Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фотоволтаичната централа на „Бургасбус” вече е присъединена към електроразпределителната мрежа

Изградената на територията на автобусното депо на „Бургасбус” ЕООД  фотоволтаична централа е предназначена за осъществяване заряд на батериите на електрическите автобуси, които обслужват градските линии. Генерираната електроенергия от фотоволтаичната централа захранва 44 броя зарядни станции за 34 соло и 10 съчленени електрически превозни средства. 

Фотоволтаичната централа е с инсталирана мощност от 990 kWp прави общинския превозвач независим от външни източници на енергия. Соларната централа беше пусната в експлоатация през октомври 2023 година, като първоначално генерираната от слънчевата светлина електроенергия се използваше само за нуждите на обществения превозвач.

След завършване на съответната процедура, от 5 юни фотоволтаичната централа вече е присъединена към електроразпределителната мрежа. Така генерираната от фотоволтаичните панели електроенергия на първо място се ползва за зареждане на електрическите автобуси, а излишъкът се насочва за продажба към електроразпределителната мрежа. 

Като надграждане на фотоволтаичната централа, като нейна интегрирана част, към настоящия момент се изгражда и система от локални съоръжения за съхранение на електрическа енергия с проектна мощност 0,49 MW и капацитет 1,075 MWh. 

С това ще се оптимизира системата за зареждане на електрическите автобуси, състояща се от 44 броя зарядни станции, 2 броя обслужващи трансформатори, фотоволтаична централа с 990 kW пикова инсталирана мощност и система от локални съоръжения за съхранение, интегрирана към нея.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Зрелостниците имат седмица, за да платят здравната си вноска за юли

До 25 август младежите, завършили средното си образование през тази година, трябва да внесат здравноосигурителната си вноска за юли, ако не са започнали работа или висше образование, напомнят от НАП. В Бургаска област около 3500 ученици са завършили средно образование, от които 2200 в Община Бургас. Тъй като абитуриентите не попадат в категориите ученици..

публикувано на 18.08.25 в 16:30

Катастрофа затруднява движението в района на Равда

Катастрофа затруднява движението в района на Равда по пътя I-9 Ахелой – Слънчев бряг, в посока Варна. Движението временно се осъществява в една лента. Ограничението е от км 211 до км 209. Трафикът се регулира от „Пътна полиция“.

публикувано на 18.08.25 в 14:30

Все повече хора искат да стават доброволци

Все повече хора искат да стават доброволци, смята Петър Неделчев, който е начело на Доброволното формирование УК N 17-01 към община Камено. В момента то включва 11 души с тенденция да се увеличат до 15.  В  помощ на РДПБЗН Бургас е кипът участва в гасенето на пожара край Българово в събота. Това беше първо тяхно участие изън пределите на община..

публикувано на 18.08.25 в 13:30

Три пожара са били потушени в област Бургас през уикенда

Три пожара са били потушени в област Бургас през последните дни. Огънят е засегнал постройки и сухи треви, а причините се изясняват. На 15 август около 15:15 ч. в Районното управление – Руен е постъпил сигнал за пожар в сухи треви и храсти край с. Разбойна, насочил се към южната част на селото. На място са работили пет противопожарни автомобила с..

публикувано на 18.08.25 в 10:00
снимката е илюстративна

Обстановката в Бургаска област е спокойна, няма активни пожари

Обстановката в Бургаска област е спокойна и към момента няма активни пожари. Огнищата от вчера са локализирани и няма опасност от разпространение, съобщи дежурният в Областната администрация - Бургас.  Пожар гори между Несебър и Равда, огънят е овладян (ОБНОВЕНА) Ситуацията се следи и остава под контрол. Задържаха 45 - годишен мъж заради..

публикувано на 18.08.25 в 08:30

ВиК ремонт променя трафика в Бургас: ограничения на „Дебелт“ и в „Зорница“

В Бургас се въвежда временна организация на движението заради ремонт на мрежата за водоснабдяване и канализация. Участък от ул. „Дебелт“ между ул. „Сливница“ и ул. „Александър Стамболийски“ се затваря за моторни превозни средства (МПС) от 10:00 ч. днес за срок от 10 дни. Ограничения има и в ж.к. „Зорница“. От 09:00 ч. днес до 18 септември се..

публикувано на 18.08.25 в 08:00

Понеделник започва със слънце, след обяд облаци, но без дъжд

В понеделник сутринта ще е предимно слънчево. Около и след обяд ще се развива купесто-дъждовна облачност и на много места в Западна и Северна България ще има превалявания от дъжд и гръмотевици. По интензивни ще са явленията в планинските райони. Почти без валежи ще остане в Източна България. Вятърът ще се ориентира от запад-северозапад, ще е умерен и..

публикувано на 18.08.25 в 07:08