Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Руси Чанев и Митко Новков представят в Бургас версия за деца на „Под игото”

Премиера на книгата с български деца във Виена, БУ „Св. св. Кирил и Методий“

Артистът от „златното поколение творци -бургазлии“  Руси Чанев ще гостува в Бургас на 19 март, сряда,  от 18.00 часа. Представянето  на адаптираната за деца версия на „Под игото” ще води журналистът и критик Митко Новков, а домакин на инициативата е Центърът за съвременно изкуство и библиотека.

Проявата подкрепя кандидатурата на Бургас за Европейска столица на културата през 2032 година.

79-годишният ни съгражданин и известен актьор на българския театър и кино размести културните пластове с издаването на своята адаптирана версия на „Под игото” от Иван Вазов. Книгата, която излезе с логото на издателство ”Изток-Запад” през 2024 година, предизвика много коментари. Някои защитават оригиналния текст, докато други смятат, че осъвремененият език ще помогне на българчетата в чужбина по-лесно да разберат произведението.

Литературната среща се организира от Община Бургас с партньорството  на Българско национално радио.

Версията на Руси Чанев е предназначена за българчетата по света на възраст между 9 и 14 години. Обичаният артист е посветил на мащабния проект повече от пет  години детайлна работа. Крайният резултат е печатно илюстровано издание с поместена в него аудио-поредица, озвучена от самия актьор, която е достъпна и на сайта на Българското национално радио. Книгата използва оригиналния текст на романа “Под игото“ , но от него са премахнати архаизмите (турцизми, русизми и пр.), словоредът е изчистен от диалектни форми (например:  „Пийте бре, маскари!“ е преобразувано в „Пийте бре, пакостници!“), направени са съкращения, съобразени с едноименната пиеса на Вазов.

Още през 40-те години на миналия век известният театрален режисьор Хрисан Цанков коментира темата за начина, по който да се запазят във времето произведенията на големите  автори  в своето есе „Стига са умирали!...“ Ето и малка част от него:

Срамота е за днешните българи „Горски пътник“ и толкова други забра­вени образци от стария наш епос да бъдат синоним на смешна и пренаивна литература, когато някога тази литература е събудила народа ни за своя култура, за жертви и героизъм, от който всяко време ще има нужда, щом като българите имат воля да живеят през вековете и да не се губят като народ. Да разкрият и зарегистрират поетическите богатства на Раковски, Ботйов, Любен Каравелов, Иван Вазов, Пенчо Славейков или Яворов не е още всичко. Още по-благородна задача за българската литературна нау­ка би било да запази живи техните творения, дали криле на българския дух, и да ги предава на поколенията не като спомен, а като собствено духовно богатство. Така расте една национална литература и ражда кла­сически образи.”

Руси Чанев е роден на 18 септември 1945 г. Завършва актьорско майсторство във ВИТИЗ при проф. Боян Дановски. Бил е част от трупата на Драматичен театър „Н. О. Масалитинов“ в Пловдив (1967–1969), на Народния театър за младежта (1969), на Драматичен театър „София“ (1970–1990), на Малък градски театър „Зад канала“ (1990–1995) и на Народния театър „Иван Вазов“, където изиграва десетки емблематични роли. Незабравими са филмовите му роли в „Авантаж“ и „Мера според мера“ (плод на невероятно сътрудничество с режисьора Георги Дюлгеров), в „Илюзия“ и „Време разделно“ на режисьора Людмил Стайков, във филмите „Осъдени души“, „Кръвта остава“, “Константин Философ“,  „Суламит“  и др.

Заповядайте в залата на Центъра за съвременно изкуство и литература, за да си поговорим за българската литература , да зададете своите въпроси или да направите коментар.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Айтозлийката София Стойчева спечели награда за филмов дебют

Документалният филм „Неравноделната душа“ ( Soul Beyond Measure ) спечели приза за най-добър български пълнометражен документален филм на Rhodope International Documentary Film Festival 2025. Лентата е дебют в жанра за айтозлийката София Стойчева. Стойчева е автор на сценария и режисурата. Операторският екип включва Огнян Калайджиев, Кирил..

публикувано на 20.07.25 в 10:30

Приморско танцува и пее под ритмите на фестивала „Фолклорна плетеница“

В Приморско тече вторият ден от VI-то издание на Международния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието, организирано от сдружение „Атлиманска огърлица“ и Община Приморско, събира на едно място почитатели на българския фолклор от страната и чужбина. Фестивалът започна снощи с тържествен концерт на сцената на амфитеатъра в морския..

публикувано на 19.07.25 в 17:10

Прожектират филма "Дяволски игри" за потребителите на социални услуги в Бургас

Филмът „Дяволски игри“ на Деси Тенекеджиева ще бъде излъчен от 16 часа в залата на Културен дом НХК в Бургас.  Прожекцията е подарък от Общината за потребителите от бургаските социални услуги и членове на пенсионерските клубове в града.  Веднага след края на филма ще се състои среща-разговор с част от неговия екип. 

публикувано на 19.07.25 в 14:50

Преместиха знаков паметник в Ямбол

Един от знаковите паметници на Ямбол, изработен от скулптура Минчо Огнянов през 80-те години на миналия век, вече е монтиран на една от основните входно – изходни артерии на града. Монументът е с височина 9 метра и тежи около 65 тона. Монументът,  поставен на входа на Ямбол откъм село Веселиново, беше преместен от шосето за село Чарган, след като..

публикувано на 19.07.25 в 10:30

Розита Еленова: Димитър Еленов отстояваше високия си морал

Документалният филм „Свободен, по-свободен, Димитър“ за актьора, режисьор и театрален педагог  Димитър Еленов ще бъде представен довечера от 18 часа в Дома на НХК. Прожекцията е част от програмата на Международния филмов фестивал. Лентата е продукция на БНТ и „Димитър Еленов фондация“, реализирана с подкрепата на Фонд „Култура“ на Община Бургас...

обновено на 18.07.25 в 13:00

Юлски парк фест ще се проведе за шеста година в Бургас

Шестото издание на Юлския парк фест ще се проведе този петък, днес от 18.30 ч. в Борисовата градина в кв. „Възраждане“. Фестивалът със закачливото название „Чета и плета“ отново ще събере творци от всички поколения,  ще даде сцена за изява на млади таланти и ще стане празник на изкуствата. По покана на организаторите от читалище „Любен Каравелов 1940“..

публикувано на 18.07.25 в 11:30

Започва фестивалът "Джаз в Бургас"

Фестивалът "Джаз в Бургас"  започва днес. Много специални гости, два биг бенда, симфониета, джаз за деца, музиканти от Германия, Шотландия, Испания и България са част от програмата.  Началото е тази вечер в двора на експоцентър Флора. Фестивалът продължава утре и в събота, както и в дните от 14 до 17-и август. 17.07. /четвъртък/ - 20:00ч...

публикувано на 17.07.25 в 17:21