Еврозоната, помощите за украинските бежанци и войната там, ковид-19 са най-често срещаните теми по, които наблюдаваме дезинформация. Около това се обединиха участниците в кръгла маса на тема: „Свобода на медиите и плурализъм. Негативните ефекти от дезинформацията за ЕС в региона”. Меморандум за сътрудничество срещу фалшивите новини обедини всички участници.
Според областния управител на Бургас проф. Мария Нейкова няма обществена сфера, която не е засегната от фалшивите новини, нужна е законодателна мярка. Това обаче не е толкова лесно, тъй като трудно се дефинират юридически фалшивите новини, смята Даниела Божинова бивш депутат.
В борбата с фалшивите новини от особено значение е проверката на факти. Добър пример за това е работата на Българско национално радио, което от няколко години има специален отдел, който се занимава точно с това, каза Кирил Костадинов, директор на БНР-Бургас.
"Това е един много успешен проект на БНР, започвайки през 2022-ра първоначално с проверка на факти свързани с ковид-19. Първата година, за по-малко от половин година бяха проверени повече от 90 факта. Във времето това се увеличава. Напоследък се наблюдават факти свързани с приемане на еврото, войната в Украйна и всичко свързано с ЕС. Има някои, които се проверяват изключително трудно още повече, когато излизат от официални институции", обясни Костадинов.
Що се отнася до електронните медии и онлайн съдържанието там нещата на практика не подлежат на законови регулации, затова според Алберта Алкалай е крайно време страната ни да се присъедини към тези, които са забранили TikTok.
От ВиК - Бургас предупреждават, че днес от 9:00 до 14:00 без водоподаване ще бъдат високите зони на всички високи блокове, които са в бургаските комплекси „Изгрев“, „Лазур“ и „Зорница“. Водоснабдителното дружество не е посочило причината за това. Няма да има водоподаване утре, 23 октомври, от 8:30 часа до 16 часа, на няколко места в Централна..
Бизнесменът Атанас Мермеклиев е носител на наградата на Община Сливен за стопанска инициатива „Добри Желязков“ за 2025 година. Наградата ще му бъде връчена на церемония по случай празника на града – Димитровден. Решението за удостояването на Мермеклиев е взето на заседание на обществената комисия за избор на лауреата. Критериите на комисията са..
Прекъсвания на ефирния сигнал на БНР Бургас са възможни утре за района на Царево. Причината е редовната годишна профилактика на предавателя Папия на честота 91,7 MHz. Програмата на общественото радио няма да може да се слуша ефирно от 9 до 17 часа. Може да слушате програмите на БНР през интернет сайта binar.bg.
Качеството на курсовете на кандидат-шофьорите трябва да се подобри, както и да бъдат направени промени в дигитализацията на обучението, за да бъдат избегнати некоректни практики, които тя позволява. Позицията е на Асоциацията за квалификация на автомобилисти в България, която се включи в проверката автошколата, обучила 18-годишния Йордан Николов...
Правителството отпуска еднократна финансова помощ от 15 000 лева на законните наследници на загиналите при природните бедствия в област Бургас на 3 и 4 октомври 2025 г. Еднократна финансова помощ за семействата на жертвите на наводнението в Елените Средствата, в общ размер от 60 000 лева, са осигурени от бюджета на Министерството на труда и..
Правителството предостави на Община Бургас безвъзмездно право на строеж върху имот – публична държавна собственост. Решението беше прието на заседание на Министерския съвет и позволява изграждането на защитена лодкостоянка в кв. „Победа“. Проектът предвижда съоръжението да заема площ от 25 757 кв. м и да разполага с капацитет за 275 лодки...
С множество културни и спортни събития Болярово отбелязва 51 години от обявяването си за град . Кулминацията е на 25 и 26 октомври, но под знака на празника минава цялата седмица. В програмата са включени и официални откривания на обновени сгради и нова детска площадка. На 26 октомври – Димитровден крайграничния град ще събере..
Прекъсвания на ефирния сигнал на БНР Бургас са възможни утре за района на Царево. Причината е редовната годишна профилактика на предавателя Папия на..
Четири режима за платено и безплатно паркиране ще има в централната градска част на Айтос. Това бе коментирано на обществено обсъждане по темата със..
Правителството предостави на Община Бургас безвъзмездно право на строеж върху имот – публична държавна собственост. Решението беше прието на заседание на..