Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

20 години затвор получи Омар Аднан за смъртта на двамата бургаски полицаи

Прокуратурата поиска доживотен затвор, ще обжалва

20 години затвор при първоначален строг режим присъди Бургаският окръжен съд на сирийския гражданин с хуманитарен статут Омар Аднан. 

Той е обвинен за смъртта на двама бургаски полицаи Атанас Градев и Йордан Илиев. Случаят е от 25-и август 2022 година, когато Аднан, като шофьор на пътнически автобус пълен с мигранти, блъсна полицейски автомобил на кръгово кръстовище в Бургас. Бургаските магистрати определиха случая като особено тежък и признаха престъплението за умишлено.

Бургаският окръжен съд призна за виновен Омар Аднан в извършването на умишлено престъпление при нарушаване на правилата за движение, като е карал автобуса с превишена скорост от 78 км в час и не е реагирал при подадени полицейски сигнали за спиране. Присъдата от 20 години, а не доживотен затвор, изненада близките на загиналите полицаи и адвокатите им. 

Бащата на единия от загиналите полицаи Атанас Градев заяви: "Изненадаме много това решение. Би следвало доживотна присъда – те му дават 20 години. Според мен трябваше да му дадат 5 години и един автомат да ни изтрепе всичките"

Адвокат Росен Кожухаров бе категоричен: "Единствената справедлива присъда следваше да бъде доживотен затвор"

Служебният адвокат на подсъдимия Аднан – Калин Янев заяви, че е удовлетворен от присъдата.

"Аз поисках 15 години лишаване от свобода-съдът определи 20 години. Съдът е взел предвид моите аргументи и съображения, че са налице няколко смекчаващи отговорността обстоятелства. Ще преценя дали да обжалваме, след разговор с клиента ми. На този етап сме доволни"

Прокурорът Димитър Узунов заяви, че в законоустановения срок ще протестира наказанието.

"Не сме удовлетворени от размера на наказанието. Считаме, че тежестта на случая налага да бъде наложена най-тежкото наказание, като в законно установения срок ще изготвим протест". 

15-дневен е срокът, в който присъдата от 20 години затвор за Омар Аднан, може да бъде обжалвана.

По публикацията работи: Нина Рангелова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Три катастрофи на пътя Средец-Бургас

Три катастрофи са станали на пътя Средец - Бургас. Първата е в близост до кръговото кръстовище на Средец  по посока областния град. Там се е образувала колона от автомобили и в двете посоки. Втората е след разклона на главния път и село Константиново, а третото произшествие е след него. Движението е затруднено, все още няма официална информация за..

публикувано на 06.04.25 в 15:08

АПИ апелира шофьорите да тръгват с автомобили, готови за зимни условия

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване днес и в следващите дни, да тръгват на път с автомобили, готови за зимни условия. Прогнозите на метеоролозите са за влошаване на времето, за валежи от дъжд и сняг и силен вятър. В момента сняг вали на прохода „Петрохан“, трасето се обработва от снегопочистващите машини, за..

публикувано на 06.04.25 в 11:23

Двама души са пострадали при инцидент на лифт край Сливен

Двама души са пострадали при инцидент на лифт в местността "Карандила" над Сливен.  Инцидентът е заради начина на експлоатация на съоръжението и човешка грешка, обяви кметът Стефан Радев на извънреден брифинг този следобед. Вероятно става въпрос за незатегнат обтегач на седалката, но това тепърва ще се доказва от вече назначената техническа..

публикувано на 05.04.25 в 15:30

Върнаха в "Мандра" уловена от бракониерски мрежи 20 кг риба

Екипи от ИАРА - Бургас са звършили рутинна проверка на язовир "Мандра", по подаден сигнал на спешния телефон 112. При обхода по вода с лодка инспекторите са открили две хрилни мрежи с обща дължина 100 метра. В тях е имало 20 кг риба от вида "сребриста каракуда", която е върната обратно във водата. Мрежените уреди са  иззети. Проверките в..

публикувано на 04.04.25 в 16:00

Няколко коли са изгорели на паркинг в "Славейков" /ОБНОВЕНА/

5 леки коли изгоряха вследвствие на умишлен палеж в бургаския комплекс „Славейков“ . Сигнал за пожара е постъпил на тел. 112 в 03.00ч тази сутрин.  Огънят е загасен от два противопожарни автомобила. Петте запалени коли са изгорели напълно. Те се намират на 2 места пред блок №88. По-всяка вероятност извършителите са двама.  На камери се вижда..

обновено на 04.04.25 в 11:14
Снимката е илюстративна

Двама мъже са в болница след сблъсък на пътя Свобода-Българово

Близо 7 часа беше затворен пътят от Джъмбо за Камено,  в отсечката от каменското село Свобода към Българово, след тежкия инцидент. Двама мъже са в болница след катастрофата, уточни днес полицията. Пътният инцидент е  станал на 3 април около 7:25 часа.   Пътен инцидент временно ограничи едната лента по пътя Джъмбо-Камено (ОБНОВЕНА) Лек..

публикувано на 04.04.25 в 08:40
Снимката е илюстративна

Бургазлийка е в болница след падане в автобус от градския транспорт

73-годишна жена е пострадала при падане в автобус от градския транспорт в Бургас, съобщават от полицията.  Случаят е от 3 април, около 11:14 часа до спирка "Добри Чинтулов" в ж.к. "Изгрев".  При потегляне на автобус Б-11, управляван от 63-годишен бургазлия, пътничката пада. Жената е с фрактура на лумбален прешлен.  Настанена е за лечение в..

публикувано на 04.04.25 в 07:34