Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

И в Ямбол служители на Агенцията по заетостта излязоха на протест

Снимка: Даниела Костова

Служителите от Бюрото по труда в Ямбол протестираха срещу заложеното в проектобюджета 5- процентно увеличение на заплатите. Тяхното искане заплатите да са с 20 процента по високи от януари догодина.

Всички служители от Агенцията по заетостта излязоха пред административната сграда между 12:30 и 13 часа.

Ние сме работници на тази държава, изкарваме прехраната си с достоен труд, а получаваме недостойно възнаграждение! Ние се грижим за пазара на труда, помагаме на обществото, помагаме на бизнеса,  а вместо уважение получаваме неадекватно възнаграждение."

"Моята заплата е обвързана с минималната работна заплата т.е. щатът ми е минималната работна заплата"

Директорът на Бюрото по труда Гроздан Грозев подкрепи служителите.

"Няма как да не бъде подкрепен подобен протест. Нашата работа е не по-малко натоварена от тази на един пенсионер в съдебната охрана, например. Натовареността ни е свързана с това да мотивираме, хора, които са отчаяни от живота, с ниска квалификация, без образование, а това е дейност, която е изключително трудна."

С 20 процента по-високи възнаграждения от януари поискаха и служители от Инспекцията по труда в Ямбол. Някои от тях споделиха:

"Няма организация, която да е изразила съгласие с така предложения бюджет, включително работодателски организации, социални партньори, считаме че това увеличение е крайно несериозно, ниско и обидно за служителите в администрацията."

"Специално в Инспекцията по труда заплатите са много ниски, което предизвиква текучество в кадрите. Идват млади хора, започват работа и след като видят колко е трудно и ниско възнаграждението- напускат!"

"Чистата сума, която получавам е 1350- крайно недостатъчна! За цялата област ние отговаряме по всяко време 24 часа седем дни в седмицата, ако нещо се случи - зарязваш семейството, децата ... Напрегнато е стресиращо е наскоро колеги бяха заплашвани с брадви, на колежка беше подпалена колата..."

По публикацията работи: Християна Йорданова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините в развитие можете да следите и в нашата Facebook страница, както и в Twitter. Последвайте ни и в Instagram и YouTube за различния поглед на събитията от деня.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Достойно заплащане поискаха в Бургас и от Инспекцията по труда

След служителите на Националния статистически институт и на НОИ в Бургас, които протестираха миналата седмица, днес продължава втората вълна на недоволство. Увеличение на заплатите поискаха и от Инспекцията по труда. Работещите там настояват то да бъде поне 20%, с искане за  адекватно заплащане на месечния им труд, което трябва да е съобразено с..

обновено на 26.11.25 в 15:23

Стартира дарителската кампания на християнското братство „Александър Георгиев – Коджакафалията"

С благословението на Негово Високопреосвещенство Сливенския митрополит Арсений християнско братство „Александър Георгиев – Коджакафалията“ поставя начало на традиционната си благотворителна кампания по повод Рождество Христово. Събраните средства ще бъдат използвани за закупуване на основни хранителни продукти. От тях ще бъдат подготвени хранителни..

публикувано на 26.11.25 в 14:30

Представиха добри практики за превенция на ранни детски бракове и раждания

Добри практики за превенция на ранни детски бракове и раждания представиха в община Бургас различни организации ангажирани с проблема. С промяната в законодателството през 2023-та година, когато официално бе забранено сключването на брак между малолетни и непълнолетни, проблемът бе частично решен, защото остана съжителството. Тази практика може..

публикувано на 26.11.25 в 14:17

Служители на Бюрото по труда и РИОСВ Бургас протестираха за достойно заплащане

Служители на Бюрото по труда и Регионалната инспекция по околната среда и водите в Бургас протестираха в обедната си почивка с искане за увеличение на заплатите. Те настояват за 20% ръст на възнагражденията. Протестите са организирани от КТ „Подкрепа“ и КНСБ.   „Омръзна ни да подценяват труда ни“, „Държавен служител не е мръсна дума“ и „Ще..

публикувано на 26.11.25 в 13:40

Одобриха финансиране за ключов проект в Мамарчево

ОбС–Болярово одобри единодушно поемането на краткосрочен дълг от 4,048 млн. лв. за изграждането на социалния комплекс в село Мамарчево. Кредитът от Фонд ФЛАГ ще покрие авансовите плащания към строителните фирми, изпълняващи проекта на стойност 11,276 млн. лв., финансиран по Националния план за възстановяване и устойчивост. Срокът за погасяване е 12..

публикувано на 26.11.25 в 13:00

Съветниците в Болярово дадоха зелена светлина за проект по „Човешки ресурси“

Общинският съвет в Болярово обсъди зимната подготовка на общината и даде зелена светлина за кандидатстване за европейско финансиране. Зимната готовност беше водеща тема на редовното заседание на местния парламент. Отчетено беше, че фирма „Дойчев строй“ ще извършва снегопочистването, като вече са осигурени необходимите количества пясък и дърва за..

публикувано на 26.11.25 в 11:30

Служителите в Бюрото по труда в Ямбол протестират с искане за по-високи доходи

Служителите  на Агенцията по заетостта в Ямбол днес ще се включат в  националния протест, организиран от Синдиката на административните служители „Подкрепа“.  Основното им искане е за 20-процентно увеличение на заплатите. 34 са служителите в Бюрото по труда. В обедната си почивка между 12:30 и 13 часа те ще излязат пред административната сграда..

публикувано на 26.11.25 в 09:00