Според Островский общото между Русия и Китай е достатъчно много:
Преди всичко става дума за интереси в Азиатско-тихоокенския регион, което включва развитието на Далечния изток, както и развитието на Източен и Западен Сибир и областта Синдзян също. Това е и проблемът на развитието на икономическия пояс на пътя на коприната, който Китай иска да изгради. Трябва да призная, че съм съгласен, че по същество развиването на този маршрут на Копринения път през Каспийско и Черно море до пристанището в Иличовск е в голяма степен пиар акция. Това е двойно прехвърляне и ще струва доста скъпо, защото става въпрос освен за морска част, но и за жп път. Смятам, че Русия повече трябва да се посвети на сътрудничество. Русия трябва повече да се обърне за сътрудничество с Китай в икономическата област. Обемите на инвестиции и търговско сътрудничество между Русия и Китай не са големи.
Според експерта китайският интерес към Сибир е свързан с регионалното сътрудничество и развитието на икономиките на двете съседни страни в този район:
Проблемът е в това, че Русия има много сериозен проблем с инфраструктурата си в Сибир. Китай може да помогне с развитието на селското стопанство, но за да стане това, е необходимо да има големи инвестиции в инфраструктурата.
За да може Русия да привлече инвеститорите от Китай, трябва да има организация на гаранция и презастраховане на инвестициите, идващи от Китай, ако иска да има от там бизнесмени, а това тя го няма.
Андрей Островский заяви още, че пред Китай има три сериозни проблема, които след 10 години ще окажат влияние върху развитието на страната:
Първият от тези проблеми е населението на страната, вторият е свързан с енергоресурсите и третият е свързан с екологията. Така че увеличението на потреблението на нефта е свързано с другия проблем с екологията, защото развитието на въглищата и тяхното използване в икономическите субекти като заводи и предприятия директно влияе върху здравето на хората, свързано с вредните емисии, които се отделят от тях. Този проблем е сериозен не само за Китай, но и за неговите съседи.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..