Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лекари от УМБАЛ Бургас призовават към отговорна употреба на антибиотици

Антибиотиците не трябва да се използват прибързано, защото най-важно влияние върху оздравяването има собствената имунна система. Вредите от антибиотиците многократно могат да надхвърлят ползите и да се  проявят дори месеци след спирането на терапията. Тези и други изводи бяха споделени от лекари в УМБАЛ Бургас на днешния научен симпозиум „Антибиотичната терапия – медал с две страни“. Медици от четири отделения представиха случаи от практиката. 

„Два месеца след прием на антибиотик може да се изявят страничните ефекти. През това време и лекарите, и пациентите са забравили, че този човек е пил антибиотик и се чудят къде е причината. Най-честото усложнение е чревната дисбиоза, или антибиотик асоциираната диария, но в моята практика съм регистрирал три пъти салмонелен сепсис“, посочи д-р Димитър Рибов, специалист по вътрешни болести и клинична хематология.


„Загубата на полезни бактерии започва още от втория ден на антибиотичното лечение. Нормалната флора може да не се възстанови до 180-я ден. В УМБАЛ Бургас вече все по-често се срещаме със щамове, резистентни на широкоспектърни антибиотици. Порочната практика на клиничните пътеки пациентът да се излекува възможно най-бързо създава резистентни бактерии и призовавам колегите да гледат на антибиотиците като на ресурс, който се изчерпва, а не като на средство за постигане на бърз ефект“, призова д-р Калина Цанкова, специалист-микробиолог, завеждащ Микробиологичната лаборатория в болницата.

Д-р Златина Миринчева, началник на Отделението по нефрология представи клиничен случай на пациент, приет след урологична операция в друга болница с неповлияваща се 14 дни температура, болки, начална бъбречна недостатъчност и насложена инфекция въпреки приема на множество антибиотици 20 дни. Заради вредите, нанесени върху чревната флора при лечението е използвана и пробиотична терапия, която в комбинация с други медикаменти успява да помогне.


70% от имунните клетки се намират в червата. Вече е доказана връзката, която здравето на червата има върху здравето на други органи и системи – бъбреци, бял дроб, мозък. „Дори краткият прием на антибиотици може да причини специфичен колит, който може да е дори животозастрашаващо състояние. След ковид пандемията случаите на този колит се увеличиха, като причината за това бе безогледната употреба на антибиотици по време на тази пандемия. Което се дължеше на непознаването на вируса и на множеството схеми за лечение, включващи различни антибиотични комбинации, изготвени дори от научни медицински звена“, посочи д-р Иван Йотов, специалист по инфекциозни болести.

Възрастта, в която се прекалява с изписването и приема на антибиотици безспорно е детската възраст. „Всеки родител познава т.нар. „цикъл на детската градина“, в който детето в продължение на два-три месеца може да изпие няколко различни антибиотика. Антибиотиците са най-използваните лекарства при бебета и малки деца и тепърва ще се сблъскваме с негативното им влияние върху чревния микробиом, и имунитета, който ще формират като възрастни. Изследване върху 2 млн. деца доказа, че при прекомерната употреба на антибиотици  два пъти нараства риска от астма, със 75% - рискът от ювенилен идиопатичен артрит и алергичен риноконюнктивит, с близо 40% - хранителните алергии и атопичният дерматит“, каза д-р Цветелина Григорова от Клиниката по УНГ болести.

Медиците се обединиха около становището, че здравето на чревния микробиом е от съществено значение за здравето на целия организъм и че въздържането от употребата на антибиотик в много случаи може да изиграе положителна роля. Към всеки пациент и неговата имунна система следва да се подхожда индивидуално, защото универсални антибиотици и пробиотици не съществуват. 


По публикацията работи: Свобода Атанасова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Безплатни прегледи при над 200 дерматолози в 30 града у нас

Над 200 дерматолози от 30 града у нас днес ще преглеждат безплатно в рамките на кампанията Евромеланома.  Голяма част от специалистите изискват предварително записване на час. Списък на участващите болници, медицински центрове и лекари е публикуван на сайта на кампанията.  Безплатни прегледи за рак на кожата в УМБАЛ "Св. Георги" Кампанията..

публикувано на 14.05.25 в 11:15

Започна ремонтът на Стоматологията

Започна ремонтът на Общинския дентален център в Бургас, съобщават от общината. Работата ще продължи 10 месеца, а през това време Стоматологията няма да прекратява дейността си. Проектът предвижда основен ремонт на сградата, която е построена през 1968 г., включително изграждането на вътрешни инсталации и въвеждане на мерки за енергийна ефективност. На..

публикувано на 14.05.25 в 10:50

Десетки бургазлии се включиха в кампанията "Пътека на знанието за инсулта"

Информационна кампания за симптомите и рисковите фактори, водещи до инсулт се проведе в Бургас по повод днешния Европейски ден за информираност за заболяването. Пунктът бе пред сградата на общината. Там бе разположена „пътека на знанието“, каквото име носи и самата кампания. Преминаването през нея има за цел да предаде основни познания за..

публикувано на 13.05.25 в 13:37

Кристина Стоянова: Има недостиг на медицински специалисти в Бургас

В Международния ден на медицинските сестри засягаме темата за недостига на здравни специалисти и в Бургас. По-конкретно в Центъра за спешна медицинска помощ, който се състои от 12 филиала в цялата област. В тях не достигат медицински кадри, защото няма пълно окомплектоване на спешните екипи. Това се отнася не само за медицинските сестри, а и..

публикувано на 12.05.25 в 15:15
На снимката: Цветка Бойчева, председател на Регионалната колегия на Асоциацията на професионалистите по здравни грижи

Има недостиг на специалисти по здравни грижи в Ямболска област

Недостигът  на специалисти  по здравни грижи в Ямболска област може да доведе до затваряне на цели болнични отделения. Млади кадри липсват, а броят на напусналите системата акушерки и медицински сестри се увеличава, предупреждават от Асоциацията на професионалистите по здравни грижи.  Ниското заплащане, условията на труд, негативизъм от страна на..

обновено на 12.05.25 в 09:00

Община Сливен отличи специалисти по здравни грижи в детски и учебни заведения

В навечерието на 12 май, когато световната общност отбелязва празника на медицинските сестри, Община Сливен отличи за принос в сферата специалисти по здравни грижи от местни училища, социални центрове, детски ясли и градини. На официалната церемония, състояла се в зала „Сливен“, заместник-кметът по хуманитарните дейности Пепа Чиликова, се обърна с..

публикувано на 12.05.25 в 08:46

Деца задържат дишането си за минути! МЗ: Това е опасно предизвикателство

Министерството на здравеопазването предупреждава за опасно предизвикателство в социалните мрежи. При него деца се състезават да задържат дишането си или по друг начин да блокират достъпа на кислород до тялото. С цел превенция и информиране на родителите и децата за потенциалните рискове от подобни „игри“, Министерството на здравеопазването се обърна..

публикувано на 08.05.25 в 16:09