“Всичко, което виждаме в светлина” е първият индийски филм, селектиран в официалния конкурс на фестивала в Кан за последните три десетилетия.
Филмът на Паял Кападия получи Голямата награда на журито в Кан през 2024, а по-късно и повече от 30 награди и двойно повече номинации, включително за БАФТА и “Златен глобус” в категориите за чуждоезичен филм, както и номинация за режисура за Кападия.
„Всичко, което виждаме в светлина“ разказва за терзанията и проблемите на няколко медицински сестри в многолюдния Мумбай. Ежедневието им, решенията, които взимат, пътищата, по които поемат – всичко е обградено от условностите на обществото, но въпреки това жените успяват да подарят на околните и на себе си естествена топлина и грижа.
Ето какво споделя сценаристката и режисьорка на филма Паял Кападия пред публиката на филмовия фестивал в Ню Йорк:
„Бяха необходими 5-6 години, за да напиша сценария на този филм. Идеята се роди, когато бях последен курс във Филмовия и телевизионен институт в Индия. Трябваше да работя по дипломирането си, а в същото време семейството ми имаше здравословни проблеми, хора влизаха и излизаха от болници. Когато имаш конкретна кинозадача, животът винаги се оказва много по-интересен – аз с удоволствие наблюдавах това място, в което работят предимно жени, и колкото по-сериозно се задълбочавах, осъзнавах, че 20 минути няма да са ми достатъчни, за да разкажа техните истории. И ето, че се роди този филм.“
След премиерата му в Кан, ревюто на Джесика Канг във „Варайъти“ завършва с обобщението: „Светлината е навсякъде около героините на Кападия и ако те трябва да си я представят, то е само защото не могат да видят, че тя струи отвътре, от тяхната същност.“
Режисьорският дебют на Халфдан Улман Тьондел, внук на Лив Улман и Ингмар Бергман, „Арманд“ бе част от конкурсната програма „Особен поглед“ в Кан и спечели престижната „Златна камера“.
Историята на филма ни запознава с актрисата Елизабет, която изненадващо получава покана за родителска среща, на която я засипват с язвителни обвинения. Внезапно се оформя мрежа от конфликти между родители и преподаватели. Докато Елизабет се бори да разкрие истината сред празните училищни стаи и тъмните коридори, започва хаотична битка за изкупление, в която надделяват лудостта и маниакалните страсти.
37-годишната Ренате Рейнсве е в ролята на Елизабет и изпълнението й отново доказва майсторство й и я поставя сред най-добрите европейски актриси на нейното поколение. През 2021 Рейнсве спечели приза за най-добра актриса в Кан с ролята си в „Най-лошият човек на света“ на Йоаким Триер.
„Арманд“ намери място в списъка с 15 заглавия, от които Американската киноакадемия избираше творби, за да ги номинира в категорията „Най-добър международен филм“, а на Европейските филмови награди през декември 2024 спечели престижния приз „Европейско откритие – наградата на ФИПРЕССИ“.
Билети за фестивала се продават на каса Часовника и каса НХК.
23-тият “София филм фест на брега” ще се проведе от 20 до 28 март в Културен дом НХК и се организира с медийната подкрепа на БНР Бургас.
Бургас е втората спирка в националното турне на певицата Деси Добрева под надслов „Гиздава“. То започна с концерт - спектакъл от Летния театър в Стара Загора в петък. В морския ни град изявата е утре, 7 юли. На сцената заедно с Деси Добрева ще са и Лудо младо бенд , формация „Гераци“ и Нешка Робева. Концертите, които се провеждат..
Танцовата постановка "Синдром на отсъстващия" ще бъде представена в Бургас тази вечер. През езика на движението, чрез силата на тялото и тишината, представлението поставя въпроси за контакта между хората. Спектакълът е резултат от интензивен физически диалог между изпълнителите, в който се разгръщат напрежението, копнежът за близост и тъгата от..
Приморско ще се превърне за шеста поредна година във фолклорна музикална и танцова палитра от България и чужбина. В рамките на три дни, от 18-ти до 20 юли ще се проведе на Амфитеатъра в Приморско Националният фолклорен фестивал с международно участие „Фолклорна плетеница“. Той има и конкурсен характер, обясни директорът и създател на инициативата..
В ДТ „Адриана Будевска“ в Бургас няма съкратени актьори. Това каза за БНР Бургас директорът на културната институция Иля Пепеланов. Повод за това твърдение е появила се информация в социални мрежи, че четирима от знаковите актьори от театъра са съкратени. Във фейсбук актрисата Милена Маркова публикува отворено писмо по темата до ресорните институции...
Владимир Ампов-Графа ще зарадва почитателите си с концерт на остров Света Анастасия на 5 юли. Емблематичните хитове „Давам всичко за теб", "Ако има рай", „Невидим", „Вековна гора", както и актуалния дует с Дара Екимова „Нито миг“ ще ни пренесат в музикална вселена. Концертът на Графа започва тази вечер в 21 часа на острова.
С цветно дефиле и тържествена церемония в Созопол се откри ХХ Международен младежки фестивал „Музите“. Над 1500 участници от 17 държави, в продължение на 10 дни, ще представят своя творчески потенциал в различни видове изкуства, който обединява фестивала. В него участват деца и младежи на възраст от 5 до 15 години. Освен удоволствие за сетивата,..
Най-дългият музикален фестивал в България започва в Приморско. Откриването на Прим фест е тази вечер на сцената в центъра на курорта. От 21.30 часа музикалният старт дават Владо Михайлов и групата му. "Ще празнуваме свободата, музиката и енергията на едно ново и незабравимо лято край морето!", казва кметът Иван Гайков. Концертите..
В ДТ „Адриана Будевска“ в Бургас няма съкратени актьори. Това каза за БНР Бургас директорът на културната институция Иля Пепеланов. Повод за това..
С цветно дефиле и тържествена церемония в Созопол се откри ХХ Международен младежки фестивал „Музите“. Над 1500 участници от 17 държави, в..
Танцовата постановка "Синдром на отсъстващия" ще бъде представена в Бургас тази вечер. През езика на движението, чрез силата на тялото и тишината,..