4
"Песента има дълъг път. Чисто музикално тя се роди в една студентска вечер, когато учих за изпит, до мен беше котката ми. По време на сесии много обичах да свиря на китарата, тогава ми идваше най-голямото вдъхновение. Дълго време песента стоеше в компютъра и събираше дигитален прах. Пусках я на приятели, казваха, че е много приятна, харесаха я. Реших да я направя на български език-при мен текстовете излизат най-трудно, но в крайна сметка текстът е универсален и всеки може да немери нещо за себе си", разказа музикантът пред БНР-Бургас.

Лиричният текст на бургазлията, който пее за "мечти с изгаряща светлина", събира опит и лични истории. Най-вдъхновяващата от тях:
"Един разговор с моята дъщеричка. Бяхме на басейн и я питах за какво мечтае. Тя си плуваше с поясчето и ми каза, че си мечтае да е една малка костенурка в океана, която да ме намери и да ме гушне. Говорих си с нея затова, че човек в живота може да има много мечти-някои от тях си остават като идея-колкото звезди има на небето, толкова и мечти може да има. Но някои от тях стават все по-ярки, приближават се и имаш чувството, че може да ги стигнеш в един момент. Ако добавиш времето, усилията, това е горивото, което може да си вкараш в ракетката и да се изстреляш право към някоя от мечтите си."

Другата красива история зад песента е участието на Иван Лечев в нея. В "Гласът на България" той многократно окуражаваше бургазлията. Подадената ръка е факт и след предаването, когато легендарният музикант подкрепя "Мечтател" със своята соло китара. Зад песента стоят още добре познатите музиканти от Бургас Йордан Петков – клавири, беквокали, Атанас Миларов – барабани, Пламен Димитров – електрическа китара, Георги Русев – бас китара. Гост музикант е и Марияна Добрева-Велева. Миксът е на Стоян Бозов. За мастъра отговаря Юлиян Янев.
Самуел Мануелян и бандата му репетират усилено за посрещането на Джулай морнинг. Те ще са част от вече превърналата се в запазена марка на морския град сцена до моста. Подготвят сет с авторска музика, водена от песните „Born in the Copper Mine“ и „Мечтател“. На сцената с тях ще се качи и идейният двигател на събитието Марияна Добрева-Велева.
Бургас ще бъде домакин на едно от най-очакваните културни събития тази зима – концерт на блестящата американска пианистка Полин Янг. На 3 декември публиката ще има рядката възможност да се срещне на живо с артист, който световната музикална критика определя като една от най-ярките млади звезди на клавирната сцена. Събитието е част от българското ѝ..
Поетично-театрален спектакъл, създаден по произведения на съвременни бургаски автори ще представят студентите от Театрален колеж „Любен Гройс“ днес от 19:00 часа в Дома на писателя на ул. „Вола“. Инициативата се раелизира в партньорство със Сдружение „Бургаска писателска общност“. В поетичната част на спектакъла са включени стихотворенията:..
Изложбата „Медникарството - древно и вечно“ гостува в етнографския музей в Бургас. Тя е от Пловдивския етнографски музей и включва близо 80 съда, като и други предмети направени от мед. Медникарите са имали запазено място в големите панаири - Ескиджумайския и Узунджовския. Бакърджиите талигари тръгвали след Тодоровата неделя на..
Бургас подготвя второто издание на Гала вечерта на лауреатите в изкуствата. Тя ще се състои на 1 декември 2025 г. Събитието ще събере на една сцена творци, отличени с национални и международни награди през годината. Входът за публиката е свободен, нo събитието е тържествено и изисква официално облекло, посочват от община Бургас. Тази година Гала..
Бургас ще посрещне шведския куклен спектакъл "Старецът и неговото магаре" днес от 18:30 часа в Държавния куклен театър . Входът за събитието е свободен за малки и големи почитатели на кукленото изкуство, а героите общуват помежду си изцяло на английски език . А как един шведски спектакъл се реализира в пределите на България – ще разберем..
„Формата на нещата“ е пиеса от американския драматург Нийл Лабют, която ще бъде играна тази вечер в Драматичен театър „Адриана Будевска“. Тя е с вход свободен за бургаските ученици. Режисьор е Кристиана Бояджиева. Участват актьорите Йордан Ръсин, Яна Кузова, Теодор Папазов и Яна Маринова, която е продуцент на спектакъла и сподели:..
Изложбата „Бургас – сгради с душа“ представя архитектурното наследство на града през погледа на млади художници от Частна школа по изобразително изкуство Yulia Krasovska Art School. Тя акцентира върху запазените образци на градската архитектура от началото на ХХ век, видени и художествено интерпретирани от учениците в рамките на културно-исторически и..