КТ "Подкрепа" предлага промени в данъчната и осигурителната система във връзка с предстоящото обсъждане на проектобюджета за 2026 година. Сред тях са въвеждане на прогресивно облагане и необлагаем минимум за данъка върху доходите на физическите лица, увеличаване на данъка върху хазартните игри от 15 на 25% и постепенно повишаване на максималния осигурителен доход до 8500 лева вместо сегашните 4130 лева.
От КТ "Подкрепа" настояват още за увеличение с 13,6% на разходите за възнаграждения в бюджетния сектор.
Синдикатът предлага да има местен данък "богатство" - облагане на съвкупното имущество на лице над определен праг. Настояват и за прогресивно облагане със скала на три етажа - необлагаем минимум, равен на минималната заплата, запазване на ставка от 10% за средните заплати до максималния осигурителен доход и облагане на доходите над него с по-висока ставка.
Сметките на синдикалните експерти сочат, че при брутна заплата от 1971,70 лв. плоският данък е 170 лв., докато при прогресивно облагане дължимият данък ще бъде 32 лв. При брутна заплата от 5799,12 лв. плоският данък е в размер на 500 лв., докато при прогресивното облагане дължимият данък ще бъде 672,50 лв.
Приходите при промени в данъчната система се прогнозират в размер на малко над 97 млрд. лв., което е 43% от прогнозния Брутен вътрешен продукт, а без промени в системата - малко над 88 млрд. лв. или под 39% от БВП.
От "Подкрепа" също така предлагат и разширяване на обхвата на осигурителния доход, като се включат и някои доходи от капитал. Според синдиката не трябва да се допуска увеличение на осигурителните вноски, а по-скоро решенията следва да са в посока приобщаване на хората с високи доходи и общественото им ангажиране към принципите на солидарното осигуряване.

Сградата, известна като Дом на писателя в Бургас, да се предостави за управление на общинско предприятие „Летен театър, фестивали и концерти“ реши Общинският съвет. Докладната записка идва месец след като Общинският съвет отказа да поднови договора на сдружение „Бургаска писателската общност " , която до този момент ползваше помещенията..
Единственият по-сериозен дебат предизвика продажбата на 601 квадратни метра общинска земя в комплекс „Лазур“ за 787 хиляди лева без ДДС. Искането е на дългогодишният наемател Станимир Петров, който там има фурна. Мястото е срещу руската гимназия до блок 81. Заявката е, че ще разширява бизнеса си и е кандидаствал за това по програма за..
Със силно послание започна заседанието на Общинския съвет в Бургас. Общинският съветник Мариела Кирова представи от трибуната филма "Едни грам живот", чиято основна тема е употребата на наркотици от подрастващи. Кирова е сред инициаторите за създаването на филма, както и на едноименната национална инициатива. Играе и роля в него. Лентата влиза в..
От днес /28 октомври/ до 9 ноември включително ще бъде затворено за движение възлово кръстовище на крайречния булевард в Ямбол. За движение за всички моторни превозни средства ще бъде затворено кръстовището на „Биков мост“, заради полагане на асфалт, съобщиха от общинската администрация в града. Дейностите ще продължат близо две седмици, а..
Актуализиране на цените на редица такси и услуги на община Бургас ще гледа днес на заседанието си местния парламент. 30-тото заседание на Общинския съвет започва в 9 часа в Дома на нефтохимика. 54 са точките в дневния ред, 12 от тях са питания, основно на опозицията, по инфраструктутрни проблеми в общината. Предвижда се актуализирането на..
На 31 октомври от 15:00 ч., на площада до народното читалище в с. Скалица, община Тунджа, тържествено ще бъде открита паметна плоча по проект „С Тунджа в сърцето“ на Атанас Илчев-Комитата, опълченец от с. Скалица. На 1 ноември, когато отбелязваме Деня на народните будители, две Народни читалища от общината ще отбележат значими годишнини. О т..
Продължават ремонтните дейности по ВиК мрежата по ул. "Дебелт". Община Бургас уведомява, че от 13:00 часа на 28 октомври (вторник) за две седмици се въвежда временна организация на движението, като се затваря за движение на превозни средства, участъка от ул. „Васил Левски“ до ул. „Любен Каравелов“. Необходимо е да се спазва временната организация в..
" Клуб за бъдеще – Бургас" съществува вече 3 години. Доброволците в него организират пролетните и есенни акции на кампанията „Капачки за бъдеще“...
Във връзка с изграждане на водомерна шахта и водомерно отклонение, частично се затварят за движение на превозни средства кръстовището на улицата между очна..