Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Решения от заседанието на ОбС:

Разширяват ул. "Одрин" и разкриват филиал на НМА в Бургас

| обновено на 24.06.25 в 14:06

Общинските съветници в Бургас одобриха изработването на нов Подробен устройствен план за утвърждаване на трасе с четири ленти за разширение на ул. „Одрин“.Участъкът е  от пътен възел „Товарна гара“ до началото на кв. „Долно Езерово". Това решение дава възможност за изграждане на четирилентов път до квартала. Пътят е на  Агенция „Пътна инфраструктура“. Тя трябва да изчисли колко ще струва пътя, а ние ще помогнем с документация, обясни кметът Димитър Николов. Той призова народните представители от всички партии от бургаски регион да се обединят, за да може да се реализира идеята.
Днес тя бе подкрепа от общинските съветници от различните групи, като мотивацията си "за" направиха Стоян Грозев от  „КОД – Български възход – Граждани за общината“ и арх. Дилян Георгиев  от коалиция  "Продължаваме промяната - Демократична България". Двамата подчертаха важността на проекта, тъй като чрез него ще се подобри пътната инфраструктура и ще намалеят катастрофите.
На заседанието бе решено още общината да предостави за безвъзмездно ползване на стационарна система за измерване на скорост от бургаската полиция. Тя се намира на бул."Стефан Стамболов". Съветниците одобриха новоизградена улица да бъде кръстена"Дружба" и официално именуваха комплекс "Хоризонт" да бъде вписан с това име.

Новината на днешната сесия дойде от кмета Димитър Николов, който заяви, че Софийския университет ще осъществи прием по бакалавърски програми по специалностите  Японистика и Китаистика в Бургас. Това ще стане още тази учебна година.Той подчерта и значимостта на разкриването на филиал на Националната музикалната академия. Подкрепа на решението  дойде от Веселин Пренеров, Ясен Проданов и Тодор Ангелов. Тъй като първият припомни значимостта на дейността на композитора Георги Шагунов, чиято мечта била да има висше музикално училище в Бургас, Мариян Иванов припомни, че къщата на музиканта все още не е реставрирана и превърната в Дом на музиката.

Съветниците одобриха днес и  финансовите отчети на общинските дружества, на комисията за наркотични вещества, осигуриха средства за  яхт клуб Бургас, за няколко изявени спортисти, както и за състезателя Стоян Копривленски,за да участва в Бургас във вечер на бойните спортове. 

Гласувани бяха пари  за техника  за Онкологичния център. Бяха одобрени по-високи цени на няколко общински паркинга и увеличението на кадровия състав на ОП"Транспорт".

Съветниците  решиха  да бъде създадена комисия, която ще изработи и Етичен кодекс за тяхната работа.

ПОВЕЧЕ В ЗВУКОВИЯ ФАЙЛ:


По публикацията работи: Християна Йорданова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Созопол празнува днес

Празничният 17 юли започва с литургия в храм "Св. вмцча Марина" от 8 часа, а час по-късно стартира традиционният плувен маратон от рибарското пристанище. На обяд ще се проведе водосвет и благославяне на празнична трапеза в местността "Света Марина". От 20 часа започва тържественият концерт-спектакъл "Пей сърце" с участието на Георги Христов...

обновено на 17.07.25 в 08:12

Жълт код за дъжд в Сливен, в Бургас - за високи температури

Оранжев и жълт код за дъжд и гръмотевици издаде за днес Националният институт по метеорология и хидрология за 19 области. За четирите най-югоизточни области е издаден жълт код за високи температури. За Сливен е издаден жълт код за дъжд. След обяд в четвъртък и през нощта срещу петък ще има краткотрайни интензивни валежи и гръмотевични бури, с локални..

публикувано на 17.07.25 в 07:20

Почина писателят Иво Христов

Навръх 24-тия си рожден ден почина Иво Христов. Младият писател се бореше над 10 години с коварно заболяване и претърпя с несломим дух множество операции. Иво пишеше книги и събираше средства за лечението си. Хиляди хора го подкрепяха.   Диагнозата му бе  Неврофиброматоза тип 2. Болест, поразяваща с туморни образования мозъчните нерви в централния и..

публикувано на 16.07.25 в 18:47
Снимката е илюстративна

Затварят за автомобили част от ул. „Ивайло“ за три месеца

Затварят част по ул. "Ивайло" в Бургас от 10 часа утре, съобщават от общината.  Причината е ремонтно-възстановителните дейности по асфалтовата настилка след подменена ВиК.  Ограничението е за три месеца и се въвежда временна организация на движението, като се затваря участъкът от ул. "Македония" до ул." Цар Самуил". 

публикувано на 16.07.25 в 18:00

Година след пожарите във Воден и Крайново: Спомням си за моята си къщичка

Срокът за настаняване във фургоните  трябва да бъде удължен. В момента той е до 30 септември тази година, обясни кметът на Болярово Христо Христов. Той ще поиска хората, които са без дом да останат в тях, докато е необходимо. Към момента във Воден има изградени 6 сглобяеми къщи, в Крайново те са две. Двама души в момента търсят да закупят жилища във..

публикувано на 16.07.25 в 16:41
Община Сливен

Запазват се всички социални услуги на община Сливен през 2026 година

Годишният план на община Сливен предвижда запазване на всички социални услуги през 2026 година. Запазва се и броят на потребителите, съобщават от общината.  Заложено е увеличение на броя на местата в Дневния център за пълнолетни лица с увреждания. Предвижда се и увеличаване на персонала.  Поетапно се обновяват материалните бази, за да бъде..

публикувано на 16.07.25 в 16:30

Кризата с безводието се задълбочава, в 1/4 от общините има воден режим

Кризата с безводието се задълбочава и тази година населените места на воден режим ще са повече . Прогнозата е на експерти от Климатека.   Към началото на юли язовирите са пълни средно около 60%,  а по остарялата ВиК мрежа всяка втора капка се губи преди да стигне до потребителите . Сред ключовите мерки са подобряване на инфраструктурата..

обновено на 16.07.25 в 15:11