Родителите в България са инвестирали над един милиард лева в детското здравеопазване през 2024 г. Това се посочва в доклад, изготвен от "Тръст за социална алтернатива и мрежа от застъпнически организации", предава БТА. В доклада са обобщени данни от Евростат, Националния статистически институт и Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), както и от специално проведено социологическо изследване за цената на детските лекарства.
Документът е изпратен до Министерството на финансите, до Министерството на здравеопазването, до НЗОК, до всички парламентарни групи на Народното събрание, до парламентарните комисии по здравеопазване и по бюджет и финанси. НЗОК е заплатила през 2024 г. над 126 млн. лв. за болнично лечение на деца, като близо 30 млн. лв. са заплатени за децата на възраст от една до три години, и над 20 млн. лв. - за децата под едногодишна възраст, се допълва в доклада.
Половината от родителите се затрудняват да покрият разходите за лекарства на децата си, а 14,4% от родителите са "силно затруднени” заради тези разходи. Средният годишен разход за осигуряване на медикаменти за деца е 562,32 лв. за едно дете, показва още докладът.
Невъзможността родителите да осигурят лекарства за децата си създава затруднен достъп до качествена и достатъчна медицинска помощ и създава сериозни здравни неравенства сред децата. Затрудненият достъп до лекарства влияе негативно върху здравето на децата, води до отлагане на посещението при лекар, до усложнения и хронифициране на заболяванията. Несвоевременното и недостатъчно лечение претоварва системата за спешна медицинска помощ, увеличава броя на детски хоспитализации като по този начин се разходва ценен ресурс на здравната ни система за лечение на предотвратими състояния, пише още в документа.
В доклада мрежа от организации обосноват спешната необходимост от реформи в областта на лекарствената политика спрямо децата и техните родители. Ако НЗОК инвестира в безплатни медикаменти за лечение на остри вирусни инфекции и за антибиотици за всички деца до 18 г., сумата ще възлиза на 17,7 млн. лв. на година, което е 14% от разходите, които в момента НЗОК има за детски хоспитализации, се допълва в доклада.
Министерството на здравеопазването предупреждава за опасно предизвикателство в социалните мрежи. При него деца се състезават да задържат дишането си или по друг начин да блокират достъпа на кислород до тялото. С цел превенция и информиране на родителите и децата за потенциалните рискове от подобни „игри“, Министерството на здравеопазването се обърна..
Стартира националната кампания "Здраве с нашия вкус", която поставя във фокуса на общественото внимание здравословното хранене. Целта й е да подобри здравната и хранителната култури на българите, както и информираността за превенцията на сериозни заболявания сред населението ни, причинени от вредни храни и навици. Кампанията се..
На първо четене мнозинството в Народното събрание задължи частните болници да провеждат обществени поръчки при закупуване на лекарства. Промените в Закона за обществените поръчки, внесени от ПП-ДБ, бяха прокарани на първо четене с гласовете на ПП-ДБ, "Възраждане", "БСП-Обединена левица", ДПС-ДПС, МЕЧ и "Величие". Водещият вносител Надежда Йорданова..
Открита среща-дискусия, насочена към темите за по-здравословен, икономичен и устойчив начин на живот ще се проведе в Бургас на 10 май, съобщават от о бщината Три вдъхновяващи личности ще споделят своя опит как съвременният човек може да живее в хармония със себе си, природата и икономическите предизвикателства. Те са бившата тенисистка и..
Дете, загубило съзнание след опасна игра в социалната мрежа TikTok, спасиха лекарите в УМБАЛ Бургас, съобщават от лечебното заведение . Случаят е от миналата седмица, но е поредният и медиците предупреждават родителите да бъдат внимателни и критични към съдържанието, което децата им гледат онлайн. Пострадалото момиче е в тийнейджърска възраст...
Мъж с мозъчна аневризма е бил приет вчера по спешност в реанимацията на Университетската болница в Бургас. След направени изследвания и оценка на състоянието му медиците са преценили, че е необходимо незабавно хирургично лечение. Поради липсата на неврохирургична клиника в Бургас и сложността на необходимата операция, бързото транспортиране до..
Пациентите със злокачествени заболявания, лекувани в Националната онкологична болница „Дева Мария“ в Бургас са се увеличили с 400% за последните 8 години, съобщи собственикът й Семир Абумелих. Лечебното заведение приема пациенти в 15-етажна сграда с различни отделения в кв. Ветрен, но преди да се премести там временно бе настанено във..