В разгара на жътвената кампания в област Бургас вече са възникнали три пожара в житни масиви на територията на общините Карнобат, Камено и Средец, при които са унищожени общо 116 декара посеви. Властите напомнят, че спазването на противопожарните мерки е от ключово значение за опазване на реколтата. Палене на открит огън, тютюнопушене, паркиране и нощуване на превозни средства в близост до житни посеви или складиран фураж са забранени до окончателното прибиране на реколтата. Техниката трябва да е изправна, за да не се допускат инциденти, а при пожар гражданите трябва да сигнализират на телефон 112 и да пристъпят към гасене с наличните средства, както и да организират евакуация на хора, имущество и техника при необходимост.
Освен опасността от пожари, продължителното сухо и горещо време създава риск и за дърветата в градска среда. Високите температури, последвани от по-хладни нощи, водят до воден стрес, изсушаване и структурна слабост на дървесината. Това увеличава вероятността от пукнатини по кората, чупливост и неочаквано падане на клони, особено при дърветата с големи корони в паркове, градини и по улиците. Подобни процеси правят дърветата по-уязвими на болести, вредители и механични повреди.
Експертите съветват жителите и институциите да следят за признаци на увреждане на дърветата и при необходимост да ограничат достъпа в зони с повишен риск от падащи клони, особено след продължителни горещи и сухи периоди. Спазването на мерките за пожарна безопасност и поддръжката на зелените площи са ключови за намаляване на щетите през летния сезон.
Бургас е домакин на еднодневна международна работна среща "Черноморски иновационен хъб: Наука, иновации, морски индустрии и цифрова свързаност". Тя е част от проекта "В подкрепа на синята и интелигентна трансформация на Черноморския басейн - Сини порти"/Empowering Blue and Smart Transformation of Black sea Basin- Blue Gates BSB 00189, финансиран от..
Липсата на вода и сушата са едно от големите предизвикателства при гасенето на пожарите край село Скала, община Сунгурларе. Днес на помощ на огнеборците там са и военни, както и самолети, и хеликоптери. Според местни огънят е тръгнал от съседното село Балабанчево. Локализиран, но не загасен, е пожарът край сунгурларското село Скала..
Днес е Международният ден на младежта. Като такъв е отбелязан за пръв път на 12 август 2000 година. Обявен е с резолюция на Генералната асамблея на ООН на 17 декември 1999 г. по предложение на Всемирната конференция на министрите по делата на младежта, състояла се в Лисабон от 8 до 12 август 1998 година. В България празникът се чества от..
Иван Тодоров, баща на две деца и дългогодишен служител на Българската армия и Военноморските сили на България, се нуждае спешно от бъбречна трансплантация, която трябва да бъде извършена в Турция. Цената на животоспасяващата интервенция е непосилна за неговото семейство, а времето е решаващ фактор. Това съобщи в емоционален пост в социалните мрежи..
Организацията Амнести Интернешънъл България ще проведе неформална информационна среща днес от 17.30 в град Бургас. Присъстващите ще имат възможност да се запознаят с историята на Амнести Интернешънъл България, приоритетните кампании и начините, по които могат да станат част от общността - като активисти, доброволци или членове . Това заяви..
Самодейци от 11 населени места в община Сливен представиха обичаи, песни, танци и инструментални изпълнения на XIII Национален събор на народното творчество в Копривщица. Те се завърнаха с първи и втори отличия. Съставите от Сливен бяха подбрани след участие в традиционния фолклорен събор в Кермен през юни. Община Сливен осигури транспорта им до..
Одобрените домакинства по проекта за подмяна на стари отоплителни уреди в Бургас ще могат да подпишат договорите си в периода от 11 до 30 август в офисите, в които са подали заявленията. В списъка с одобрените са включени всички домакинства, получили между 14 и 3 точки при класирането, както и тези с 4 и 3 точки, кандидатствали през първия прием от 6..
Бургас е домакин на еднодневна международна работна среща "Черноморски иновационен хъб: Наука, иновации, морски индустрии и цифрова свързаност". Тя е..
Иван Тодоров, баща на две деца и дългогодишен служител на Българската армия и Военноморските сили на България, се нуждае спешно от бъбречна..
Организацията Амнести Интернешънъл България ще проведе неформална информационна среща днес от 17.30 в град Бургас. Присъстващите ще имат..