Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Установяват щетите и засегнатите площи от пожара на Солниците

Снимка: Фейсбук/Лагуната на живота


Тепърва ще се установяват щетите и засегнатите площи, които огънят нанесе в района на бургаските солници. Екипи на Българска фондация Биоразнообразие, която години наред работеше по проект там, са били  на място. Буквално пред тях избухва пожарът вчера. Радостина Ценова от бургаския клон каза, че е твърде вероятно огънят да е тръгнал от запалено сметище.

"Понеже тревите са буйни и сухи огънят се разраства за секунди. Такива територии с високи сухи треви са опасни, защото са като факли и пламват бързо. Огънят стигна до границите на резерват Атанасовско езеро, макар че "граници" е условно понятие. Много от видовете гнездят по диги и валове, но не в района в който е бил пожара. Птиците на Атанасовско езеро са  много уязвими както от наводнения, така и от пожари", каза Ценова.

Изгоря едно от емблематичните места за наблюдение на есенната миграция на птиците - Точката. Ценова допълни, че тепърва ще се мислят варианти за възстановяването му, но още вчера са се свързали хора с желание за това.

 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Светофарът на „стъкленото“ кръстовище в Сливен временно ще работи на мигаща жълта светлина

Във връзка с основен ремонт на бул. „Цар Симеон“ за подобряване безопасността на движението и облекчаване на трафика от превозни средства, светофарът на така нареченото „стъклено“ кръстовище временно ще работи на мигаща жълта светлина.   Срокът на предприетата мярка е до два месеца. От Община Сливен призовават водачите да преминават през..

публикувано на 28.08.25 в 18:00
ЖП гара

Модернизацията на ЖП-линията Пловдив-Бургас ще е завършена до три години

До края на 2028 година трябва да бъде изцяло завършена модернизацията на жп- линията "Пловдив- Бургас", което е с дължина близо 300 км обяви зам.- транспортният министър Любен Ненов. Предвидената максимална скорост на движение на влаковете в участъка е 160 км в час.  Откриват обновената жп гара в Зимница Приключена е рехабилитацията и на жп-..

публикувано на 28.08.25 в 17:30

Затварят за ремонт ул. „Васил Левски“ в Бургас за три месеца

Улица „Васил Левски“ в Бургас ще бъде затворена за движение на моторни превозни средства в участъка от ул. „Дебелт“ до бул. „Мария Луиза“. Ограничението влиза в сила на 29 август от 10:00 ч. и ще продължи три месеца. Причината е извършването на ремонтно-възстановителни дейности на пътната настилка и тротоарите. За движението ще бъде въведена временна..

публикувано на 28.08.25 в 17:00

Реставрират исторически обекти на Петрова нива и Русокастро

Трансграничен проект между Българи и Турция обединява две общини и две институции, които следват принципите на устойчивия туризъм и насърчаващ мобилността от двете страни на границата. Предстои реставрация и консервация на част от крепостната стена на Русокастро, такива дейности ще има и в Музейния център на Петрова нива, а от турска страна ще..

публикувано на 28.08.25 в 16:27

Евростат: България е на второ място по дял на хората в риск от бедност

България е на второ място след Словакия по дял на хората в риск от бедност, които не могат да си позволят да се хранят нормално – близо 38%. Това сочат данните на Евростат за 2024- година. Според методологията на изследването това означава, че тези хора не могат да си купуват месо, риба или техния вегетариански еквивалент през ден. Първенецът по..

публикувано на 28.08.25 в 14:40

Завършва ремонтът на футболния стадион във Ветрен

Ремонтът на футболния стадион в кв. „Ветрен“ е към финал и се очаква теренът и прилежащите зони да бъдат напълно готови до средата на септември, информира Община Бургас. Тогава съоръжението ще може да приеме първите трениращи отбори. Вече е започнало полагането на изкуствена трева с високо качество, която позволява интензивна експлоатация и ще даде..

публикувано на 28.08.25 в 12:00

В Камено ще представят проект за мобилност в трансграничните туристически дестинации

В Камено ще се проведе пресконференция за началото на проект „Портал през историята: Мобилността в трансграничните дестинации“ (MOBIGATE). Проектът ще се реализира в партньорство между Община Камено, Община Кийкьой, Дирекцията на националните паркове в Къркларели и Музей „Александър Фол“ – Малко Търново. Основната му цел е насърчаване на устойчивия..

публикувано на 28.08.25 в 09:40