Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Идея – част от природо-математическите гимназии да станат специализирани училища

Красимир Вълчев
Снимка: БТА

Преместването на религията от т.нар факултативни часове за допълнителна подготовка в задължителния учебен план не означава, че децата задължително ще учат религия, тъй като те и родителите им ще могат да избират между различни програми - с елементи на конфесионално образование или с акцент върху възпитанието.
Това уточни просветният министър Красимир Вълчев по повод идеята за въвеждане на задължително обучение по религия в общообразователните училища.
Той даде подробности и за друга идея за промяна на образователната система - част от математическите и природо-математическите гимназии да станат специализирани училища, което ще позволи на учениците, приети в тях след 4-ти клас, да продължат обучението си до завършване на гимназиалния етап.

По-вероятно е преместването на религията в задължителния учебен план, както е при над 50 на сто от европейските страни, да стане от по-следващата учебна година и да се започне с един час в първи клас, стана ясно от думите на просветния министър Красимир Вълчев.

Родителите и учениците ще имат възможност за избор между програми: "Ще имаме програми с елементи на конфесионално образование, както имаме в момента в така наречените факултативни учебни часове. Ще имаме и различна програма, която ще бъде акцент само върху възпитанието. Това ще предложим да бъде час, който да няма оценка".

По повод идеята част от математическите и природо-математическите гимназии и да станат специализирани училища, което ще позволи на учениците, приети в тях след четвърти клас, да продължат обучението си до завършване на гимназиалния етап, министър Вълчев обясни какво налага тази промяна: 

"Това го налага фактът, че една част от тях в момента учат от пети до седми клас, но след това не успяват да продължат, въпреки че имат високи математически способности. Защото общият прием е такъв, че могат да бъдат изпреварени от другите деца, които имат по-високи резултати по български език, да кажем".

Приемът след седми клас тази година ще предложи малко повече професионални паралелки, съобщи още министър Красимир Вълчев: "Ще променим парадигмата, ще разширим часовете по математика и природни науки. Моето мнение е, че трябва да и по български език и литература да се разширят часовете".


По публикацията работи: Мария Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ученици от сливенски училища избраха да бъдат "неЗависими”

90 ученици от сливенски училища избраха да бъдат неЗависими чрез спорта. Инициативата се реализира в партньорство между Главна дирекция "Национална полиция“ и Съюза на пивоварите в България, в рамките на която се провеждат кампании срещу зависимостите сред децата под 18-годишна възраст под наслов "Спортът е по-добрият начин децата да..

публикувано на 25.04.25 в 09:00

Чрез интерактивна игра ОУ „Васил Априлов“ в Бургас чества 66 години

Един различен училищен празник. Така се нарича инициативата на ОУ „Васил Априлов“ в Бургас по повод 66-годишнината от създаването на образователната институция. Организаторите са младежите от ученическия съвет. Родители, учители и деца ще се включат в празника, който ще се проведе днес от 9 часа и ще продължи през целия ден...

обновено на 25.04.25 в 08:31
архив

Директорът на Търговската гимназия в Бургас стана „Рицар на книгата“

Директорът на Търговската гимназия в Бургас и дългогодишен общественик Павел Чепов бе отличен в категорията „Учител или училище“ в рамките на националната инициатива „Рицар на книгата“, организирана от Асоциация „Българска книга“. Церемонията се състоя в литературен клуб „Перото“ в София по повод Международния ден на книгата и авторското право...

публикувано на 24.04.25 в 10:40

Отличиха проект с изследвания на качеството на атмосферния въздух

Проектът CARBOAEROSOL, ръководен от доц. д-р Елена Христова от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), с партньорството на Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“ , бе награден днес от председателя на ИС на Фонд “ Научни изследвания “, като проект с изключително висока научна стойност и реализация. Целта му бе да..

публикувано на 23.04.25 в 20:38

Бургаски гимназисти се откроиха в състезание с водородни автомобили

Ученици от  Професионалната гимназия по транспорт в Бургас се отличи по време на тестовото състезание с водородно задвижвани автомобили Hydrogen Grand Prix, което се проведе в София. Надпреварата е част от подготовката за националния финал, който ще се състои в Бургас на 31 май. Състезанието цели да насърчи интереса на младежите към иновативни и..

публикувано на 23.04.25 в 15:30

Кметът Димитър Николов и учителските синдикати подписаха новия КТД

По-добри условията на труд и заплащане в учебните заведения са договорени в анекса на Колективния трудов договор в сферата на образованието, който бе подписан от кмета Димитър Николов и представители на учителските синдикати в Бургас, съобщават от общината.  Според новия документ индивидуалните основни работни заплати на педагогическите..

обновено на 23.04.25 в 09:11

400 деца посещават неделното училище в бургаския храм „Св. Николай Чудотворец“

Около 400 са децата, които посещават неделното училище в бургаския храм „Св. Николай Чудотворец“ в ж.к. „Меден рудник“ . Това посочи отец Емилиан, свещеник в църковния комплекс, който е единственият по рода си в страната. Защо на децата е нужна подготовка по „Вероизповедание“? По какъв начин става тяхното обучение? „Към всеки..

публикувано на 18.04.25 в 08:10