Критично, дори аварийно е състоянието на пътищата в страната. Това каза експертът Диана Русинова от Европейския център за транспортни политики (ЕЦТП). Поводът е поредният тежък пътен инцидент с жертва, в последния случай 12-годишната Сияна, последвалото обществено недоволство, прераснало в национални протести, както и поемането на отговорност от страна на Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ). Русинова посочи, че от ЕЦТП не искат оставки от ръководството на АПИ, а спешни действия.
„Три са основните проблеми. На първо място, липсата на каквато и да било поддръжка на пътната инфраструктура за много дълъг период от време. На второ място, липсата на достатъчно добри критерии за извършването на т.нар. текущ ремонт и поддръжка, и на трето място - липсата на методология, която да определя опасните участъци и прилагане на Директивата за безопасна инфраструктура на Европейския съюз. Когато добавите към тези три фактора и поведението на водача, който много пъти надценява възможностите си, особено при професионалните водачи е недопустимо при оценката на пътните условия, както и изборът на подходящи условия, те да допускат скорост, при която превозните им средства да стават неуправляеми.
Необходимо е да има промяна в системата, защото в противен случай без промяна е заложен човешкият живот. Затова е абсолютно наложително тази промяна да се случи. Още повече, че общественото недоволство по темата показва, че трябва да има протести. А те не са насочени към смяната на това правителство. Напротив, правителството трябва да си свърши работата, защото ако чакаме да дойде ново правителство кризата ще се задълбочи. Ще се стигне и до още смърт на пътя, което няма да реши проблема.
Вчера изпратихме от ЕЦТП писмо до медиите, в което се посочва позицията на ни във връзка с (без)действията на АПИ. В него настояваме за незабавни действия от страна на агенцията, а не за оставки. Искаме реална работа. Първоначалната ни реакция за това писмо я оценявам като емоционална, което е недопустимо, но това, което пропускаме е, че смяната на един началник с друг няма да поправи нещата, а трябва веднага да поеме цялата отговорност, да представи конкретни срокове за разрешаване на тези проблеми, за които счита, че е компетентен и годен, и в крайна сметка за това е назначен в АПИ.
В какъв период от време трябва да се извършват дейности по поддръжка на пътищата?
Ежедневно трябва да са тези дейности като косене на храсти, почистване на откоси, наземни окопи, почистване на канавките, оглед на самото асфалтово покритие, състояние на пътната маркировка, състояние на пътните знаци. 10 години в България се допуска една и съща грешка. Построява се един път, а след това се оставя на произвола на съдбата.
Използва ли се адекватно тол системата срещу нарушители на пътя?
Не, тя не се използва за това, а само за пътните такси. Все още никой не е предложил адекватен вариант да се използва тази система, липсва законодателна промяна. В момента Законът не позволява установяване на нарушители над средната скорост и за тяхното глобяване.
Кой и как трябва да направи тези нормативни промени?
В момента има една специализирана комисия, която е временна в Народното събрание, която трябва да се занимава точно с този проблем. Разчитам, че те ще свършат своята работа, а ЕЦТП е определил двама свои представители, които да бъдат членове на тази работна група. С каквото можем ние ще допринесем, но има и нещо друго, на което трябва да се обърне внимание. Дори искам да отправя един призив към обществото. Когато хората отиват на протест срещу войната по пътищата, а след това си тръгвате, замислете се как ще шофирате и какво нарушение ще извършите, докато се приберете до домовете си. Защото това е взаимен процес и не можем само политиците да сочим с пръст, а трябва да се замислим ние какъв пример даваме и какво правим. Когато един гражданин е спазил всички правила - има пълното право да отиде и да търси сметка на институциите. Един човек е герой, когато спазва правилата, защото е много лесно да бъдат нарушени, но най-трудно е наистина да спазваме ограниченията, затова пак казвам, че промяната трябва да тръгне от нас самите.“, посочи още Диана Русинова.
В 14 часа започна и свиканото от премиера Росен Желязков съвещание, на което бяха обсъдени тежките наследени проблеми, за които трябва да се намери незабавно решение. Съвещанието е за пътната безопасност и борбата срещу войната по пътищата. По думите на премиера, още в първите дни от мандата на настоящото правителство - контролът върху движението по пътищата е поставен като основен приоритет - не само в контекста на членството на България в Шенген, но и като едно начало на реална контролна дейност и използване на изградената инфраструктура на тол системата за осъществяването й. Акцент се поставя и върху критичните участъци от пътната мрежа на страната, както и мерки за допълнителен мониторинг. В срещата в Министерския съвет участват министри, представители на ресорни ведомства и на неправителствения сектор.
Чуйте повече в интервюто.Общината няма никакво намерение да продава терени от парк "Юнак". В това е категоричен председателят на Общинския съвет в Сливен Димитър Митев, който отговори на журналистически въпроси по време на редовния брифинг преди заседанието на местния парламент. Повод за коментара му е във връзка с появилата се информация в социалните мрежи, че Общината..
Бюджетът на община Сливен за тази година ще бъде 223 000 000 лева и предстои да бъде гласуван на сесия на Общинския съвет този четвъртък. Веселина Куртева, председател на Постоянната комисия по финанси определи бюджета като „балансиран и реалистичен,“ и обяви че е намерил категорична подкрепа от съветниците при разглеждането му в комисията...
Председателят на парламента Наталия Киселова връща искането за референдум за еврото на президента, съобщи NOVA. Източници на БНР потвърдиха информацията и съобщиха, че мотивите на Киселова ще бъдат обявени по-късно. Така Народното събрание няма да разгледа предложението, нито ще го гласува. По този начин се изключва хипотезата държавният глава..
462 полицаи ще бъдат командировани това лято по Южното Черноморие, съобщи началникът на Областната дирекция на МВР в Бургас старши комисар Владимир Маринов: "Първата група пристига на 10 юни до 15 септември. Ще има 16 броя чуждестранни полицаи.", уточни той. В тях ще се включат полицаи от Германия, Румъния, Полша, които ще бъдат разположени основно в..
18-годишна украинка е блъсната в Свети Влас, съобщават от полицията. Инцидентът е от 12 май, около 21:47 часа на ул. "Свети Власий". Лек автомобил, управляван от 47-годишен украински гражданин, живеещ в курорта, отнема предимството и блъска пресичащата на пешеходна пътека млада жена. Тя е с повърхностна рана на бузата и лявото коляно. Получила е..
Като „категоричен саботаж“ определи предложението на президента за референдум за еврото министърът на вътрешните работи Даниел Митов. Той бе в Бургас за представянето на годишния отчет на Областната дирекция на полицията. Освен, че противоречи на конституцията, идеята е недопустима и парламентът едва ли ще разгледа подобен тип предложение, заяви..
Задържаният в село Маринка мъж заради притежание на кокаин, остава в ареста, реши апелативният съд в Бургас. Заседанието днес бе заради обжалване на мярката за неотклонение на обвиняемия. Случаят е от 3 май, когато в колата му бе открит малко над 1 кг кокаин. Защитата приема, че обосновано предположение за авторството има единствено за 166..
Издирваната Гергина Стоянова от село Медово е намерена и върната в семейството в добро физическо и здравословно състояние, съобщиха преди минути от..
Симулативна тренировка по противодействие на тероризма се проведе в двора на ОУ "Братя Миладинови" в Бургас. 1000 ученици и учители бяха..
Общината няма никакво намерение да продава терени от парк "Юнак". В това е категоричен председателят на Общинския съвет в Сливен Димитър Митев, който..