Фондация "Искам бебе" провежда петиция за равен достъп до ин витро процедури финансирани от държавата. От организацията настояват процедурите по асистирана репродукция (ин витро) с донорски генетичен материал (яйцеклетки и сперматозоиди) от български и чуждестранни донори да бъдат финансирани с публични средства от Центъра за асистирана репродукция към Министерството на здравеопазването.
В момента хиляди хора са изключени от помощта, само защото не могат да използват собствен генетичен материал. Финансиране само на част от пациентите създава дискриминация и нарушава правото на достъп до лечение, категорични са от фондацията.
„Искаме публично финансиране на ин витро с донорски генетичен материал - както от български, така и от чуждестранни донори. Не трябва да има ограничения, защото те противоречат на българското и европейското законодателство. Необходимо е да има равен достъп до лечение за всички нуждаещи се двойки и жени. Всеки който желае да стане родител, той го заслужава, заслужава този равен шанс. Много хора, които мечтаят за дете в момента са изключени от възможността за държавно финансиране! Цената на една процедура е между 8 000 и 12 000 лв., а заедно с допълнителните изследвания и стимулации сумата често надхвърля 15 000 лв. За повечето семейства това е равнозначно на отказ от мечтата да имат дете.", посочи Ваня Христова от бургаската организация на „Искам бебе“.
През 2023 г. 1800 семейства са си заплатили процедурите, за които сега от "Искам бебе" настояват да започнат да се финансират от държавата. От фондацията вече повече от 10 години осигуряват средства за ин витро процедури с дарителски материал чрез концерти, базари и дарителски кампании.
„Мечтата за дете не бива да зависи от милостиня, докато държавата мълчи. Финансирането на ин витро с донорски материал не е разход – това е инвестиция в живота, в бъдещето, в България!“, категорична е Ваня Христова.
повече може да чуете в звуковия файл:
Служители от различни институции, граждани и гости на община Царево се включиха в кръводарителска кампания, организирана от Българския червен кръст – Царево със съдействието на Районния център по трансфузионна хематология в Бургас. Кампанията се проведе в детска градина „Ален мак“, където екип от кръвния център в Бургас посрещаше желаещите да..
До края на седмицата продължава безплатният скрининг за туберкулоза в поликлиниката към Белодробната болница в Бургас. Освен на място лекари-специалисти ще посетят затворени общности и здравни заведения в региона с акцент цялото белодробно здраве. Кампанията е по повод Световния ден за борба с туберкулозата - 24 март...
Кръводарителска акция се провежда в Царево. Тя е организирана от общинската организация на БЧК там. Всеки ден над 500 души в България се нуждаят от кръвопреливане, а една трета от тях са деца. "Кръвта няма заместител - тя е подарък, който само вие можете да дадете. Всеки дарител може да спаси човешки живот. Доведете приятелите и семейството..
В Бургас започва обработката на тревните площи срещу кърлежи, съобщават от общината. П рофилактичната дезакаризация на тревни площи-паркове, градини и зони за свободно пуснати кучета днес е в Приморски парк – от х-л „Приморец“ до Пантеона. Третираните площи ще се обозначават със стикери. Препоръката към гражданите е да не се влиза в обработените..
От днес до 28-и март в областната Многопрофилна болница „Свети Пантелеймон“ в Ямбол ще се извършват безплатни прегледи за туберкулоза в пневмо-фтизиатричното отделение. Профилактичните прегледи се провеждат в рамките на Седмица на отворените врати, посветена на Световния ден за борбата с туберкулозата 24 март. През последните две години в..
В УМБАЛ Бургас спасиха 19-годишен младеж, срязал ръката си до кост при битов инцидент. Прерязани са били и двете артерии, нервите, вените, мускулите на дясната ръка в областта на предмишницата. Пациентът е приет, след като е бил върнат от друга болница, посочват от Университетската областна болница. Мъжът е приет в Клиниката по съдова..
В Бургас започва Седмица на отворените врати и безплатни прегледи за туберкулоза в поликлиниката на специализирана белодробна болница. Те ще се проведат в периода 24 - 28 март. Специалистите ще извършват безплатен скрининг за риска от заболяването чрез анкета и консултации. На съмнителните за туберкулозна инфекция пациенти ще назначават и..
Кръводарителска акция се провежда в Царево. Тя е организирана от общинската организация на БЧК там. Всеки ден над 500 души в България се нуждаят от..
До края на седмицата продължава безплатният скрининг за туберкулоза в поликлиниката към Белодробната болница в Бургас. Освен на място..
Служители от различни институции, граждани и гости на община Царево се включиха в кръводарителска кампания, организирана от Българския червен кръст –..