Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йовковият "Серафим" затрудни част от бургаските седмокласници

Разработването на теза по разказа на Йордан Йовков „Серафим“ затрудни част от бургаските седмокласници. Задачата  беше от  НВО по български език и литература, което премина днес. Учениците трябваше да направят и преразказ на произведението "Урок по японски" на Виктория Бешлийска. Тези, които излизаха от училище"Св. Кирил и Методий"  споделиха, че тестът е бил лесен и са се справили с повечето задачи:

"Цитатът беше много зле. Разказът беше хубав.

Тезата не ми хареса, това произведение е от 6 клас, повечето сме го забравили.Тестът не беше кой знае колко труден.

Добре се представих, тезата ми беше трудна. Формулировката беше трудна.

Надявах се да се падне нещо от 7 клас.

Сцепих мрака! Мислех, че ще се справя по-зле, ама беше добре!

На мен ми беше лесно, понеже "Серафим" ми е един от любимите разкази."

Голяма част от анкетираните са посещавали частни уроци, за да успеят да получат по-добри резултати. Само две от момичетата са се подготвили сами. Те са ползвали онлайн платформа, решавали са НВО от минали години, ходили са на пробни матури и са разчитали на знанията, придобити в час по български език и литература.

Преди дни от асоциация "Родители" разпространиха изявление, в което настояват за промени в НВО за 4, 7 и 10 клас. В него пише:

" В настоящия си вид то не отговаря на първоначално обявения замисъл да служи за „диагностика“ на образователната система и като инструмент за установяване в каква степен учениците са усвоили ключови компетентности и учебно съдържание. Накратко – в сегашния си формат НВО не е в интерес на децата и се нуждае от сериозно преразглеждане. В същото време ежегодното му провеждането изисква огромен финансов и организационен ресурс, без да са налице ясни и видими положителни резултати.

Всяка година хиляди български ученици влизат в изпитната зала с тежест в гърдите и страх в очите. Те не просто се явяват на изпит – те прекрачват прага на преждевременно състезание, чийто залог често е свързан не със знание и личностно развитие, а с напрежение и усещане, че бъдещето зависи от няколко листа с тестови задачи. В сегашния си вид НВО се е превърнало в източник на неравенство, тревожност и подмяна на образователната цел. То създава среда, в която подготовката за тестове измества на заден план реалното учене, креативността и личното израстване. Децата ни не се учат как да мислят, а как да отговарят „правилно“. Често губят вяра в себе си, защото не са „достатъчно добри“ според една изкуствена скала.

Попитахме днес чакащи родители дали са запознати с позицията и дали според тях е нужна промяна:

"Мисля, че промяна може да има не във формата на изпита, а в периода, в който се провежда.Би трябвало да бъде или по-рано, или по-късно- в 6 или 8 клас. В 7 ми клас е трудно за самите деца да се справят с пубертета, с приемането им в обществото, точно този период е може би най-неподходящият."

"Форматът е подходящ, имайки предвид начина на обучение между пети и седми клас. Даже е по-лесен спрямо преди няколко години, имам и голяма дъщеря  на 26 години и сравнявам." 

Изпитният вариант от днес ще бъде качен на сайта на МОН.

ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:

По публикацията работи: Десислава Златева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

БДУ обяви допълнителен прием за учебната 2025/2026 година

Бургаският държавен университет „Проф. д-р А. Златаров“ обявява допълнителен прием за специалности, в които има незаети места след третото класиране, за учебната 2025/2026 година. Кандидатстудентските документи ще се приемат в Учебно-информационен отдел на Университета, който е на бул. „Проф. Якимов“, №1, студентско общежитие, бл. №1, от 9 до 12..

публикувано на 29.07.25 в 16:30

Общинският съвет подкрепи разширението на детска градина „Пинокио“ в ж.к. „Меден рудник“

Общинският съвет в Бургас подкрепи докладната записка на кмета за подобряване на образователната инфраструктура в най-големия си жилищен район – ж.к. „Меден рудник“, чрез изграждане на нов павилион на иновативната детска градина "Пинокио". В отговор на нарастващите нужди на местната общност и демографския ръст в комплекса и за изпълнение на тази цел,..

публикувано на 29.07.25 в 12:23

Висшето училище по телекомуникации и пощи предлага нови възможности за магистърски програми

Висшето училище по телекомуникации и пощи е най-старото специализирано висше училище в страната. Специалностите, които предлага за обучение в различните степени (бакалавър, магистър, професионален бакалавър, доктор) дават достъп до най-търсените професии на пазара на труда, с перспектива да запазят привлекателността си занапред. „ Институцията..

публикувано на 28.07.25 в 11:50

Търси се началник на РУО-Бургас

Конкурс за длъжността „началник на регионално управление на образованието” в Бургас е обявен със заповед на министъра на образованието Красимир Вълчев.  Крайната дата за подаването на документи е 4 август.  След напускането на Петя Петрова институцията се управлява временно от експерта Валентина Камалиева. Конкурси още са обявени за..

публикувано на 27.07.25 в 17:30

Ванеса Калинкова от ППМГ “Акад. Никола Обрешков” е световен шампион по лингвистика

Ванеса Калинкова от ППМГ “Акад. Никола Обрешков” Бургас стана първа в света, абсолютна шампионка на най-престижната Международна олимпиада по лингвистика. Това съобщи кметът Димитър Николов в профила си във фейсбук. Тя безапелационно спечели златен медал от олимпиадата в Китайско Тайпе с рекорден брой състезатели от над 40 държави. Новината..

публикувано на 27.07.25 в 11:30

Изявени ученици ще могат да учат безплатно в български университети

Изявени  ученици и първокурсници, които са се проявили в международни олимпиади, ще могат да учат безплатно във висши училища и да получават стипендии, съобщиха от МОН. За целта министерството е представило за обществено обсъждане нова  програма, озаглавена „Избирам да следвам в България". Подкрепа ще получат лауреати от международни олимпиади,..

публикувано на 26.07.25 в 16:00

Община Бургас ще съфинансира асансьор за деца със специални потребности в СУ "Йордан Йовков"

Община Бургас ще съфинансира изграждането на асансьор и ремонт на прилежащата инфраструктура в училище „Йордан Йовков“. Целта е да се осигури достъпна архитектурна среда за ученици със специални потребности, като училището кандидатства по Националната програма „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“. Сградата на..

публикувано на 24.07.25 в 17:00