Бургас бе домакин на национална конференция за медицински и здравен туризъм. Събитието се организира от Българския съюз по балнеология и СПА в партньорство с Министерството на туризма, община Бургас и Държавен университет "Проф. д-р Асен Златаров" и се проведе в конферентната зала в хотел Приморец. Форумът събра водещи експерти по темата, които разгледаха възможностите и потенциала за развитието на този вид туризъм в страната.
Целта ни е да позиционираме България на европейската и на световната карта като конкурентна дестинация за целогодишен здравен туризъм, каза председателят на Българският съюз по балнеология и СПА туризъм, д-р Сийка Кацарова и подчерта:
"Основната цел ни е медицинският туризъм да бъде добавен към портфолиото на продуктовите видове туризъм, които туристическото министерство рекламира и именно чрез този вид туризъм ще имаме възможност да постигнем целогодишна заетост на всички дестинации, които предлагат устойчиви форми на туризъм, какъвто е и медицинският".
Заместник-министърът на здравеопазването Ирена Георгиева изтъкна даденостите с които България разполага, сред които са богато природно наследство, минерални извори, лечебна кал, климатични дадености и исторически балнеоложки традиции и заяви- "За нас здравният туризъм е не просто пазарна ниша, той е възможност за устойчиво развитие, за привличане на нови целеви групи туристи, за удължаване на активния туристически сезон и най-вече за насърчаване на здравословния начин на живот".
Ректорът на Бургаския държавен университет "Проф. д-р Асен Златаров", проф. д-р Христо Бозов подчерта възможността на Бургас да предложи специфичен медицински продукт в областта на онкологичните заболявания, и каза - „Сега пациентите ходят в Турция, но се забелязва обратна тенденция. При нас идват много хора които са се лекували в Турция и след това идват да продължат лечението си в България, защото сме членове на Европейския съюз. Бургас може много да направи в тази посока, тъй като вече има сериозно развитие на хирургията и всички модерни медицински методи, които ги има по целият свят ги има и тук“.
Доктор Ченко Чалъков от асоциацията по физикална и рехабилитационна медицина посочи неизползваният потенциал на страната за развитие на Балнео и СПА туризма, отбелязвайки че само 25% от природния потенциал на страната се използва ефективно.По време на конференцията бе подписан меморандум за сътрудничество между Бургаският университет "Проф. д-р Асен Златаров" и Българският съюз по балнеология и СПА туризъм.
По неофициални данни България привлича около 50 хиляди медицински туристи от чужбина на годишно ниво.
Повече в звуковия файл:
На редовното си заседание Общинският съвет в Царево одобри ключови решения, насочени към подобряване на здравната инфраструктура и насърчаване на младежките инициативи в общината. Сградата на Медицинския център в града беше обявена за частна общинска собственост. Това дава възможност тя да бъде включена в процедура по Закона за насърчаване на..
Многопрофилната болница в Айтос организира кръводарителска акция на 21 май, сряда. Тя е под наслов „Кръводари и усмивка подари“, като целта е да се помогне на хора, които имат нужда от кръвопреливане. „Кръводаряването е висша форма на взаимопомощ, водена единствено от чувство на състрадание и съпричастност, които всеки един от нас притежава...
Делегатите на извънредния Събор на Български лекарски съюз дадоха мандат на УС на БЛС за подписване на предстоящия Анекс към Националния рамков договор за Медицински дейности 2023-2025 г. Това съобщиха от организацията. Според лекарския съюз при настоящото ниво на финансиране е невъзможно да се постигне европейско качество на медицинската помощ, нито..
Бургас ще отбележи Световния ден за борба с хипертонията - 17 май, с измерване на кръвното налягане пред входа на Диагностично-консултативния център до болницата в комплекс „Меден рудник“от 10.00 до 16.00 часа. Здравната акция в Бургас е част от глобалната здравна инициатива - „Май месец за мерене“ на Международното дружество по хипертония...
Над 200 дерматолози от 30 града у нас днес ще преглеждат безплатно в рамките на кампанията Евромеланома. Голяма част от специалистите изискват предварително записване на час. Списък на участващите болници, медицински центрове и лекари е публикуван на сайта на кампанията. Безплатни прегледи за рак на кожата в УМБАЛ "Св. Георги" Кампанията..
Започна ремонтът на Общинския дентален център в Бургас, съобщават от общината. Работата ще продължи 10 месеца, а през това време Стоматологията няма да прекратява дейността си. Проектът предвижда основен ремонт на сградата, която е построена през 1968 г., включително изграждането на вътрешни инсталации и въвеждане на мерки за енергийна ефективност. На..
Информационна кампания за симптомите и рисковите фактори, водещи до инсулт се проведе в Бургас по повод днешния Европейски ден за информираност за заболяването. Пунктът бе пред сградата на общината. Там бе разположена „пътека на знанието“, каквото име носи и самата кампания. Преминаването през нея има за цел да предаде основни познания за..
На редовното си заседание Общинският съвет в Царево одобри ключови решения, насочени към подобряване на здравната инфраструктура и насърчаване на..