Община Бургас ще съфинансира изграждането на асансьор и ремонт на прилежащата инфраструктура в училище „Йордан Йовков“. Целта е да се осигури достъпна архитектурна среда за ученици със специални потребности, като училището кандидатства по Националната програма „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“.
Сградата на училището е построена през 1979 г. и не отговаря на съвременните изисквания за достъпна среда. В момента там се обучават четирима ученици с физически увреждания, като един от тях не може да посещава присъствено учебните занятия поради невъзможност за безопасен достъп. Изготвен е проект за асансьор и ремонт на прилежащата инфраструктура.
Министерството на образованието и науката финансира до 50 % от сумата, а останалите средства следва да бъдат осигурени от училището или общината. Поради финансовата невъзможност на училището, което в момента извършва и основен ремонт на физкултурния салон със собствени средства, Община Бургас може да осигури останалаите средства за съфинансиране на проекта.
Средствата могат да бъдат осигурени от бюджета на Община Бургас за 2025 г., а решението на Общинския съвет предвижда и предварително изпълнение, за да се спази срокът за кандидатстване.
Националното училище по музикално и сценично изкуство „Проф. Панчо Владигеров“ в Бургас ще има нов директор. До конкурса в Министерството на културата са допуснати двама кандидати. Това са настоящият директор на общинското предприятие „Летен театър, фестивали и концерти” Димитър Маджаров и оперната певица Биляна Данаилова. Те ще се явят на прослушване..
17 нови конферентни зали ще ползват студентите в Колежа по туризъм. Те са факт благодарение на ремонт, продължил около година. Днес обновения колеж в Морската градина на Бургас бе официално открит. Това стана с водосвет, в присъствието на министър Красимир Вълчев, кмета на Бургас Димитър Николов, областния управител Владимир Крумов..
Забраната за ползване на мобилни телефони в училище ще влезе още от тази учебна година. Промяната е част от законодателни промени, които вероятно ще бъдат гласувани от Народното събрание през ноември. Това каза в Бургас министърът на образованието Красимир Вълчев. Той бе в морксия град за откриването на обновения Колеж по туризъм. Над 20..
В над 400 училища в страната днес ще се проведат държавни зрелостни изпити – по профилиращ предмет в 177 училища и по професия в 391 училища. На изпитите се очаква да се явят над 3500 ученици. Най-предпочитани за матурите са английски език, география и икономика, биология и здравно образование, предприемачество, история и цивилизации и информационни..
"Драмата на раздвоението" по стихотворението на Пейо Яворов "Две души" бе темата за интерпретативно съчинение в последната 41 задача от днешния зрелостен изпит по български език и литература. Това съобщиха от Министерството на образуванието и науката. Избралите есе писаха по темата "Силата да прощаваш". 5763 зрелостници се явиха на матурата, която се..
Регионалното управление на образованието (РУО) в Бургас има нов началник, съобщи пресцентърът на МОН. Това е Валентина Камалиева. Тя е избрана след проведен конкурс в Министерството на образованието и науката. Досега тя заемаше длъжността като временно изпълняващ. Преди това е била старши експерт по организация на средното образование и по обществени..
Бургас е домакин на международна конференция под надслов „Регионът на Черно море и Балканите – заедно в „Еразъм+“. Целта е обмен на идеи и добри практики за общи препоръки на страните от региона във връзка със следващия програмен период на европейската образователна програма. "Основната идея на днешната конференция е да обединим колегите..
Националното училище по музикално и сценично изкуство „Проф. Панчо Владигеров“ в Бургас ще има нов директор. До конкурса в Министерството на културата са..