Седемнадесето издание на празника на пъпеша се провежда в каварненското село Българево. Събитието за поредна година събира местни жители, гости и любители на сладкия летен плод на централния площад в селото.
Тазгодишното издание се организира от Община Каварна със съдействието на кметството и Народно читалище „Народен Будител – 1940“ в Българево.
В първия ден на събитието посетители имаха възможност да опитат различни по сладост пъпеши, предоставени от местни производители.
Празникът на пъпеша бе открит от кмета на селото Георги Георгиев и кмета на Каварна Елена Балтаджиева, които поздравиха присъстващите.
“В най-голямото село в нашата община този празник се превърна в поминък, който привлича със сладостта си и създава удоволствие за душата. Всички са чували имената на Димитър Моканов, Анастас Панайотов, Константин Георгиев, Петър Георгиев, Христо Хаджиев, Диана Илиева – и още други… Тяхната продукция е известна и извън селото, а добра реклама правят и заселилите се тук чужденци от близки и далечни страни, от света, както и наши сънародници от различни градове на България”, каза Елена Балтаджиева.
На сцената бе поканена и Снежана Петрова от Българево, която е поставила началото на празника на пъпеша преди 17 години. Тя получи благодарствен адрес от кмета на селото и председателя на Народно читалище „Народен Будител – 1940“ Красимир Митев.
Организаторите бяха подготвили също изложба с карвинг декорации, изработени от пъпеш. Титлата в надпреварата за най-голям пъпеш тази година бе връчена на Петър Петров. Първото място за най-сладък пъпеш бе отредено на Панайот Петров. Най-старият пъпешар в района е Параскева Райчева, а най-младият производител тази година е Дилян Панайотов.
Посетителите имаха възможност също да чуят музикална програма с участието на самодейци.
Празникът на пъпеша продължава с избор на пъпешар на годината.
Пъпешът е истинска витаминозна бомба. Съдържа високи количества витамин C, който стимулира производството на колаген – ключов за еластичната и млада кожа. Освен това в пъпеша се откриват бета-каротин (провитамин A), витамин B-комплекс, калий и антиоксиданти, които се борят със свободните радикали – основните „виновници“ за стареенето.
Хидратация отвътре – за здрава кожа отвън
Съставен от над 90% вода, пъпешът е отличен начин да поддържаме организма и кожата си добре хидратирани през горещите летни дни. Хидратацията е критична за сияен тен, гладка кожа и намаляване на фините линии.
Натурален съюзник в козметиката
В много традиционни култури, включително в Близкия изток и Азия, маската от пъпеш за лице е изпитан домашен трик за освежаване и подмладяване на кожата. Ензимите и естествените киселини в плода действат като нежен пилинг, който премахва мъртвите клетки и озарява тена.
Ниско съдържание на калории – високо съдържание на красота
С около 35–40 калории на 100 грама, пъпешът е любим и на онези, които се грижат за фигурата си. Лек, засищащ и сладък, той е идеална алтернатива на вредните десерти – без угризения и с добавен бонус за кожата.
Легенди и символика
Още в Древен Египет пъпешът е бил смятан за свещен плод, символ на плодородието и жизнената сила. През Ренесанса пък италианските благороднички използвали сока от пъпеш за избелване и омекотяване на кожата.
Пъпешът не е просто лятна наслада – той е съюзник на здравето, младостта и красотата. Независимо дали го похапвате, прилагате върху лицето си или го използвате в козметика „направи си сам“, този плод напълно заслужава титлата „плодът на красотата“.
Бургас ще бъде домакин на Четвъртия Фестивал на способностите, който ще се проведе на 13 септември в Морската градина пред Пантеона. Събитието се организира от Българската асоциация на лица с интелектуални затруднения (БАЛИЗ) със съдействието на Община Бургас. През целия ден посетителите ще могат да разгледат и да се включат в 26 ателиета, в които..
Едно от най-посещаваните кътчета за природолюбители в Бургас – Пътеката на саблеклюна, вече е изцяло реновирано. Промяната е реализирана от Българска фондация Биоразнообразие по проект Empower Us, който цели социално-икономическо овластяване на крайбрежните общности и устойчиво развитие на региона. Обновеното пространство предлага нови информационни..
Диана Фъртунова издаде книгата си „Легенди от крепостта Русокастро“. В нея има три художествени разказа, вдъхновени от реални археологически находки, открити при разкопки на едноименната средновековна крепост. Сюжетите са развити в исторически достоверен контекст и пренасят читателите назад във времето, каза при представянето на книгата..
Фестивалът "Вино и любов" съчетава вкуса на качественото вино и красотата на изкуството. Стартът на събитието бе даден от зам.-кмета на Созопол Тодор Дамянов. Програмата днес и утре включва италианска вечер с Моника Карагенова и „The Style“, както и шоуто „Flamingo“. На феста участват 6 винопроизводители. Могат да се дегустират био храни,..
Тони Димитрова изпраща динамично лято тази година с много участия и концерти, това сподели тя в предаването на БНР - Бургас "Ева в неделя". Певицата реализира и национално турне под надслов "Бъди щастлива, Ани", което започна през юни в София в зала 1 на НДК и премина през препълнените летни театри на още 8 града - Плевен, Велико Търново, Стара..
Оксана Желяпова е бесарабска българка, родена в Кишинев, Молдова. Майка й е молдовка, а баща й българин. Оксана е юрист, носителка е на титлата „Мисис България Вселена 2022“, известна е със своята благотворителна и обществена дейност в подкрепа на българската общност в Молдова и България. Тя е първата бесарабска българка, която я печелила..
На бял свят в зоопарка в Бургас се появи бебе алпака, съобщават от атракциона в социалните мрежи. Снежнобялото животно вече може да бъде видяно в зоопарка. Алпаката е домашно животно. Отглежда се във високите части на Андите на 3500 – 5000 m надморска височина, на териториите на Еквадор, Перу, Чили, Аржентина и Боливия. Алпаката е с..
Диана Фъртунова издаде книгата си „Легенди от крепостта Русокастро“. В нея има три художествени разказа, вдъхновени от реални археологически находки,..
Едно от най-посещаваните кътчета за природолюбители в Бургас – Пътеката на саблеклюна, вече е изцяло реновирано. Промяната е реализирана от Българска..
Бургас ще бъде домакин на Четвъртия Фестивал на способностите, който ще се проведе на 13 септември в Морската градина пред Пантеона. Събитието се..