Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бургас ще почете своите бележити творци с тържествен концерт

| обновено на 14.09.25 в 09:21
Снимка: Община Бургас

Днес от 19:30 ч. в Летния театър Бургас ще се състои тържествен концерт-спектакъл, с който Бургас отдава почит на големите творци, оставили ярка следа в културната история на града и България.

Публиката ще се докосне до музиката на Стефан Диомов, Георги Найденов – Гого, Константин Ташев и Иван Коларов, както и до поезията на Недялко Йорданов, Ваньо Вълчев, Пейо Пантелеев, Христо Фотев, Петя Дубарова и Иван Ванев. Под вещото ръководство на маестро Георги Милтиядов, който е автор и на новите аранжименти, симфоничен оркестър и бенд ще поведат зрителите на музикално пътешествие през времето с едни от най-обичаните български песни.

Сред тях са „Момчето, което говори с морето“, „Не остарявай, любов“, „Телефонна любов“, „Моето мъжко момиче“, „Нощ над града“, „Хълмът с лудата трева“, „Имало в Бургас“, „Здравей, как си, приятелю?“ и „Бургаски вечери“.

На сцената ще излязат Орлин Горанов, Маргарита Хранова, Панайот Панайотов, Ева Найденова, група „Петте сезона“, Дани Огнянов, Марияна Добрева – Велева, Вениамин Димитров и Виктория Главчева. Водещи ще бъдат Мина Илиева, Георг Киряков и Теодор Каракачанов, които ще разказват истории за всеки от авторите, родени на бургаския бряг. Специално участие ще има актьорът Димитър Маринов.

Сценарият на концерта е на маестро Стефан Диомов, а режисьор е Радой Николов.

Събитието е с вход свободен, но е необходимо предварително да бъдат получени билети с нулева стойност. Те ще бъдат достъпни  на каса „Часовника“, като един човек може да вземе максимум шест билета.

Концертът е в подкрепа на кандидатурата на Бургас за Европейска столица на културата 2032.



По публикацията работи: Ивайло Пеев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Керана Ангелова представи книгата си за Христо Фотев

23 години след смъртта на Христо Фотев изкушените от неговата поезия и личност могат да се срещнат с тях чрез друг голям бургаски творец - Керана Ангелова. Тя написа „Сърцето ми прилича на пристанище”, книгата, в която страница след страница чрез личните спомени на писателката оживяват Христо Фотев, негови именити съвременници, цяла културна..

публикувано на 05.11.25 в 15:13

ЦПЛР – Бургас отбелязва 30 години с изложба и празничен концерт в НХК

Центърът за подкрепа на личностното развитие – Бургас отбелязва своя 30-годишен юбилей с празничен концерт и художествена изложба под мотото "Изграждаме личности – създаваме бъдеще". На 13 ноември в Културен дом НХК програмата започва с изложба на школите по изобразително изкуство към ЦПЛР – Бургас, която ще бъде открита от 17:00 ч. във фоайето на..

публикувано на 05.11.25 в 14:00

Сдружение "Социален център Бургас" реализира проекта си "Магията на глината"

С изложба на керамични съдове и арттерапевтично занятие сдружение „Социален център Бургас“ приключи проекта си „Магията на глината“.  21 лица с увреждания, които са потребители на социалните услуги на сдружението, имаха възможност да работят с глина и участваха в екскурзия до Трявна и Габрово, съобщи ръководителят на проекта Марионела..

публикувано на 05.11.25 в 12:40

Спектакълът "Не бях аз" с Христо Шопов и София Кузева отново гостува на бургаска сцена

Продължението на култовия филм „Вчера“ – „Не бях аз“ може да гледате отново на бургаска сцена. В главните роли са Христо Шопов и София Кузева-Чернева.   Автор е Владо Даверов, режисьор Лиза Шопова, сценограф Анелия Райкова и незабравимата музика на Кирил Маричков.  Иван и Дана, главните герои на романа и филма „Вчера“, се срещат 35 години по-късно в..

публикувано на 05.11.25 в 09:40

Пътуващата военна фотографската изложба „В служба на народ и Родина“ е в Сливен

Пътуващата военна фотографската изложба „В служба на народ и Родина“, посветена на 147-та годишнина от създаването на Сухопътните войски и 140-та годишнина от славната победа на българската пехота в Сръбско-българската война при Сливница, беше представена на площад „Хаджи Димитър“ в Сливен. Фотографската изложба обхваща всички дейности в ежедневието..

публикувано на 04.11.25 в 17:00

"Кристална лира" за вокален ансамбъл ''Фортисимо''-Бургас

Вокален ансамбъл ''Фортисимо'' Бургас  с диригент Милена Добрева получи Кристална лира в категория ,,Хорово изкуство". Ежегодните награди са за върхови постижения в областта на българското музикално и танцово изкуство и се присъждат от Съюза на българските музикални и танцови дейци и „Кантус Фирмус“ АД. Читалищното настоятелство към Народно..

публикувано на 04.11.25 в 15:55

В Бургас се провежда прегледът на самодейността "Пей сърце – Ясен месец"

В Културния дом на НХК днес се провежда традиционният Общински преглед на художествената самодейност "Пей сърце – Ясен месец". Събитието се организира от Сдружение ОСПБ – Бургас и Община Бургас. Всички участници и гости бяха поздравени от заместник-кмета по образование, здравеопазване, социални дейности и младежки политики Михаил Ненов, който прочете..

публикувано на 04.11.25 в 13:30