Навръх Гергьовден в студиото на общественото радио гостува именикът Георги Динев, който близо 13 години е и директор на Бургаската художествена галерия „Петко Задгорски“ в Бургас, но ще освободи този пост, защото се оттегля в заслужена пенсия. Пенсионира ли се един художник, как отбелязва празника, успял творец ли е, неговата гледна точка за бъдещето на Художествената галерия - това са част от въпросите, които му зададохме, но и получихме отговори.
„На 3 юни ще се проведе конкурсът за избор на директор на Бургаската художествена галерия. Тази процедура е зависима от Министерството на културата. След този избор има две седмици, в който срок може да се обжалва. Ако бъде избран кандидат след провеждането на конкурса ще напусна, защото вече съм в пенсионна възраст, искам да имам повече време, което да използвам за рисуване.
Колко мандата минаха като директор?
Два мандата, но те са фиксирани по 5 години, а аз имам едно забавяне в обявяването, затова при мен са вече 13 години.
Пенсионира ли се един художник?
Напротив, не познавам сериозен автор, който да се е пенсинирал. Един художник не приключва работа, докато все още може да държи четката, докато иска да твори. Достигайки до една определена възраст вече има едно настърваване за работа, да създава един творец картини. Имам едно такова нетърпение.
Наследено ли е името Георги във Вашето семейство?
Да, нося името на дядо ми. Един много скромен и трудолюбив човек. Аз съм го наследил като име, но и по характер.
Планирате ли сега самостоятелна изложба?
На приятели и колеги казвам, че съм съботно-неделен художник. Причината е, че докато работя това няма как да стане, а само в почивните дни. Аз си взимам отпуска, за да мога да си почина от работа, за да свърша работа, т.е. да си направя картините. Колкото до изложбите, аз не съм спирал да правя изложби. През ноември месец предстои да открия нова самостоятелна изложба в галерия „Неси“.
Като директор на БХГ „Петко Задгорски“ искам да заявя, че Бургас трябва да има нова Художествена галерия. В момента сградата, която ползваме с такава функция е паметник на културата. Синагога, бивша, започнала да действа като такава през 1966 година. Тази сграда ако е вършила работа през 60-те, 70-те и 80-те години, тя вече е толкова остаряла, че тя няма нещо толкова елементарно - няма достъп за хора в неравностойно положение, те не могат да се качат до първия етаж. Хора с инвалидни колички не идват в галерията. Тя е паметник на културата и ние нямаме право да го направим. Галерията като сграда се поддържа от еврейската общност, те отново си я взеха и Общината плаща наем. След като е стара сградата тя има нужда от сериозен ремонт и реконструкции.
Има и такава идея за нова сграда - Дворец на културата. За какво ни е този Дворец на културата. В една галерия трябва да има едни много добри хранилища, за да могат да се пазят тези картини, да има подходяща влажност, температура, да се предпазват от всякакви дървояди и всякакви вредни за тях инсектициди. В Художествена галерия, която е направена както трябва, както е и в Синагогата, там се представят и книги, правят се концерти, най-различни форми на културни събития, включително и шоу. В Бургаската галерия има една от най-добрите сбирки от икони, но те трябва да се съхраняват в подобаващи условия.
В прав текст казвам, че Бургас няма шанс да бъде културна столица ако няма художествена галерия. Има 7 години време за да бъде направено това.“, посочва още Георги Динев.
Чуйте повече информация в интервюто.
От днес до 11 май, в село Видинци, община Тунджа, ще се проведе пленер за млади художници, посветен на творчеството на големия български художник Джон Попов. Организатори са Община Тунджа, Urban Canvas и Художествена галерия „Жорж Папазов” - Ямбол. Целта на събитието, което ще бъде под мотото „От Видинци до Париж и от Париж до Видинци”, е..
В постановката на Мариус Куркински сериозните неща от живота са погледнати от смешната им страна. Това е разказ за оцеляването на една жена, изоставена още като дете. Главната женска роля е поверена на Мария Сапунджиева, а в ролите на мъжете, които се борят за любовта й, се превъплъщават познатият ни от „Под прикритие” Кирил Ефремов и „столичанинът в..
Православна църква почита днес паметта на свети Георги Победоносец - с богослужения в храмове и манастири в цялата страна. Светецът е покровител на земеделците, овчарите и стадата, както и олицетворява храбростта. Затова и 6 май е Ден на храбростта и празник на Българската армия. По стара традиция Гергьовден поставя началото и на стопанската..
На светлия християнски празник Гергьовден празнува и Лозенец. Тържествата ще започнат в 9:00 часа с празнична литургия в храм „Св. Георги Победоносец“. След това ще бъде отслужен водосвет и освещаване на курбан за здраве. Празничната програма на площада ще започне от 11 часа, с участието на с портен клуб "СЪНШАЙНС“, ж енска..
На 7 май 2025 г. от 18:30 ч. в Център за съвременно изкуство и библиотека „Пейо Яворов” в Бургас ще се проведе представяне на новия брой на младежкото литературно списание „За хвърчащите хора“. Това събитие е част от усилията на Клуба по творческо писане, ръководен от д-р Добрина Топалова, да даде платформа на най-младите литературни гласове в региона...
В две поредни вечери, на 7 и 8 май, младежите от театрална школа „Талантино“ ще представят своят сюрреалистичен прочит на пиесата „Хотел между тоя и оня свят“ на сцената на Военен клуб (ДНА) – Бургас. Основните персонажи в първото представление ще бъдат изиграни от 12-те абитуриенти, някои от които са в школата от 6-годишни, а други ще стъпят на..
Музикантите от фолклорна формация „Физиев бенд“ ще изнесат концерти в някои от домовете за възрастни хора в Бургаско, съобщават от общината. Инициативата им е финансирана от държавен фонд „Култура“, а първият им концерт ще бъде на 7 май в дом „Цвета и Янка Върбанови“ в Бургас. На този ден социалната институция отбелязва 26 години от създаването си..
В две поредни вечери, на 7 и 8 май, младежите от театрална школа „Талантино“ ще представят своят сюрреалистичен прочит на пиесата „Хотел между тоя и оня..
В постановката на Мариус Куркински сериозните неща от живота са погледнати от смешната им страна. Това е разказ за оцеляването на една жена, изоставена още..
Тържествата за утрешния 6 май в град Камено започват още от тази вечер с концерт. Той е озаглавен „Ритъмът на предците – гласът на бъдещето“, обясни..