Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Втори конкурс на името на Борислав Чакринов ще търси талантлив млад режисьор

Снимка: ДТ „Адриана Будевска“

Започва второто издание на конкурса за студенти, завършващи режисура, носещ името на дългогодишния режисьор и директор на Бургаския театър Борислав Чакринов - учител и ментор на голяма част от вече утвърдените имена от режисьорската гилдия в България и се провежда с подкрепата на Община Бургас.

Драматичен театър „Адриана Будевска" отново ще даде шанс на най-добрия млад режисьор да постави своя дипломен спектакъл на бургаска сцена. 

След много успешния старт на конкурса за студенти през 2024 г, сега бъдещите режисьори отново ще могат да се състезават за възможността да поставят на сцената на Драматичен театър „Адриана Будевска“ - гр. Бургас своя дипломен спектакъл.

През 2024 г. в конкурса участваха шестима абсолвенти. След сериозна конкуренция, която затрудни избора на комисията, първото място бе отредено на Мария Генова, а нейната интерпретация на пиесата „Мъртвешки танц“ от Аугуст Стриндбрг вече зае достойно място в репертоарния афиш на ДТ „А. Будевска“.

Тази година се очаква завишен интерес от завършващите младите режисьори, които ще могат да подават заявления за участие до 20 септември 2025 г. на адрес: гр. Бургас 8000, ул. „Цар Асен“ 28 А.


По публикацията работи: Свобода Атанасова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лина Михова представя романа си "Надарена или прокълната"

Премиера на най-новия си роман "Надарена или прокълната" ще направи днес бургазлийката, която живее и твори в Торонто, Канада - Лина Михова. Романът е смел и вълнуващ разказ за границите между дара и тежестта, между призванието и проклятието. История, която се докосва до дълбините на човешката психология и оставя дълъг послевкус. Представянето..

публикувано на 03.08.25 в 10:30

Представят операта "Трубадур" на Бегликташ

Операта "Трубадур" е второто заглавие в тазгодишното издание на летния  фестивал "Опера на светилището" и ще бъде представена тази вечер от 20:30ч, на сцената на Тракийско светилище Бегликташ, край Приморско. Фестивалът се провежда за шеста поредна година, с организатори Община Приморско и Държавна опера - Бургас. "Трубадур" е една..

публикувано на 02.08.25 в 15:30

За 16-ти път Сън трайб събира фенове на транс музиката край Бургас

16-то издание на един от емблематичните за Бургас фестивали за електронна музика продължава и днес. "Сън Трайб фест" по традиция се провежда в парк "Росенец".  Тази година изданието е в два дни и има две сцени с различна музика . Ще гостуват едни от най-големите имена в транс музиката, каза  един от организаторите  Мартин Стайков: "Тази..

публикувано на 02.08.25 в 14:00

Грандиозна първа вечер на Lozenets Music Fest 2025

С музика, светлини и бурни аплодисменти стартира Lozenets Music Fest 2025. Хиляди изпълниха парк Лозенец, за да станат част от грандиозната първа вечер на феста. Сцената бе завладяна от енергията на изпълнителите, а публиката им отвърна подобаващо.  Фестивалът продължава и тази вечер.

публикувано на 02.08.25 в 13:15

Ройшин Мърфи ще пее тази вечер в Бургас, преди това подгрява Руши

Броени часове остават до концерта на ирландската изпълнителка Ройшин Мърфи в Бургас. Тя е част от тазгодишното издание на BURGAS SUMMER LIVE, което ще се проведе на Морска гара.  Мърфи е добре позната от поп дуото Moloko, създало емблематични хитове като „The Time Is Now“, „Sing It Back“ и „Party Weirdo“. Самостоятелната ѝ кариера обаче е не по-малко..

публикувано на 02.08.25 в 12:15

Несебър празнува с един от вокалистите на Gipsy Кings

Един от вокалистите на Gipsy Кings Чико Кастийо идва с групата си Chico & The Gypsies в Несебър за празника на града 15 август.Концертът им е от 22 часа на сцената на Крепостните стени. Празникът започва още предходния ден на 14 август в Градска галерия „Радослав Ралев“ с тематична изложба, вечерно богослужение и литийно шествие, а акцент в..

публикувано на 01.08.25 в 13:48

„Солени ветрове“ започва днес в Бургас

Седемнадесетото издание на фестивала на бардовете и поетите с китара  - „Солени ветрове“ започва днес в Бургас. За тазгодишното издание пристигат двадесет и двама индивидуални изпълнители и шест дуетни формации. Международни участници има от Русия, Германия и Италия.  Т ази година жителите и гостите на Бургас ще имат възможността да видят и..

обновено на 01.08.25 в 10:55