За 33-и път Средец събира талантливи деца и младежи до 18 години, за да им предостави сцена на Националния Странджанско-Тракийски събор „Фолклорен венец Божура“.
Тази година в него ще се включат над 120 индивидуални изпълнители и състави от цялата страна.
Конкурсната програма започна в 9,30 часа пред читалището в града. А в неделя в едноименната местност в Странджа ще се проведе галавечерта на призьорите и гост-изпълнители.
„Новост тази година е връчване на специална награда за най-добро изпълнение на хайдушка песен във връзка със 185 години от рождението на Стефан Караджа“, поясни Гергана Божилова от община Средец.
Големият Приз ”Фолклорен венец Божура” носи плакет и парична награда. Ще бъдат връчени също Специални награди за най-добър певец, най-добър инструменталист, Награда на Кмета на община Средец и Награда на Тракийските дружества – диплом и парична награда.
„Имаме гости от Пазарджик, Варна, Нова Загора, Плевен. А най-малките участници тази година са на 5 години“, уточни още Божилова. Участниците ще се състезават в пет възрастови групи при индивидуалните изпълнители и в две при групите и инструменталистите.
Галаконцертът на призьорите от конкурса и гостуващи изпълнители и състави ще в местността „Божура“ в неделя и започва от 10 часа.
„Каним всички жители и гости на града. В концерта ще вземат участие Иван и Цветанка Варимезови, както и лауреатите от предишни издания Лазар Налбантов, Яна Биюкова, Антон Гюров, а финалът на тазгодишното издание ще постави фолклорен ансамбъл „Тунджа““
Организатори на фестивала са община Средец, Съюза на Тракийските дружества, читалище "Пробуда", а председател на Инициативния комитет е инж. Иван Кичев – кмет на община Средец
Събитието се провежда със съдействието на БНР Бургас.
Във втория фестивален ден на 18 май предаването "Гларуси и шамандури" ще се излъчва директно от Божура. Очаквайте интересни събеседници във времето от 10 до 12 часа на водещия Жоро Янакиев.
Изпълненията на младите таланти ще бъдат записани и издадени в диск. А най-интересните моменти от проявата ще станат част от документален филм.
Бургаският изпълнител и автор Явор Велчев – YAVI представи новата си песен „Дзен“ – музикален подарък, който той сам описва като „антидот срещу стреса“ от края на отпуските и началото на учебната година. Парчето носи плажни вибрации, безгрижно настроение и щипка романтика, а към него излиза и пъстро видео, заснето сред изгреви, плажове, яхти, танци и..
Изложбата под открито небе "100 килима от Котленско" ще се състои от 19 до 22 септември в екоселище "Синия вир" в село Медвен. Събитието събира на едно място ръчно тъкани килими, всеки от които носи духа на Котленския край, историите на женските ръце, които са ги създали, и символите, вплетени в традицията, разказва Дора Куршумова. Изложбата..
Улица „Алеко Константинов“ в Бургас ще се изпълни с цвят и настроение на 22 септември, когато там ще се проведе есенното издание на арт базара с участието на приложници и занаятчии от цялата страна. Посетителите ще могат да открият ръчно изработени бижута, сувенири, плетени играчки и различни арт изделия, а за доброто настроение ще се погрижат артистите..
Един от най-посещаваните туристически обекти в Бургас – туристическият комплекс „Акве калиде“, ще се включи в глобалната инициатива World Wellness Weekend под егидата на ООН. Международната неправителствена организация насърчава здравословния начин на живот и грижата за доброто състояние на хората по целия свят. В инициативата тази година се..
Регионална библиотека „Пейо Яворов“ е сред номинираните в престижната категория „Библиотечно дело“ на Националната награда „Христо Г. Данов“ 2025. Новината бе официално обявена от Министерството на културата. Отличието е сред най-значимите в страната и се присъжда на личности и институции, които развиват и опазват българската литература, словото и..
В галерията „Георги Баев“ в Бургас ще се проведе уъркшоп за млади творци, посветен на създаването на късометражно кино. Обучението се води от режисьора Кирил Тодоров и ще даде възможност на участниците да преминат през всички етапи на филмовата продукция – от сценарий до постпродукция. Програмата обхваща анализ на сценарий, изграждане на герои, избор..
Общините от регион Бургас подкрепиха кандидатурата на града за Европейска столица на културата през 2032 г. На работна среща днес кметове и общински представители се обединиха около инициативата като стратегическа инвестиция в бъдещето. Обсъден бе потенциалът на всяка от общините да допринесе за програмата на инициативата със свои културни..
Със сценична адаптация на поетичното произведение на Иван Вазов „Епопея на забравените“ бургаският драматичен театър "Адриана Будевска" открива..
В галерията „Георги Баев“ в Бургас ще се проведе уъркшоп за млади творци, посветен на създаването на късометражно кино. Обучението се води от режисьора..
Общините от регион Бургас подкрепиха кандидатурата на града за Европейска столица на културата през 2032 г. На работна среща днес кметове и общински..