето време“ е първият им съвместен документален филм, на който двамата са сценаристи и режисьори.
Населявано от най-древни времена, вплело в себе си легенди и предания, Черно море крие много тайни. Уникален и малко познат, животът в него е изправен пред различни предизвикателства.
Невиждани досега кадри на живота в дълбините на Черно море очакват зрителите на първия по рода си документален филм „Аз, морето – Живот в мълчание“ на „Грийнпийс“ – България.
Филмът насочва вниманието към уникалността на живота в Черно море, неговото неповторимо биоразнообразие и особеностите, които го отличават от всички други морета по света.
Във филма се включват учени и специалисти от България, Украйна и Румъния, които разказват за заплахите за морската екосистема в трите държави и как те могат да бъдат преодолени.
Режисьор на лентата е Любо Йончев, а зад камерата, уловила невероятния живот в морските дълбини, е операторът Росен Савков.
Глас в документалния филм е известният български актьор Иван Бърнев, който също застава зад каузата на „Грийнпийс“ – България за защита на морето. Заедно със специалистите, участващи във филма, той разказва за специфичните черноморски местообитания и красотата на живота под водата.
Зрителите ще разберат повече за морските екосистеми, за нерегламентираното тралене, за екологичните последици от проектите за добив на газ, за ефектите върху Черно море от войната в Украйна. Включени са и ексклузивни кадри от изоставени мидени ферми край Маслен нос.
„Във филма „Аз, морето – Живот в мълчание“ хората ще могат да видят онова, което остава под повърхността – живота в Черно море. За да се замислим всички заедно колко важно за нас самите е да го пазим,“ споделят създателите на филма.
“Дух и тяло” е третият документален филм на режисьора Стефани Райчева и е филм за духа отвъд физическите измерения и затруднения на хора от сдружение “Социален център Бургас”. Сценарист е Стефани Райчева, а оператор - Симона Георгиева .
В края на миналата година филмът бе показан в програма “Открити хоризонти” на фестивала на българското документално и анимационно кино “Златен ритон” в Пловдив.
23-тият “София филм фест на брега” ще се проведе от 20 до 28 март в Културен дом НХК и се организира с медийната подкрепа на БНР Бургас.
Мюзикълът „Дух“, вдъхновен от едноименния филм с Деми Мур и Патрик Суейзи, ще бъде представен на сцената на Летния театър в Бургас на 2 юни от 20:00 часа. Гостува Държавната опера във Варна с постановка на режисьора Сребрина Соколова и под диригентството на маестро Страцимир Павлов. Сюжетът разказва за Сам и Моли – влюбена двойка, чийто живот се..
Моноспектакълът „Нашенец“ по Чудомир с участието на Мариус Куркински, който трябваше да се състои тази вечер в Айтос, се отлага поради заболяване на актьора. От организаторите „Ажур Пико“ съобщават, че той е вдигнал висока температура и най-вероятно става дума за вирусна инфекция. Новата дата за представлението е 28 май 2025 г. То ще се проведе на..
В галерия „Богориди“ в Бургас предстои да бъде открита първата самостоятелна изложба на художничката Мария Трифонова. Експозицията носи символичното заглавие „Началото“ и ще бъде открита на 23 май от 18:00 часа – в навечерието на Деня на светите братя Кирил и Методий. Изложбата включва 22 живописни платна, посветени основно на пейзажа. Морето,..
Изложба „Георги Баев - 100 години от рождението на художника“ ще бъде открита днес, 20 май, от 19:00 часа в Българския културен институт в Берлин, на адрес Leipziger Str. 114–115, 10117 Berlin. Входът е свободен. Изложбата е организирана от Община Бургас, Художествена галерия „Петко Задгорски“ и Българския културен институт в Берлин като знак на..
Премиера на спектакъла "История с таралежче" предстои тази сряда, 21-ви май в залата на Държавен куклен театър - Бургас. Автор е Анастасия Гордински, сценографията е на Ханна Шварц, композитор е Недим Йълдъз, режисьор е Халюк Юдже от Театър Темпо. Това е една история за приятелство, разказа Юдже , който за първи..
Второто издание на Младежкия музикален фестивал „СОЛиСиМи“ се утвърди като едно от най-значимите културни събития в Бургас, привличайки вниманието на публиката с четирите последователни вечери, изпълнени с талант, вдъхновение и музикално съвършенство. Сцената на Дом на нефтохимика събра десетки млади музиканти, диригенти, композитори и..
Мюзикълът „Моя прекрасна лейди“, в постановка на проф. Александър Текелиев, ще бъде представен на 20 май от 19:00 часа в Националния музикален театър „Стефан Македонски“. Спектакълът е продукция на Държавна опера – Бургас и е част от турнето, което вече премина през Русе и Варна. Представлението е създадено по класическата пиеса „Пигмалион“ от Джордж..
Моноспектакълът „Нашенец“ по Чудомир с участието на Мариус Куркински, който трябваше да се състои тази вечер в Айтос, се отлага поради заболяване на..
С концерт с произведения на проф. Борислава Танева завърши второто издание на младежкия музикален фестивал „СОЛиСиМи“ в Културен дом НХК – Бургас...
Изложба „Георги Баев - 100 години от рождението на художника“ ще бъде открита днес, 20 май, от 19:00 часа в Българския културен институт в Берлин, на адрес..