Кърджали е районът с най-голям брой мюсюлмани у нас и с най-голям брой мюсюлмански духовници. От районното мюфтийство отговарят за всички над 240 джамии и за това какво се случва в тях. Липса на имами, част от джамиите отварят само за петъчни молитви, а част от духовните водачи не получават заплати, установи екипът на БНР в област Кърджали.
Минарето на джамията в село Кобиляне се вижда отдалеч. На вратата обаче виси катинар. Жена от съседния магазин ни помага Али Сюмер да ни отвори джамията. 83-годишният духовен водач ни кани да разгледаме храма. Разказва, че бил водач в Мадан, учил Корана в близко село и когато се пенсионирал и прибрал на село, хората го избрали за имам. В момента в джамията идват хора от 10 махали, предимно за петъчна молитва. За съжаление, няма достатъчно имами, казва Юмер.
В съседното село Бойно голяма джамия отваря имам от Кърджали, който е идвал единствено в петък. Младите имами пък бягали в чужбина заради липсата на заплати:
„Населението дава 100 лева. Аз съм пенсионер и затова не търся много. Хората нямат пари. Младите момчета, които са завършили училище в Момчилград за имами получават заплата – 300-400 лева. Тук мюфтия. Той дава 100 лева няколко месечна, но после каза, че няма откъде.“
„От Турция никой не плаща. Тук се събират 30-40 души в петък и това е“, отговаря имамът на въпрос за чуждото финансиране на ислямските храмове.
Целия репортаж чуйте от звуковия файл.
Цифровизацията на икономиката и иновациите в индустрията няма да засегнат работните места. Това обяви еврокомисарят по вътрешния пазар, промишлеността и предприемачеството Елжбета Биенковска : Не знаем какво ще се случи след 10-15 години и не знаем какви професии ще се появят или изчезнат. Затова е важно какви умения притежават хората или..