Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Ямболско се боядисват днес великденските яйца (ОБНОВЕНА)

| обновено на 19.04.25 в 12:25
Снимка: Евелина Стоянова

Всеки регион  в страната има  своите обичаи и ритуали по време на пролетните празници. Около Възкресение Христово символните и обредни практики са вплетени в ежедневието и бита на хората, а част от тях се пазят и до днес. Така е и в района на Ямбол, където Тракийската низина среща Сакар планина и Странджа. И до днес тук се играе Ромбана, а къщите за Великден се окичват с клонка цъфнала круша. А, какво още можем да научим за традициите в Ямболско.

Като най-тачен сред празниците, подготовката за  Великден е започвала далеч по-рано. С края на кукерските игри и Сирни заговезни се поставя началото на посрещането на Христовото Възкресение, а кулминацията е седмицата преди самия Великден.  Тогава в съботния ден, след дълги надпявания и приготовления на носиите, лазарките тръгвали от къща на къща, за да може всички да ги видят, да чуят песните им и да ги дарят. Местната традиция в село Генерал Инзово е различна, тук момите не само пеят,  но и танцуват. Това е Ромбана, разказва Янка Лилова бивш кмет на селото и дългогодишен самодеец.
Събраните яйца момите отнасят в домовете си, а в съботния ден, преди Възкресение е боядисването. Вапцали са се по 40- 50 яйца във всеки дом, припомнят си възрастни жени от селата Стефан Караджово, Поляна, Ботево и Веселиново.

В ямболския регион и до днес се пази традицията великденските яйца да се боядисват не на Велики четвъртък, а днес на Велика събота. Започва и подготовката за трапезата в празничния ден.

За да не пропуснат елеосвещението преди утринната литургия на Велики четвъртък, домакините в ямболско боядисвали яйцата в съботната сутрин.

„Берем лапад и го варим, после слагаме яйцата вътре. Първото яйце е червено и го слагаме на кандилото, там седи цяла година до другия Великден.

Преди да сложим яйцето пред иконата първо го допираме на челото на децата вкъщи, за да бъде здраво, весело и щастливо всяко дете.“

Надвечер набирали цъфнали клони крушово дърво и кичили входните порти на домовете си.

„Най-хубавото дърво е беше крушата, то е и най-здравото дърво, затова и символично се ползва то, за да бъдат хората здрави.“   

За Великден се коли и първото за годината агне от най- възрастния мъж в семейството.

 До средата на миналия век козунакът е бил нещо непознато за местните. Приготвяли са се обредни хлябове, наречени кукли и курабийки.
 За Дядо Коледа всички са чували, но Дядо Великден е само за децата през 50-те години на миналия век.
Повече съвети и за ритуалите по Великден - в репортажа. 
По публикацията работи: Свобода Атанасова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Риголето" отново на бургаска сцена

Вечната история за подлост, прелъстяване, излъгани надежди, проклятие и зловеща развръзка, вплетени в либретото на една от най-известните опери от Джузепе Верди - "Риголето", ще бъде представена на сцената на Бургаската опера на 15 май.  Режисурата е на проф. д-р Александър Текелиев.  Оперният спектакъл ще започне от 19 часа в залата на Държавна опера..

публикувано на 13.05.25 в 15:48

Общинската програма за чуждоезиково обучение на деца чества 10 години

С концерт на 14 май от 16.30 часа на открита сцена „Охлюва“ “Play, Learn and Grow Together” Община Бургас и Център за подкрепа на личностното развитие ще отбележат 10-годишнината от създаването на общинската програма за ранно чуждоезиково обучение. В него ще вземат участие общо 120 бургаски деца и ученици в 1 клас от групите по английски език...

публикувано на 13.05.25 в 13:00

Започна майсторският клас по флейта с проф. Айля Улудере в Бургас

Тази сутрин в Бургас стартира майсторски клас по флейта, ръководен от световноизвестната флейтистка проф. Айля Улудере. Събитието е част от фестивала „СОлиСиМи“.  Родена в България и с международна кариера в Турция и Европа, проф. Улудере е водеща фигура в света на класическата музика – професор в Държавната консерватория на Университета за изящни..

публикувано на 13.05.25 в 11:30

Отменят 13-ото издание на метъл феста SEA OF BLACK FESTIVAL

Отменя се 13-ото издание на метъл феста SEA OF BLACK FESTIVAL, съобщават от общината.  Организаторите са обявили, че ще си дадат малко почивка и планират да посетят няколко чужди подобни събития, за да почерпят нови идеи. "Благодарим за подкрепата на всичките ни партньори, гости и участници през годините досега! Надяваме се да се завърнем с нещо..

публикувано на 13.05.25 в 11:00

Вижте златни тракийски находки в нощта на музеите в Бургас

За поредна година Регионалният исторически музей–Бургас се присъединява към инициативата  „Нощ на музеите“ на 17 май, събота, от 18:00 ч. до полунощ. Археологическата експозиция ще бъде домакин на три гостуващи изложби. Две от тях илюстрират значимостта на наследството от тракийската култура. Златната маска и пръстен от фонда на..

обновено на 12.05.25 в 17:32

Обявиха призьорите на фестивала на детската книга в Сливен

В Сливен започна XXVII Национален фестивал на детската книга, организиран от Регионална библиотека „Сава Доброплодни“ в партньорство с Министерството на културата, Община – Сливен и партньори. По време на тридневния фестивал писатели, илюстратори и издатели от страната и чужбина ще покажат най-добрите постижения в детската литература. Тържественото..

публикувано на 12.05.25 в 16:28

Започна фестивалът „СОЛиСиМи“ - 2025

Бургас е  домакин на второто издание на фестивал „СОЛиСиМи“ от днес до 18 май. Събитието събира млади таланти и утвърдени музиканти, които ще представят класическата музика по нов, вдъхновяващ начин. Програма: • 12-14 май – Майсторски клас по флейта с проф. Айля Улудере • 15 май – Концерт на участниците в майсторския клас, зала НУМСИ „Проф...

публикувано на 12.05.25 в 12:37