Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На извънредна сесия на ОбС-Средец:

В Средец обсъждат отново проекта за фотоволтаичен парк край Дюлево

Разглеждат решението на областния управител за мораториум относно земите

Извънредна общинска сесия ще се проведе в Средец. На нея ще се обсъжда върнатото за преразглеждане, от Областния управител на Бургас Владимир Крумов, решение за налагането на мораториум за промяна на статута на земите и пасищата край село Дюлево и отмяна на старо решение за изграждането на най-големия фотоволтаичен парк в Бургаска област. 

Според областния управител в гласуваното решение има сериозни правни неточности и противоречия. 

На последното заседание на Общинския съвет в Средец, съветниците единодушно с 15-гласа „за“ отмениха спорно решение на предходния общински съвет за изграждането на фотоволтаичен парк, край 4 села, на обща площ от 800 декара. 

Причината беше сериозната съпротива оказана от жителите на село Дюлево, които на Общо събрание на селото гласуваха категорично против проекта. Освен това общинските съветници наложиха 50 –годишен мораториум върху промяната на статута на земите край селото. В решението на общинския съвет областният управител Владимир Крумов откри редица неточности и противоречия:

"Може би е допусната техническа грешка, не мога да кажа, но казват да се отмени въвеждането на мораториум, а всъщност те искат да се въведе мораториум. Тоест ние тук не можем да разберем реално какво решение взе Общински съвет. Освен това искаме да въведем мораториум на всички земи на територията на село Дюлево, само че там има частни имоти. Общинският съвет може да вземе решение само за общинските имоти, а не и за частните. В случая ще нарушим конституционното право на частната собственост на хората, а нямаме право."

Днес общинските съветници, на извънредна сесия в Средец, ще преразгледат върнатото от областния управител решение.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

С филма „Около света за 202 дни“ завършва ветроходния фестивал в Созопол

С прожекция на филма за българския мореплавател капитан Георги Георгиев ще завърши първото издание на ветроходния фестивал „Созопол Сейлинг Къп“ днес. Фестивалът продължи 3 дни, а в регатата, която беше неговото основно събитие, се включиха 34 яхти. Любовта към морето и ветроходството обединиха хората в екологични каузи, които организаторите на..

публикувано на 22.09.25 в 15:00

Провеждат общоградска церемония в Сливен по повод 117 години от Независимостта на България

В Сливен Денят на независимостта ще бъде честван с общоградска церемония, която ще започне от 18 ч.,на централния градски площад „Хаджи Димитър“. Събитието ще бъде съпроводено с ритуал по полагане на венци и  цветя пред паметника на Хаджи Димитър и сливенските възрожденци. Празничният ден в Града под Сините камъни ще завърши с концерт на сливенския..

публикувано на 22.09.25 в 14:00

Ямбол отбеляза Деня на независимостта в Музея на бойната слава

117-та годишнина от обявяването на Независимостта на България беше тържествено отбелязана в Ямбол. За втора година честването се състоя в Музея на бойната слава.  Стотици жители и гости на града дойдоха в района на бившите Пионерни казарми, в които днес се намира Музеят на бойната слава: "Да си независим означава да си силен! Най- вече този..

публикувано на 22.09.25 в 13:00

Бургас чества 117 години от обявяването на независимостта на България (СНИМКИ)

Бургас отбеляза 117 години от обявяването на независимостта на България с тържествени ритуали. На площад "Атанас  Сиреков“ бяха издигнати флаговете на Република България, Община Бургас и Европейския съюз.  В церемонията участваха представителни блокове от Бургаски гарнизон, както и организации на военни ветерани. Свещеници от..

публикувано на 22.09.25 в 12:16

Георги Шагунов - композиторът възпял българската независимост

Георги Шагунов - капелмайсторът на 24-ти Черноморски полк в Бургас написва Химн на независимостта. Наричат го “Бащата на музиката” заради големите му заслуги за развитието на този вид творчество в морския град, а и в България.  Той е автор на музиката и текста на марша и го написва още след като новината за обявената независимост в..

обновено на 22.09.25 в 09:26

Ямбол чества Деня на независимостта

С военен ритуал, благодарствен молебен и концерт в Ямбол ще бъде отбелязана 117-ата годишнина от обявяването на Независимостта на България.  Празничната програма ще започне с изпълнения на градския Духов оркестър в Музея на бойната слава в  Ямбол. След церемонията по издигането на националния флаг и приветственото слово на кмета на града..

публикувано на 22.09.25 в 07:51

Бургас с тържествена програма за Деня на независимостта

България отбелязва 117 години от обявяването на своята независимост – исторически акт, с който през 1908 г. страната отхвърля васалитета си към Османската империя и се утвърждава като суверенна държава. В Бургас честванията ще започнат на площад „Атанас Сиреков“ в 10.30 ч. с официален ритуал по издигане на знамената на Република България,..

публикувано на 22.09.25 в 07:30