Културата и светът не са разпокъсани, а представляват едно цяло, смята известният литературен критик и журналист Митко Новков и го показва чрез последната си книга „Вслушвания“. Тя съдържа дванадесет културологични и литературоведски есета, които обхващат широк спектър от теми – от Античността до съвременността, от митологията до модерната литература. Есетата са резултат от дълбоко интелектуално търсене и ерудиция, като авторът успява да разкрие неподозирани връзки между различни културни явления и да предложи нови интерпретации на познати теми.
Ето какво сподели за есетата си Митко Новков при представянето на книгата в Бургас:
"Те стъпват на много четене. Аз не съм чак толкова пишещ човек, аз съм по-скоро четящ човек, много четящ човек. И те стъпват на това четене. Но когато човек чете и се опита да вникне в думите изречени от другия, му се поражда желанието да ги изкоментира. И това са есетата, те са един вид диалози с хора, които са ми правили изключително силно впечатление със свои текстове. Мишел Фуко е например единият от тях, а другият е Борхес, разбира се, когото аз обожавам. Третият е Пол Валери, там има един текст за господин Тес, който е бил на концерт с Валери. И много други, но всички тези хора са имена, които са писали гениални и свръх талантливи неща, и по някакъв начин са ме предизвиквали да говоря за тях", сподели Митко Новков.
В есето Митко Новков е намерил своя жанр, смята доц. Ани Бурова, която е редактор на книгата. Според нея събраните във „Вслушвания“ есета стъпват върху впечатляваща начетеност, като читателят може да научи много от тях.
„Вслушвания“ е подходяща за читатели, които се интересуват от задълбочени анализи и нови перспективи в областта на културата и литературата.
Митко Новков е автор на 6 книги, на множество публикации във всекидневния и специализирания културен печат. Бил е директор на Програма „Христо Ботев” на БНР. Носител на няколко национални награди, между които „Паница” за медиен анализ и „Христо Г. Данов” за представяне на българската литература.
С три концерта, които ще се проведат днес и утре в Националния дворец на културата, роденият в Бургас композитор Стефан Диомов ще отбележи своя 80-годишен юбилей. Българската публика е винаги готова да се срещне с творчеството на Диомов, както и с изпълнителите, които винаги са до него. Няколко са поколенията, израснали с музиката на..
Обща изложба „Еволюция“ откриха в галерия „Ателие“ на Националната художествена академия (НХА) – Филиал Бургас студенти, на които предстои дипломиране. Те са от специалност „Книга, илюстрация и печатна графика“ (КИПГ). Експозицията показва дългия и нелесен път, който изминава всеки студент, през 4-годишното си обучение. В изложбата участват и..
Традиционната си пролетна изложба откриха ямболските художници в галерия „Кирил Кръстев". В експозицията са представени над 60 творби. В експозицията са представени творби на 28 автори от Ямбол, Сливен, Елхово и Болярово, разказва председателят да местното дружество Петър Тепсизов: „Има живопис, има рисунки доста, има керамика. Пролетта винаги..
Театър „Българска армия“ гостува в Бургас със спектакъла „Черна комедия“ на Питър Шафър. Представлението ще се играе на 7 април от 19:00 ч. в залата на Драматичен театър „Адриана Будевска“, а режисьор е Иван Урумов. Историята проследява млад скулптор, който попада в поредица от недоразумения, когато авария спира електричеството в дома му. Сред..
Романът „Бреговете на Бохемия“ на Румен Денев ще бъде представен тази вечер от 18:00 ч. в Центъра за съвременно изкуство и библиотека в Бургас. Действието в книгата се развива в България през 30-те години на ХХ век, когато политическите събития разтърсват обществото. Главният герой – бивш поручик, подвизаващ се като журналист, е въвлечен в сложни..
Галина Чолакова ще представи пред бургаската публика своята поетична книга „Йероглифи на тъгата“. Събитието ще се състои на 5 април от 18:30 часа в Центъра за съвременно изкуство и библиотека. Сборникът превежда болката в поезия и превръща тъгата в сила, като съчетава уязвимостта на детската душа с дълбока откровеност. Три от стихотворенията в него..
Богатството на българските традиции ще оживее в Бургас с второто издание на „Пролетна етно палитра“. На 10 април от 17:30 ч. Детски фолклорен танцов ансамбъл „Радост“ и Фолклорен танцов ансамбъл „Никола Гинов“ ще представят пъстър концерт с танци, хор и солисти. ДФТА „Радост“, основан през 1959 г., обучава над 100 деца, които изпълняват танци..
В общинския исторически музей на Царево е изложено копие на уникалното златно съкровище от Синеморец, в навечерието на 20 години от откриването му. То е..
Дуетът Димитър & Христо от "Капките", известен и като #duetmashini, представя новия си клип към песента „Трябва да остана“ от последния албум..
В Бургас ще бъде открита ретроспективна изложба, посветена на художника и реставратора Климент Атанасов. Експозицията, озаглавена „В търсене на Аза“,..