Обща изложба „Еволюция“ откриха в галерия „Ателие“ на Националната художествена академия (НХА) – Филиал Бургас студенти, на които предстои дипломиране. Те са от специалност „Книга, илюстрация и печатна графика“ (КИПГ). Експозицията показва дългия и нелесен път, който изминава всеки студент, през 4-годишното си обучение. В изложбата участват и техни колеги от останалите три курса.
Седем четвъртокурснички приключват методическия цикъл на обучение с изложба, която показва тяхната еволюция в специалността, свързана със създаването на книжно издание, илюстрациите, които го оформят, както и печатна графика. Умения, които не са свързани само с рисуването, както мислят повечето кандидат-студенти, избрали да учат тази специалност. Това сподели техният преподавател в НХА асистент Емил Марков.
„Това е преди дипломирането им и показваме пътят, по който стигнаха до този идеален резултат. Талантите са различни, особени и не е лесно да се подравнят. Тези, които идват след тях също са талантливи и имат бъдеще, в това което са си избрали да учат.
Къде срещат най-голяма трудност и имат нужда от напътствията и съветите на преподавателите в НХА?
Най-големият проблем е, когато разберат, че илюстрацията не е просто рисуване.“
Какъв е погледът им напред във времето – обясняват Габриела Пехливанова, Елена Мазнева и Елена Генова.
„Всички се надяваме да продължим да се занимаваме с това, което завършваме сега. Дали ще продължим с графичен дизайн, с илюстрации към някакво издателство с оформление.
Надявам се всички да продължим да се развиваме в тази сфера.
Първо трябва да завършим, след това всеки да последва мечтите си. Дано всеки да се реализира в това, което желае.“
Според Жулиета Казакова и Теодора Йорданова:
„От процеса, който съм наблюдавала през годините - всяка една от нас проявява таланти в различна сфера. Много научихме и напреднахме през годините. Тази изложба го показва.
Всеки от нас е израснал в целия процес, не само като човек, но и като творец. Пожелавам на всички да правят това, което обичат, защото много им се отдава. На себе си пожелавам същото.“
Вичеслава Ташкова и Десислава Тодорова допълват:
„Специалността ни предлага различни сфери в изкуството, в които можем да се развием. Илюстрацията, оформлението, графичният дизайн, това са посоките, в които се надявам всеки от нас след завършването да се ориентираме.
През тези 4 години сме усвоили доста качества и знания. Всеки се надявам да следва мечтите си.“
В общата изложба „Еволюция“ са показани и пана-хоругви, с подбрани хронологични примери от студентски работи, също и много подготвителни и помощни материали, използвани при реализацията на семестриалните проекти на студентите.
Изложбата може да бъде разгледана до 14 април, в галерия „Ателие“ на НХА - Филиал Бургас.
Чуйте повече в репортажа.
В Приморско тече вторият ден от VI-то издание на Международния музикален и танцов фестивал „Фолклорна плетеница“. Събитието, организирано от сдружение „Атлиманска огърлица“ и Община Приморско, събира на едно място почитатели на българския фолклор от страната и чужбина. Фестивалът започна снощи с тържествен концерт на сцената на амфитеатъра в морския..
Филмът „Дяволски игри“ на Деси Тенекеджиева ще бъде излъчен от 16 часа в залата на Културен дом НХК в Бургас. Прожекцията е подарък от Общината за потребителите от бургаските социални услуги и членове на пенсионерските клубове в града. Веднага след края на филма ще се състои среща-разговор с част от неговия екип.
Един от знаковите паметници на Ямбол, изработен от скулптура Минчо Огнянов през 80-те години на миналия век, вече е монтиран на една от основните входно – изходни артерии на града. Монументът е с височина 9 метра и тежи около 65 тона. Монументът, поставен на входа на Ямбол откъм село Веселиново, беше преместен от шосето за село Чарган, след като..
Документалният филм „Свободен, по-свободен, Димитър“ за актьора, режисьор и театрален педагог Димитър Еленов ще бъде представен довечера от 18 часа в Дома на НХК. Прожекцията е част от програмата на Международния филмов фестивал. Лентата е продукция на БНТ и „Димитър Еленов фондация“, реализирана с подкрепата на Фонд „Култура“ на Община Бургас...
Шестото издание на Юлския парк фест ще се проведе този петък, днес от 18.30 ч. в Борисовата градина в кв. „Възраждане“. Фестивалът със закачливото название „Чета и плета“ отново ще събере творци от всички поколения, ще даде сцена за изява на млади таланти и ще стане празник на изкуствата. По покана на организаторите от читалище „Любен Каравелов 1940“..
Фестивалът "Джаз в Бургас" започва днес. Много специални гости, два биг бенда, симфониета, джаз за деца, музиканти от Германия, Шотландия, Испания и България са част от програмата. Началото е тази вечер в двора на експоцентър Флора. Фестивалът продължава утре и в събота, както и в дните от 14 до 17-и август. 17.07. /четвъртък/ - 20:00ч...
В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени на плажа...
Шестото издание на Юлския парк фест ще се проведе този петък, днес от 18.30 ч. в Борисовата градина в кв. „Възраждане“. Фестивалът със закачливото название..
Един от знаковите паметници на Ямбол, изработен от скулптура Минчо Огнянов през 80-те години на миналия век, вече е монтиран на една от основните входно –..
Документалният филм „Свободен, по-свободен, Димитър“ за актьора, режисьор и театрален педагог Димитър Еленов ще бъде представен довечера от 18 часа в..