Многопрофилната болница за активно лечение на детски болести „Света Анастасия“ в Бургас навлиза във финалната фаза от изграждането си. Очаква се до края на 2025 г. тя да бъде завършена и напълно оборудвана, като се превърне в първия център на детското здравеопазване в България. Това стана ясно по време на съвместната инспекция на строителните дейности от министър-председателя Росен Желязков, министъра на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов и кмета на Бургас Димитър Николов.
Болницата ще разполага със 147 легла и 16 отделения, в които ще работят 120 лекари и 220 медицински сестри. Лечебното заведение ще обслужва деца от цяла Югоизточна България, предлагайки специализирана помощ в областите кардиология, гастроентерология, ревматология, нефрология, хирургия, ортопедия и травматология, лицево-челюстна хирургия, пневмология и фтизиатрия, хематология и онкология, неврология, анестезиология и интензивно лечение, физикална и рехабилитационна медицина, очни болести, уши-нос-гърло и инфекциозни болести.
Проектът е изготвен от международен консорциум, финансиран от Европейската банка за възстановяване и развитие, включващ експерти от Испания, Германия, САЩ и Франция. До момента консорциумът е реализирал изграждането на 70 детски болници в различни държави, като Бургаската ще бъде 71-вата в списъка. Лечебното заведение вече е прието в Европейската мрежа на детските болници – още преди да отвори врати.
Важен акцент е и модернизацията на инфраструктурата около болницата. По линия на новата оперативна програма „Региони в развитие“ община Бургас е приоритизиран директен бенефициент и ще получи европейска помощ в размер на 24 милиона лева. Тези средства ще бъдат използвани за реконструкцията на улиците и публичните пространства около болницата, включително и района около спортна зала „Бойчо Брънзов“. Целта е да се създаде по-добра градска среда и функционална връзка между болницата, жилищната зона и ключови обществени обекти.
По време на посещението премиерът Росен Желязков подчерта, че инициативата в Бургас е пример за добре координирана работа между държавната и местната власт. Той изрази надежда, че до края на годината болницата ще бъде завършена и ще се превърне в реален принос за подобряване на детското здравеопазване в страната. Министърът на регионалното развитие Иван Иванов също отбеляза, че болницата в Бургас показва как трябва да се работи по ключови проекти, свързани с общественото здраве.
На събитието присъстваха още народни представители, областният управител на Бургас Владимир Крумов, председателят на Общинския съвет Михаил Хаджиянев и заместник-кметът по строителство Чанка Коралска.
Намалява се таксата за престой в болница до десет дни. Здравноосигурените пациенти вече ще заплащат по лев на ден, вместо досегашните 5 лева и 80 стотинки. Решението на правителството е публикувано в Държавен вестник, предаде БТА. Таксата за посещение при личния лекар или при специалист не се променя и остава в размер на 2,90 лв.
В Сливен от днес стартира ежегодната кампания по кръводаряване по повод Великден, организирана от Отделението по трансфузионна хематология към МБАЛ "Д-р Иван Селимински ". Акцията ще продължи до 30 април на територията на Кръвния център, всеки работен ден от 08.00 до 14.00 часа. Миналата година хората дарили безвъзмездно кръв са били с..
Повечето лични лекари работят без медицински сестри, съобщи д-р Петко Желязков председател на регионалното сдружение на общопрактикуващите лекари в Бургас. Хроничен е недостигът на здравни работници, категоричен е той. Приходите по Здравна каса не позволяват осигуряването на нормална заплата за медицински сестри, посочи д-р Петко Желязков:..
С приближаването на лятото и физически дейности на открито, с продължително излагане на слънчева светлина, се повишава рискът от слънчево изгаряне, увреждане на кожата и развитие на рак на кожата. Ракът на кожата е 17-тото най-често срещано онкологично заболяване в света и 14-ият най-често срещан рак при мъжете и при жените, сочат..
Районната прокуратура в Ямбол се самосезира по случая с 34- годишната родилка, която загуби бебето си при раждане. Разпоредена е проверка в частната болница „Св. Йоан Рилски“, най- рано след месец ще стане ясно дали ще бъдат повдигнати обвинения. В частната болница, където 34- годишната Елка Колева, загуби детето си при настъпили усложнения по..
Изпълнителната агенция "Медицински надзор" ще извърши извънредни проверки в многопрофилната болница "Св. Йоан Рилски" в Ямбол и университетската болница в Стара Загора, където в момента е настанена 33 годишна родилка от Ямбол, загубила бебето си при раждане в понеделник. В Ямбол родилка се нуждае от кръвопреливане Както БНР съобщи, състоянието..
Тестовете на Националната здравно-информационна система да се извършват в почивните дни или в извънработно време, настояват фармацевти от Ямбол. Тестването днес е довело до проблеми във всички аптеки при изпълнението на електронните рецепти. Проблемът към момента е отстранен, но рискът остава, уточни Константин Попов, магистър-фармацевт от Ямбол и..