Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва ваксинацията на момичета и момчета срещу HPV по новата програма

Снимка: pixabay

Човешкият папилома вирус (HPV) е най-честият причинител на сексуално-предавана инфекция и е причина за появата на кожни брадавици, аногенитални брадавици и папиломни образувания на дихателните пътища. Освен това обаче HPV причиняват 5% от всички онкологични заболявания при жените и мъжете по света, като напр. рак на маточната шийка, рак на вагината, рак на влагалището, рак на пениса, рак на ануса, рак на глава и шия, рак на устната кухина, рак на гърлото и др. Най-често срещаният е рака на маточната шийка.

Статистиката сочи, че всяка година около 67 500 ракови заболявания, причинени от HPV, се диагностицират в държавите членки на ЕС. От тях около 33 000 са новодиагностицирани случая на рак на маточната шийка, а 15 000 са починалите от това раково заболяване. Ракът на маточната шийка е втората водеща причина за смърт от рак при жените до 45 години у нас.

Има надежда обаче, тези данни да бъдат променени и с положителен знак, защото раковите заболявания, причинени от HPV могат да бъдат предотвратени чрез ваксинация.

Натрупаните данни през последните 20 години сочат, че ваксините срещу HPV са високоефективни и безопасни.

При ваксинираните лица рискът от ракови заболявания, причинени от HPV, намалява с над 80%. В държави като Австралия, Канада, Дания, Испания, Швеция, Шотландия и САЩ се отчита съществено намаляване на заболели от рак на маточната шийка при ваксинирани лица, като в някои държави (Великобритания, Австралия) ракът на маточната шийка се счита за почти ликвидиран.

У нас започва безплатната ваксинация на момичета и момчета срещу HPV по новата програма.

Министерството на здравеопазването (МЗ) и Националната здравноосигурителна каса стартират дейностите по Националната програма за първична профилактика на ракови заболявания, причинени от човешки папилома вирус (HPV) 2025-2030 г.

В рамките на новата програма, право на безплатна ваксинация срещу HPV тази година ще имат както момичета на възраст от 10 до 15 ненавършени години, така и момчета от 10 до 14 ненавършени години.

Ваксините ще се поставят от общопрактикуващите лекари и от лекари педиатри и акушер-гинеколози.

През 2025 г. по Националната програма за първична профилактика на ракови заболявания, причинени от човешки папилома вирус (HPV)

1.   Безплатна първа доза ваксина срещу HPV могат да получат:

  • момичета на възраст от 10 до 15 ненавършени
  • момчета на възраст от 10 до 14 ненавършени

2. Безплатна втора доза ваксина срещу HPV могат да получат:

  • момичета на възраст от 10 до 16 ненавършени
  • момчета на възраст от 10 до 15 ненавършени, след интервал от 6-12 месеца от първа доза, независимо дали е поставена по национална програма или не.

Д-р Кремена Пармакова - началник отдел на заразните болести в дирекция „Обществено здраве“ към МЗ изтъкна предимствата на тази ваксина.

"Ваксината срещу HPV е позната в света почти 20 години и се прилага успешно в редица държави, благодарение на ваксинацията срещу HPV много животи са спасени. Много държави в Западна Европа и Австралия също, отчитат спад в регистрираните ракови заболявания, причинени от този вирус и много спесени животи. Да, родителите е добре да се замислят, че така гарантират едно бъдеще на децата си, като намаляват риска те да се срещнат с раково заболяване“, изтъкна тя.

По думите ѝ, оптималното време в което се поставя ваксината е преди началото на сексуалния живот, тъй като е установено, че когато човек е по-млад, изгражда по-добра имунна защита, а от друга страна, когато човек още не е провел своя първи сексуален контакт, той не се е заразил с HPV - тези типове към които е насочена ваксината, защото HPV причиняват най-често предаваните сексуални инфекции.

Ваксините ще се поставят от общопрактикуващите лекари и от лекари педиатри и акушер-гинеколози.

Повече информация ще намерите на Специализирания сайт на МЗ за имунизациите в България - Плюс мен.

Ако все пак ваксината се поставя на по-късна възраст, нужно ли е да се правят допълнителни изследвания и какво следва, ако резултатите са положителни?

Чуйте подробности в интервюто на Ана Попова в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

НС: Болниците отново ще имат лимити за дейностите, плащани от НЗОК

Болниците отново ще имат лимити за дейностите, плащани от Здравната каса, реши окончателно Народното събрание. Тази поправка в  Закона за здравното осигуряване беше прокарана от ГЕРБ в последния момент и приета от управляващото мнозинство заедно с промяната, която предвижда Здравната каса вече да има двама подуправители. Според приетите текстове..

обновено на 17.07.25 в 16:09

5000 лв. заплата ще получават специализанти в бургаска болница

5000 лв. заплата ще получават специализантите  в една от частните бургаски болници. Месечното възнаграждение ще е без обвързващ договор след приключване на специализацията те да остават на работа в здравното заведение.  Осигуреното възнаграждение е над два пъти по-високо от минималната стартова сума, за която настояха при протестите си младите..

обновено на 17.07.25 в 15:35
Снимката е илюстративна

Община Бургас с финансова подкрепа за лекарите специализанти в общинските болници

Община Бургас ще осигурява финансова подкрепа за лекарите, които специализират в общинските лечебни заведения.  Администрацията предвижда да отпусне по 2000 лв. на година за целия курс на обучението им.  Инициативата е част от дългосрочната общинска стратегия за задържане и развитие на медицинските кадри и подобряване на здравните услуги в..

публикувано на 16.07.25 в 10:50
Д-р Албена Тодорова

Безплатни прегледи при хематолог започват от днес в Бургас

Кампания за безплатни профилактични прегледи при клиничен хематолог ще се проведе в УМБАЛ Бургас. Прегледите започват на 14 юли, като за тях е необходимо предварително записване на  телефон 0879 357 591 от 18:00 до 19:30 ч. Прегледите са насочени към пациенти с установена или подозирана анемия, съмнения за злокачествени хематологични..

обновено на 14.07.25 в 09:51

Болничните асоциации се включват в обсъждането на промени в специализациите

Болничните асоциации се включват в обсъждането на нормативни промени в правилата за специализациите в здравната система. Те ще участват във втората среща на работната група, създадена да подготви такива промени, по настояване на младите лекари от инициативата "Бъдеще в България".  Миналата седмица в работната група беше обсъдена идеята за провеждане на..

публикувано на 14.07.25 в 08:00

Д-р Пламен Панайотов: Засега няма ръст на летни вируси по морето

„Летните вирусни инфекции са многообразни и се характеризират с различни прояви, от хрема, болки в гърлото, кашлица, температура, до стомашно-чревен дискомфорт и диария“, казва бургаският общопрактикуващ лекар Пламен Панайотов. Той съобщи, че в момента се наблюдава минимално и съвсем обичайно за сезона повишаване на вирусни инфекции свързани с..

публикувано на 13.07.25 в 09:45

Отпускат безплатно два антибиотика за деца до 7 години - какви са неяснотите

Два антибиотика за домашно лечение на деца до 7-годишна възраст с остри инфекциозни заболявания вече ще бъдат заплащани от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Мярката влезе в сила от вторник 08 юли. Според бургаския общопрактикуващ лекар Пламен Панайотов това е една похвална инициатива, която цели да постави приоритет върху детското..

публикувано на 11.07.25 в 13:15